Vargamäe: film ja elu

Allikas: Filmi Vargamäe külastuskeskus, G.Hääl

Vargamäe: film ja elu

Ikooniline suurfilm "Tõde ja õigus" esilinastus 20. veebruaril 2019 ning osutus samal aastal ka kõige vaadatavamaks linateoseks Eesti kinodes. Aasta lõpus vaatajanumbreid kokku lüües võis kinnitada, et tegemist on Eesti ajaloo edukaima filmiga.

EV100 filmiprogrammi kuulunud "Tõde ja õigus" on edukas ka väljaspool Eestit. Film võitis Los Angeleses rahvusvahelise pressiakadeemia poolt välja antava maineka filmiauhinna Satellite Award ning suur tunnustus on valimine 91 filmi seast Oscarite eelnimekirja.

Mäe Andrese talu

Foto: Filmi Vargamäe külastuskeskus, G.Hääl

Filmi jaoks sobiva võttekoha otsingud kestsid pikalt, kuni lõpuks jäädi pidama Eesti kaugeimas nurgas, Võrumaal. Miks just siin? Põhjus on see, et režissööri arvates olid Järvamaal asuva ajaloolise Vargamäe muuseumikompleksi hooned ja maastik liiga tänapäevased. Suurfilmi võtteid alustati 2017. aastal ja filmimiseks kulus pooleteise aasta vältel 75 võttepäeva.

Võtteplats ehitati üles nullist, enne laius seal kaerapõld. Kui peale filmivõtete lõppemist tehakse tavaliselt puhtaks ka võtteplats, siis seekord läks teisiti – filmitegijad otsustasid, et paik jäetakse nii nagu see võtete jaoks üles ehitati ning siia tuleb filmi "Tõde ja Õigus" võttekohamuuseum. Seeläbi loodi Võrumaale unikaalne külastuskoht, mis läks esimese tegutsemissuvega väga hästi käima.

Pilk rehetarre

Foto: Filmi Vargamäe külastuskeskus, G.Hääl

Filmi Vargamäe külastuskeskuse uksed avati 2019. aasta maikuus ning see on avatud suveperioodil. Siin saab tutvuda "Tõde ja Õiguse" võttepaigaga, samastuda filmitegelastega, jalutada viljapõldude vahel ja filmist tuttavates hoonetes, uudistada filmilinal nähtud esemeid ning mõtiskleda samal kivil kus Andres. Osa unikaalsest kompleksist on autentne eesti talumajapidamine ja teine osa kuulub filmimaailma.

Filmihooned

Foto: Filmi Vargamäe külastuskeskus, G.Hääl

Algaval hooajal pakutakse lisaks tavaprogrammile mitmeid loodus-, pärimus- ja elamusprogramme, alustades „Vargamäe laste mängumaaga" ja lõpetades „Vargamäe vanderselli saunaõhtuga". Omanäolises kompleksis toimuvad kontserdid ja etendused.

Külastuskeskuse juurde on lisatud virtuaalne osa, millel on kuus huvipunkti. Pärast konkreetses punktis QR-koodi skaneerimist saab vaadata videoklippe, mis sisaldavad nii filmikaadreid, filmist väljajäänud stseene kui kaadreid linateose valmimisest.

Film või elu?

Foto: Filmi Vargamäe külastuskeskus, G.Hääl

Kõik eestlased teavad kultusfilmi „Kevade" toimumispaika Palamusel, samuti ka „Siin me oleme" filmimist Muhu saarel, "Tuulte tahutud maa" võttepaiku ning viimasel ajal laineid löönud "Teneti" filmimist Lasnamäel.

Eesti film 100 raames toimus Artur Talviku eestvedamisel põnev projekt, mille käigus kaardistati kümnete Eesti filmide võttepaigad. Tähelepanu pöörati just nendele paikadele, mis asuvad väljaspool linnasid. Mitmel pool on avatud infotahvlid "Sajandi sada võttepaika", millel olev kaart annab ülevaate piirkonna kohtadest, kus filme vändatud.

Kas ka sinu kodukohas on filmitud mõni linateos?

Viimati muudetud: 28.03.2022

Teema: Lõuna-Eesti, Kultuur ja Ajalugu