Valga – uus atraktiivne sihtkoht

Allikas: Timo Arbeiter

Valga – uus atraktiivne sihtkoht

Kui oled harjunud Valgast lihtsalt läbi kihutama, siis on aeg oma tõekspidamised ümber hinnata – kaksiklinna uuenenud linnaväljak, ainulaadne raudteemaja, vaheldust pakkuv loodusrada ja muud vaatamisväärsused lausa eeldavad peatumist ja kohalike aaretega tutvumist! Anname mõned ideed, mida Valgas huvitavat teha-näha saab.

Lahustunud riigipiiriga linn

Üle ega ümber ei saa tõsiasjast, et Valga asub Eesti-Läti piiril. Oled keset linna, kuid saad seista üks jalg ühes, teine teises riigis, hoida ühes käes jäätist, teises „saldējumsi" – selline põnev mõttemäng on eriti paeluv just laste jaoks.

Valga ja Valka olid kunagi üks linn, kuid Eesti ja Läti iseseisvumisel ei suudetud kuidagi otsustada, kummale see jääma peaks. Tüli lahendas inglise kolonel Tallents, kes lõi käe otsustavalt kaardile, poolitades linna jõe järgi kaheks – lätlased ühele, eestlased teisele poole.

Kahel pool jõge asuv vabaõhulava

Valka poolele jääv vabaõhulava on äärmiselt erilise ülesehitusega: vaatajate isteala jääb ühele, lava aga teisele poole Pedeli jõge. Et pääseda lavale, peavad esinejad minema üle silla. Tegemist on Nõukogudeaegse arhitektuurilise vaatamisväärsusega – kolossaalne betoonist ehitis. Laulurahva jaoks õigustab see end kindlasti – lavale mahub üle 2000 esineja ja vastaskaldale pea samapalju vaatajaid.

Loodusrada jõe ääres

Valga on väikelinn, seega on väga lihtne kesklinnast kiirelt loodusesse põigata ja väike jalutuskäik ette võtta. Uuenenud loodusrada kulgeb mööda kaunist Pedeli jõe kallast ja jõuab tiiruga Pudrumäele, kust avaneb vaade nii Valga kui Valka poolele. Rada ületab ka piiri ja jätkub Valga poolel rannaalaga.

Pedeli jõe ääres on kergliiklusrada

Pilt: Timo Arbeiter

Valga-Valka uuenenud linnasüda

Linnasüdames on aastakümneid laiutanud inetu tühermaa. Nüüd on kopad ja muud masinad seal aga usinasti toimetanud ja kohe-kohe avatakse täiesti uuenenud park, mis seob Valga ja Valka ilusti üheks, sinna tekib avar ja õdus ajaviitekoht lava, jalutusradade ja murulappidega.

Linna keskosa on ka varasematel aastatel siit-sealt kaunimaks tehtud – noored saavad mängida korvpalli ja lauatennist, lapsed aga hullata kiikudel ja mängualadel. Valga on muutunud täitsa esinduslikuks paigaks, kus saavad aega viita ja üritusi läbi viia eestlased ja lätlased üheskoos.

Valgas on erilised kirikud

15. sajandil ehitatud Lugaži kirik täidab ka vaateplatvormi funktsiooni – tule roni kõrgele torni, sealt avaneb vaade nii Valga kui Valka linnale. Jaani kirik on aga ainus ovaalse põhjaga kirik Eestis. Rooma-katoliku pühavaimu kirik on aga ilma tornita, sest Vene tsaarivalitsus ei andnud selle ehitamiseks luba. Issidori peakirik on ehitatud punastest-kollastest tellistest ja sellel on lausa viis kuplit – see on üks neljast apostliku õigeusu kirikust Eestis.

Taamalt paistab ainus ovaalse põhjaga kirik Eestis

Pilt: Timo Arbeiter

Väikese linna kohta ohtralt mälestusmärke

Ausammas, kuju või muus stiilis mälestusmärk pole kunagi asi iseeneses – nad kõik kannavad endaga kaasas lugu – mingit elumuutvat sündmust, mis mõjutas meie rahva saatust ja kulgu.

Vanaaegne auruvedur raudteejaama lähedal näitab, et rongiühendus on Valgas olnud juba üle 100 aasta. Säde pargis tervitab tulijaid Nipernaadi kuju – ood uljatele rännumeestele ja unistajatele. Paju mälestusmärk on pühendatud Vabadussõja tähtsaimale lahingule. Stefan Batory kuju aga tuletab meelde, et Valgale andis linnaõiguse Poola kuningas.

Lisaks on seal mitmeid teisi sümboleid, mis Valga väärikat ajalugu esile tõstavad. Näiteks Militaarteemapark, kus saab õppida maskeerimist, orienteerumist ja sõdurisupi valmistamist. Välinäitusel näeb kahureid, helikopterit, kuulipildujaid, meremiine. Ettetellimisel saab ringkäigu lõpus metsavenna jooki ja suitsupekileiba sibulaga.


Vanaaegne auruvedur, mida on kõigil põnev uudistada

Pilt: Chaty Uibopuu


Militaarteemakeskuses saab tutvuda helikopteriga

Pilt: Tanel Kivi

Filmist tuntud raudteehoone!

Valga raudteejaama suurejooneline stalinistlik peahoone tuleb kinosõpradele tuttav ette filmist "Seltsimees laps". Kusjuures möödunud sajandi alguses oli seal hoopis punastest tellistest uhke jaamahoone, mis kahjuks II maailmasõja ajal hävis.

Põnevatest hoonetest ei saa jätta märkamata puidust Raekoda, mis on puitarhitektuuri silmapaistvaim näide Eestis, ja ka politseimaja, mis on ainuke juugendstiilis hoone Valgas.


Valga keskväljakul on hea jalutada

Pilt: A. Kikkas

Valga trügib julgelt Lõuna-Eesti linnade hulka, kuhu mõnuga puhkama sõita. Pargid, jalutusrajad ja arhitektuur – ainulaadsete vaatamisväärsustega väike piirilinn. Tule rendi jalgratas või jaluta niisama!


Valgast algab matkarada "Rohelised rööpad"

Pilt: Valga vallavalitsus

Jalgrattasõbralik linn

Pilt: Timo Arbeiter
Viimati muudetud: 19.04.2021

Teema: Lõuna-Eesti, Kultuur ja Ajalugu, Aktiivne puhkus