Virtuaalrännakud Eesti muuseumites

Allikas: Tamo Haud, Visit Estonia

Virtuaalrännakud Eesti muuseumites

Kas virtuaalnäitus saab olla parem kui tavakülastus? Saab küll, sest läbi digimaailma külastad muuseume enamasti koos giidiga, kes räägib näituse tagamaadest, seletab lahti kunsti olemuse ja tähtsuse. Istu mõnusasti diivanile, haara tass head jooki ja naudi!

Hetkel leiab netivarustest muuseumite virtuaaltuure rohkem kui kunagi varem.

Õpi tundma Eesti loodust

Eesti Loodusmuuseumi virtuaalsetes näitusesaalides saab uurida salapäraseid soid, rikkalikku metsa- ja mereelustikku, miljonite aastate tagust geoloogilist ajalugu ning asuda seiklema müstilise ürgmere põhja. Vaata videoklippe, mängi mänge ja kuula audiogiidi 135 salvestisega, mis juhatavad läbi virtuaalsete näitusesaalide! 

Eesti Loodusmuuseum

Foto: Eesti Loodusmuuseum

Veebis saab ringi vaadata ja tutvuda ka Tartu loodusmajas pakutavaga. Tartu südalinnas asuva keskuse virtuaalne ringkäik tutvustab maja ehitamist ja selle elanikke, õpetab tundma söögi- ja ilutaimi.

Kunst ja ajalugu

Tartu Kunstimuuseumis tutvud 20. ja 21. sajandi kunstiga. 1940. aastal asutatud muuseum loodi kaasaegse kunsti kogumiseks, säilitamiseks ja tutvustamiseks. Hetkel on seal olemas 13 erinevat virtuaalnäitust.

Eesti Kunstimuuseum koondab loengud ja näitused KUMU, Kadrioru, Niguliste, Mikkeli ja Adamson-Ericu muuseumitest. Seal on nii õppematerjale, huvitavaid arutelusid kui ka giidiga tuure.

Tartu Kunstimuuseum

Foto: Visit Estonia

Eesti Rahva Muuseumil on varuks virtuaalnäitused postiajaloost ja rahast ning veebituurid keskaegsete jäätmekastide sisudest, muinasaegsetest matustest, ristisõdade tulemustest, kuidas eestlane lugema õppis ja palju muud põnevat.

Kuressaare lossis asuvat Saaremaa muuseumi peetakse õigustatult üheks huvitavamaks Eesti keskaega tutvustavaks muuseumiks. Virtuaalne ringkäik tutvustab lossi sisehoovi ja ruume, aga ka põnevaid eksponaate.

Tutvu virtuaalselt ka Pärnu muuseumiga, astu sisse Tartu Linnamuuseumi, võta ette virtuaalne reis põnevatele Lääne-Eesti ajaloolistele objektidele.

Tartu ülikooli virtuaaltuur näitab õppehoonete asupaiku ning jagab nende kohta lisainfot. Virtuaalselt saab nautida ka ülikooli kunstikogusid ja näitusi.

Omamoodi seiklus on külastada Vabaõhumuuseumit läbi kaamerasilma. Eriti mõnus on see jaheda ilmaga, mil muidu õues olev näitus nii kergelt koduseinte vahele kätte tuleb.

Löö kaasa

Eesti Rahva Muuseum kogub eestlaste lugusid ja fotosid sellest, kuidas koroonaviirus ja eriolukord meie igapäevaelu mõjutavad ja ümber kujundavad ning kuidas inimesed uue elukorraldusega kohanevad ja toime tulevad.

ERM

Foto: Tõnu Tunnel

Okupatsioonide ja vabaduse muuseum Vabamu kutsub ühiselt looma virtuaalnäitust "Ajalugu asjades" - jaga oma lugu ja osale virtuaalnäitusel!

Rahvusarhiiv ootab vabatahtlikke kaasa lööma vallakohtute ühisloomeprojektis, kaardile kandma 150 aasta tagused Tartu elanikud või Vabadussõjas osalenud sõdurite andmed. Anna oma panus, et seni peidus olnud info muutuks edaspidi kiirelt leitavaks ja hõlpsalt seostatavaks!

Erinevad võimalused

Ajaloomuuseumi kodulehel saad lisaks virtuaaltuuridele kuulata loenguid, Tervishoiumuuseumis teha aga e-teste, et kontrollida oma teadmisi inimkeha kohta.

Spetsiaalselt koroonaajale mõeldes on Vabamu teinud telefonietenduse: helistad numbrile ja saad kuulata mõne inimese mälestusi ja lugusid. See on ühteaegu nii empaatiat loov kui ka silmi avardav kogemus. Lavastuse keskmes on mälukultuur, kuuluvustunne ja kogukonna loomine. Vabamu teised virtuaaltuurid mõtisklevad selliste teemade üle nagu "Kus lõpeb inimlikkus", "Holokaust - aegumatu kuritegu", "Uurides mälestusi Siberist" ja palju muud.

Miks mitte vaadata igal nädalal mõni virtuaalnäitus läbi koos lastega – avardab nende silmaringi, hoiab kultuuriga tihedamas seoses, paneb mõtisklema elu eri tahkude üle ja annab inspiratsiooni.

Näitusi saab külastada virtuaalselt

Foto: Visit EstoniaViimati muudetud: 17.10.2022

Teema: Kultuur ja Ajalugu