Virtuaalne ajaloorännak Toila Oru presidendilossis ja pargis

Allikas: Ida-Viru turismiklaster

Virtuaalne ajaloorännak Toila Oru presidendilossis ja pargis

Suurejooneline Toila Oru park Ida-Virumaal on aastatega läbinud imelise muutumise ning seda käiakse imetlemas nii lähedalt kui kaugelt. Kuid uusi atraktsioone ja plaane lisandub aina juurde ja tööd pole veel kaugeltki lõppenud. Eelmisel suvel sai proovida virtuaalreaalsust ja rännata Toila pargis ajas tagasi.

Kas suudad ennast kujutleda 1938.aasta sulnisse juulihommikusse imekaunis Toila Oru presidendilossis ja hiiglaslikus pargis? Mahe suvetuul silitab noorte pärnapuude lehti ja kiigutab õrnalt, peaaegu vaevumärgatavalt rosaariumis õitsevaid kuninglikke lilli. Tuhandete roosiõite aroom mõjub aias jalutajatele lummavalt ning seal, panga serval, vaatega merele, kõrgub uhke roosakasvalge ehitis...

Virtuaalreaalsusprillid teevad võimalikuks minevikurännaku sajanditagusesse Toila Oru presidendilossi. Lihtne on ajas üle 80 aasta tagasi minna ja vaadata, kuidas nägid 1938. aasta suvel välja president Pätsi suveresidentsina tuntud uhke Oru loss, värskelt renoveeritud elegantne lossiaed tuhandete õitsvate roosidega ning lossi kaunis ümbrus. Külastaja silme ees ärkavad ellu minevikuvaated täpselt samades kohtades, kus need kunagi asusid. Ajarännakul saab näha Toila Oru lossi koos olulisemate kõrvalhoonetega, parki ja aeda.

Vene suurkaupmees Grigori Jelissejevi suurejooneline suveresidents Pühajõe ääres sai valmis aastal 1899. Lossi juurde kuulusid iluaed, talveaed, jõe suunas laskuvad terrassid, paadisild, maneež ja hobusetallid ning õigeusu kirik. Kuigi imepärane loss ei näe piltidel väga suur välja, oli seal 57 ruumi ja selle tegelik pindala 4062 m2, pargi suurus oli umbes 100 hektarit.

Peale Oktoobrirevolutsiooni põgenes Jelissejev välismaale ja loss jäi lagunema kuni grupp Eesti tööstureid selle 1934.aastal ära ostis ning riigile kinkis. Selleks ajaks oli loss täiesti hooletusse jäetud ning seda ümbritsev park võssa kasvanud. Kuid ehitustööd läksid kiiresti käima ning paari aastaga oli kogu kompleks renoveeritud, lisatud hulganisti abihooneid, rajatud Euroopa suurim kiviktaimla, uuendatud sadam. Kahjuks hävis loss Teises maailmasõjas.

Virtuaalseiklus

Foto: Kaarin Vask

2020.aasta juunis avati siin põnev virtuaalreaalne ajastutuur, mis viib külastaja 1938.aasta juulikuisesse Toila Oru lossi ja parki. Miks loodi see VR seiklus just siin? Toila Oru on üks põnevamaid mälupaiku Eestis, suure ajaloo ja imeilusa loodusega, virtuaalreaalsus aitab veelgi paremini tunnetada aja puudutust. Rännakul elustub kunagine presidendi suveresidents koos esinduspargi ja aiaga. Toila Orul aset leidnud muutusi saab kogeda erinevate vaatepunktide vahel rännates ning virtuaalreaalset kogemust vahetult tänase keskkonnaga võrreldes.

Selgitusi jagab audiogiid 7 keeles, virtuaaltuuri kestus on umbes 30 minutit ja see läbib Oru pargis 4 vaatepunkti. Lossiaia muusikaalleel jalutades kuuleb kõlamas 1930. aastate muusikat, muusikaallee täiendab suurepäraselt virtuaaltuuri, olles sellele justkui muusikaliseks taustaks.

Kuid sellega asi ei lõpe, järgmisel aastal avanevad uued vaated, paigad, seiklus täieneb veelgi. Tegemist on tõeliselt haarava ajaloorännakuga, mis ootab külastamist!

Virtuaalseikluse autor on Tartu ettevõte BlueRay OÜ, kelle loodud on ka virtuaaltuur Tartu kohta. Broneeri Toila Virtuaaltuurile aeg ja saad osa põnevast seiklusest.

Viimati muudetud: 11.05.2023

Teema: Põhja-Eesti, Kultuur ja Ajalugu, Aktiivne puhkus, Loodus