Värske kraam otse turult – põnevad kohaliku toidu laadad ja taluturud

Allikas: Visit Estonia

Värske kraam otse turult – põnevad kohaliku toidu laadad ja taluturud

Allikas: Visit Estonia

Niipea kui üks aastaaeg muutub teiseks, nii muutub ka Eestimaa kohalikel turgudel naturaalse isekasvatatud toidukraami valik. Kuna vahemaad talude ja müügikohtade vahel on väikesed, võimaldab see pakkuda värsket toodangut – piimatooteid, kala, leiba, moosi, hoidiseid jne. Et saada tõeliselt maitsvat ja naturaalset isevalmistatud toidukaupa, haara korv ja suundu turule!

Läbi kogu suve rõõmustavad turud silma oma värvide, kohaliku kauba, lahkete müüjate ja külluslike lettidega. Siit võid osta magusate maasikate või tervislike sõstarde kõrval ka pudeli isetehtud kalja või põnevat käsitööõlut. Kui ilm muutub jahedamaks, vahetuvad marjad metsaseente, õunte, ploomide, pirnide ja teiste sügiseste aiasaadustega. Talvel on vaiksem, kuid jõuluturud, mis on tuntud oma südamlikkuse ja hingesoojuse poolest, pakuvad musta leiba, suitsusinki, glögi, hõõgveini ja piparkooke. Kevad toob kohalikele turgudele värsked räimed, isekasvatatud maitserohelise ja koduõue kasemahla.

Puhas ja tervislik toit kasvab oma põllul

2015. aastal oli Eestis 1629 mahetalu, moodustades ligikaudu 17% kogu põllumajandusmaast.

Foto: Daniel Rinaldo

Kohalikud taluturud

Tallinnas võid leida kogu söögitegemiseks vajamineva toiduvaliku Nõmme turult ja Keskturult. Siin saad suhelda talunikega ja maitsta pakutavat. Väljasõidu Viimsi taluturule, kus kaubeldakse vaid kodumaise toidukauba ja käsitööga, saad ühendada külaskäiguga Viimsi Vabaõhumuusemisse. Sadamaturult leiad leiad kodumaise toidukraami kõrvuti kaugete maade parimate paladega. Tartu, Pärnu ja Viljandi turg pakuvad mõnusat osturõõmu nii kohalikule perenaisele kui läbisõitjale.


Toit kui ühine keel

Turul on suurepärane võimalus suhelda kohalike tootjatega ja toetada piirkonna majandust.

Foto: Kaarel Mikkin

Kohaliku toidu laadad

Septembrist kuni oktoobri alguseni toimub Eesti toidu kuu ja sel saagikoristuse ajal leiab aset mitmeid toiduga seotud üritusi, kus pakutakse head ning värsket söögikraami. Siin neist mõned olulisemad:

03.09.2016 Taluturg-lihapäev Viimsi Vabaõhumuuseumis
10.09.2016 Koigi mõisa moosilaat Järvamaal
18.09.2016 Leivapäev ja sügislaat Eesti vabaõhumuuseumis
24.09.2016 Olustvere hoidiste mess ja kohaliku toidu laat Viljandimaal
01.10.2016 Türi õunafestival

Viimati muudetud: 21.06.2017

Teema: Ostlemine

Soovitame