Veeda idülliline nädalavahetus Viljandis

Allikas: Jaak Nilson

Veeda idülliline nädalavahetus Viljandis

Viljandi on armas ja vaikne linnake, kuhu sattudes tekib soov loobuda meid igal hetkel saatvast tavapäevasest kiirustamisest, võtta aeg maha ja lihtsalt olla.

Jah, lihtsalt olla, jalutada, vaadelda, laiselda, uidata, mõnuleda, mõtiskleda, nautida vaid iseenda või kõige kallimate seltskonda. Seda omaette mõtisklemise ja olemise rõõmu pakub väikelinn rohkete parkide, purskkaevude, galeriide ja mägiste tänavatega külluses.

Kaunid vaated

Foto: Marek Metslaid

Alustada võiks juba tuttavatest lossimägedest, kust avaneb Eestis üks enim pildistatud miljonivaade sügaval orus laiuvale järvele. Võib-olla on selles süüdi legend paadimehest, kes oma elu armastust siin järvel aerutades kohtas või vaikne ja rahulik, kunsti- ja muusikaarmastusega maitsestatud väikelinna miljöö, aga Viljandi on otsekui loodud käsikäes jalutuskäikudeks ja õhtuse laternavalguse imetlemiseks.

Romantilist meeleolu lisavad kohtinguliste meelispaigaks saanud ligi saja aasta vanune rippsild, salapäraselt looklevad rajad lossipargis ja ... mäenõlval rohtu söövad lambad. Just! Lambad, kes tavapärases linnapildis tunduvad ootamatud, kuid mitte Viljandis.

Muusikat saab teha kõikjal

Foto: Marek Metslaid

Pisut krutskilikule provintsilinnale omaselt leiad linna südamest veel suursuguse tamme, mille all kiikuda ja järvevaadet nautida, suured punased betoonist maasikad, mis juhatavad kunstihuvilised naivistlikku kunstikeskusesse ja palju uniseid, hästi hooldatud kasse, kes oma koduakendel peesitades jälgivad möödujaid laisal pilgul.

Eaka hansalinna kitsastel tänavatel paiguti algupärasel munakivisillutisel jalutades jäävad siin-seal silma kunagise linnamüüri fragmendid, endiste kaupmeeste villad ja Viljandile nii omased, hästi säilinud vanad puitmajad.

Folgi pealinn

Foto: Marek Metslaid

Jalutusele linnarohelisusse kutsub ka Uueveski puhkeala, kus mägine ojaäärne maastik pakub nii silmailu kui ka kerget kehalist koormust. Pikema ringi otsijad võivad nautida mitmekesiste pinnavormidega matkarada ümber Viljandi järve.

Kogu selle väikelinna idülli kõrval piisab vaid põgusast põikest mõnesse ägedasse söögikohta, kus gurmaane võrgutav imehea kohv koos kohalike küpsetistega paneb sind tundma rõõmu elust enesest. Ka itaallaste endi poolt ülikõrge hinnangu saanud pizza või kohalikust toorainest valmistatud hõrgutise leiad siitsamast, mõnusatest, hubastest kohvikutest.

Mõnus atmosfäär ja hea toit

Foto: Magnus Heinmets

See väikelinna imepärane vaikelu saab nii mitmelgi korral väga suurejooneliselt lõhutud. Igal aastal 1. mail tulevad jooksusõbrad üle ilma kokku Baltikumi suurimale jooksuvõistlusele, et teha üheskoos tiir ümber järve (sel aastal toimub jooks 1.augustil). Traditsiooniliselt juuli viimasel nädalavahetusel võõrustab Viljandi pärimusmuusika sõpru koguni nii suurelt, et elanike arv neil päevadel linnas suisa kahekordistub. Loomulikult ei puudu selles kultuurilembeses linnas oma teater, muusikafestivalid, kunstigaleriid ja koguni kultuuriakadeemia.

Viljandis on edukas tekstiilitööstus. Kuulu järgi valmivat kolm neljast Euroopas toodetud padjast just siin. Eesti majanduse üks viimaste aastate superhitte, ülemaailmset kuulsust koguv Cleveroni pakiautomaat sündis ja areneb Viljandis!

Viimati muudetud: 23.07.2020

Teema: Lõuna-Eesti, Kultuur ja Ajalugu, Loodus

Bänner link, mis suunab Puhka Eestis 2020 jõulukampaania advenikalendri veebilehele