Värske toidukaup ja lõbus melu – suve parimad laadad ja taluturud!

Allikas: Kris Süld/Visit Viljandi

Värske toidukaup ja lõbus melu – suve parimad laadad ja taluturud!

Nii kui ilm vähegi lubab, hakkavad üle Eesti toimuma erinevad laadad ja väliüritused, taluturud ja õuemessid. Külastajatest tavaliselt puudust pole, sest kõigil on huvi kohaliku talutoidu, teistmoodi laadakaupade ja kireva meeleolu järele. Me ei tea, kuidas suvi sel korral välja näeb, kuid laadakorraldajad on oma ürituse ajad paika pannud ning loodavad parimat.

Tule sel korral sinagi laadale või külasta mõnda taluturgu – toetad Eesti tootjaid ja saad toredaid elamusi ilusatest paikadest.

Isutekitamiseks tuletame meelde, et laadalt saad osta magusate maasikate või tervislike sõstarde kõrval ka pudeli isetehtud kalja või põnevat käsitööõlut. Kui ilm muutub jahedamaks, vahetuvad marjad metsaseente, õunte, ploomide, pirnide ja teiste sügiseste aiasaadustega. Talvel on vaiksem, kuid jõuluturud, mis on tuntud oma südamlikkuse ja hingesoojuse poolest, pakuvad musta leiba, suitsusinki, glögi, hõõgveini ja piparkooke. Kevad toob kohalikele turgudele värsked räimed, isekasvatatud maitserohelise ja koduõue kasemahla.

Puhas ja tervislik toit kasvab oma põllul

Eestis on u 1600 mahetalu, moodustades ligikaudu 17% kogu põllumajandusmaast.

Foto: Daniel Rinaldo

Kohalikud taluturud

Tallinnas võid leida kogu söögitegemiseks vajamineva toiduvaliku uuelt Balti jaama turultNõmme turult ja Keskturult. Siin saad suhelda talunikega ja maitsta pakutavat. Väljasõidu Viimsi taluturule, kus kaubeldakse vaid kodumaise toidukauba ja käsitööga, saad ühendada külaskäiguga Viimsi Vabaõhumuusemisse. Sadamaturult leiad leiad kodumaise toidukraami kõrvuti kaugete maade parimate paladega. Tartu, Pärnu ja Viljandi turg pakuvad mõnusat osturõõmu nii kohalikule perenaisele kui läbisõitjale.

Toit kui ühine keel

Turul on suurepärane võimalus suhelda kohalike tootjatega ja toetada piirkonna majandust.

Foto: Kaarel Mikkin


Suvised laadad, mis meelitavad alati rohkelt rahvast (ajalises järjestuses)

 • Tartu Kevadlaat (15.05.2021). Tartu südalinnas toimuval laadal on müügil mööblit, keraamikat, mänguasju ja igasuguseid käsitöötooteid. Ja kevadele kohaselt ka taimi, istikuid ja muid aiakaupu, mida rohenäpud vajavad.
 • Türi Lillelaat (Jääb sel aastal ära!). Kevad algab alati Türil! Mastaapse lillelaada alla on mattunud terve linn, külalisi saabub nii kaugelt kui lähedalt, rääkimata välisriikidest. Algselt taimekasvatajatele suunatud laat ei piirdu enam ainult lillede või istikutega, seal on müügil kõiksugu tarbekaupu, käsitööd, aiatehnikat ja riideid – kokku üle 800 müügipunkti.
 • Josephine lillepidu (23.05.2021). Alatskivi lossis. Kohalik parun Arved von Nolcken armastas oma naist Josephine't nii väga, et lasi selle nimel ehitada muinasjutulise Alatskivi lossi. Nüüd tähistatakse seda igal kevadel sündmusega „Josephine lillepidu" – aiandus- ja käsitöölaat, lilleteemalised õpitoad ning rikkalik kultuuriprogramm.
 • Sibulatee kalapuhvetite päev (29.05.2021). Kui sügisesel puhvetite päeval on aukohal peipsi sibul, siis kevadel on täies hoos kalapüük. Tule maitse kodukohvites kohalikke kalahõrgutisi!
 • Varnja Kalalaat (29.05.2021). Kes siis värsket kala ei armastaks! Varnja Kalalaat on Peipsiääre hooaja avaüritus: saab osta värsket kala ja kalapüügivahendeid, istikuid ja käsitööd ning lisaks süüa head toitu.
 • Kuressaare Tänavafestivali garaažimüük (30.05.2021). See on saanud juba traditsiooniks, et peale Tänavafestivali löövad saarlased oma garaažiuksed valla ja müüvad huvitavat kraami. Taaskasutus on moes, tule vaata, mis aarded kohalike käes peidus on olnud.
 • Maamess (10.-12.06.2021). Tunnustatuim maateemaline mess Baltimaades. Seal näed uusimat põllutöötehnikat, tutvud loomadega ja saad osta värsket talukaupa otse tootja käest.
 • Kreisilaat Rakveres (12.-13.06.2021). Rakvere on julgelt võtnud endale hüüdnimeks "kreisi" – lihtsalt seetõttu, et nad teevad asju veidi teistmoodi, julgemalt. Juuni alguses toimuvad Linnapäevad koos laadaga on armastatud ja külastatud üritus: korraldatakse lastele võistlusi, toimuvad kontsertid, kohvikutepäevad ja palju muud.
 • Maarahva laat Vastseliinas (19.-20.06.2021).
 • Vägeva kultuuriprogrammi ja laadaga üritus toimub kaunis paigas. Külastajaid on seal alati nagu murdu, mis kõneleb juba enda eest – seal on rohke valik tarbe- kui söögikaupa, suured põllumasinad, mida on põnev uudistada ning toredad esinejad.
 • Alatskivi vanavara laat (10.07.2021). Võimsaim vanavaralaat, kus võib leida tõelisi aardeid ja põnevaid antiikseid esemeid.
 • Sisevete Festival (07.-16.07.2021). Esmakordselt toimub siseveekogude festival, mis sai alguse Peipsi järvefestivalilt ja laieneb tänavu Võrtsjärvele ja Emajõele.
 • Hansalaat (17.07 - 18.07.2021). Kuidas keskajal see kauplemine ikkagi käis? Tule Tartusse ja näed oma silmaga, kuidas tolleaja hõng on linna vallutanud. Saab häid sööke, osta käsitööd ja nautida kaunist vaadet Emajõele.
 • Rääbisefestival (18.07.2021). Kui üks kala saab lausa omanimelise ürituse, peab see olema ikka väga hea! Tule maitse ja osta koju kaasagi.
 • Mulgi festival „Sia ja mia ütenkuun" (juulis). Karksi mõisapargis toimub pidu ja laat, kus, tutvustatakse Mulgimaa traditsioone ja kombeid, pakutakse head söögikraami ja käsitöökaupa. Õhtu lõpetab suur soome-ugri rahvaste kontsert-simman.
 • Kuressaare Merepäevade vanavaralaat(06.08 - 07.08.2021).
 • Laadaplatsist on saanud Kuressaare merepäevade lahutamatu osa. Lisaks kohalikele toodetele ja maitsvatele toitudele on Merepäevadel ka eraldi antiigimess.
 • Salme viikingiturg Saaremaal (20.08 - 22.08.2021). Viikingite kultuurile pühendatud üritusel saab näha tõelist viikingielu – paadisõitu, elu viikingilaagris, mõõgavõitlust, lõkkel söögitegemist, käsitöö müümist ja palju muud.
 • Peipsi Toidutänav, 175 km (21.-22.08.2021). Seda toidutänavat jalgsi ei läbi! Võta auto ja mine meki puhtast toorainest kalaroogasid ja kodus valmistatud jooke. Oma uksed avavad umbes 55 kodukohvikut ja pop-up restorani.
 • Kallaste kala- ja sibulalaat (28.08.2021). Traditsiooniline suvelõpulaat, kus saab osta talvevarusid, maitsta kohalikke kalu ja muidugi ka muud kaupa.
 • Lüübnitsa sibula- ja kalalaat (28.08.2021). "Aasta küla" tiitliga pärjatud Lüübnitsa asub kaugel Eestimaa äärenurgas, kuid sibula- ja kalalaada jaoks sõidetakse sinna kohale igalt poolt. Oma kultuurilise eripäraga ja edumeelse kogukonnaga on nende küla vaatamist väärt.
 • Toidu tänav ja käsitöö laat Abja-Paluojas (28.08.2021). Väike Abja-Paluoja kannab sel aastal soome-ugri kultuuripealinna tiitlit. Küllap on ka laada ajal see teema au sees: saab osa rikkalikest hõrgutistest ja arhailiselt võimsatest käsitöötoodetest.
 • Saaremaa Suur turupäev (04.09.2021). Laat, kus on müügil ainult ehtne kohalik kaup – köied, õlid, kastmed, kala, sinep, veinid ja palju muud.
 • Lindora laat (28.10.2021). Lindora laat ei toimu asulas, vaid justkui tühermaal, teede ristumise kohas. Juba sadu aastaid tagasi kogunesid just sel kuupäeval kohalikud sinna ristile, et teha vahetuskaupa, müüa oma saadusi jne. Traditsioon säilis ja nüüdseks on see võimsamaid laatasid Eestis. Seal müüakse muuhulgas ka loomi.
 • Suurlaat UMA MEKK (06.11.2021). Nagu nimigi ütleb, saab säält hääd ja paremat kohalikku toidukraami. Külastajatele toimuvad viktoriinid ning saate osaleda parimate toodete hindamisel. Pere pisematele on avatud töötuba mitmesuguste tegevustega.