UNESCO pärand Eestis

Allikas: Visit Estonia

UNESCO pärand Eestis

Allikas: Visit Estonia

 UNESCO maailmapärandi nimekiri

Tallinna vanalinn

Tallinna vanalinn kuulub maailmapärandi nimekirja alates aastast 1997,
sest on silmapaistvalt hästi säilitanud keskaegse Põhja-Euroopa kaubanduslinna iseloomulikud tunnused.

Foto: Erik Peinar

Struve geodeetiline kaar

Struve geodeetiline kaar on osa maailmapärandist aastast 2005.
Taotlus esitati 10 riigi koostöös. Tartu Ülikoolis töötanud astronoomi F.G.W. Struve juhtimisel mõõdeti 1816–1855 meridiaankaar eesmärgiga määrata kindlaks maakera kuju ja suurus. Ligi 3000 km pikkune meridiaanlõik ulatub Põhja-Norrast Musta mereni ning Eestis asuvatest punktidest on nimekirja kantud Tartu tähetorn ning punktid Võiveres ja Simunas.

Foto: Janet Laidla


UNESCO vaimse pärandi nimekiri

Laulu- ja tantsupidu

Laulu- ja tantsupeo traditsioon Eestis kanti UNESCO pärandi nimekirja 2003. aastal. Kohapeal osaleb esineja või pealtvaatajana iga kümnes eestlane. UNESCO pärandi hulka kuuluvad ka Läti ja Leedu laulu- ja tantsupeod.

Foto: Kaarel Mikkin

Kihnu kultuuriruum

Kihnu kultuuriruum kanti UNESCO pärandi nimekirja samuti 2003. aastal. Nagu nimigi ütleb, hõlmab erilisus kogu elulaadi: kihnu keelt, kördi kandmist, talvist kalapüüki jm.

Foto: Visit Estonia

Seto leelo

Seto leelo sai UNESCO pärandiks 2009. aastal.
Mitmehäälne laulutraditsioon on eriline kogu terviku poolest: selle osaks on nii originaalne muusika, tekstiloomereeglid kui ka traditsioonilised laulmisolukorrad (kuningriigipäevad, perekondlikud tähtpäevad jm).

Foto: Kaspar Orasmäe

Võromaa suitsusaunakombestik

Võromaa suitsusaunatraditsioon kanti vaimse pärandi esindusnimekirja 2014. aastal. Nagu seto leelo puhul, on ka siin märksõna kommete tervik:
alates saunaehitamisest ja puude tegemisest kuni leilivõtmise ja lihasuitsutamiseni.

Foto: Jaak Nilson


UNESCO loovlinnade võrgustik

UNESCO kirjanduslinn Tartu

2015. aasta lõpus võeti Tartu vastu UNESCO loovlinnade võrgustikku ja sai rahvusvahelise kirjanduslinna tiitli. 2004. aastal loodud loovlinnade võrgustik hõlmab ka muid valdkondi: kinolinnad, gastronoomialinnad, muusikalinnad jne, kokku seitse kategooriat. Kolme rahvusvahelise algatusideena käis Tartu välja linnaruumi kirjanduslikud projektid (pilootprojektina bussiluule Tartu bussides), tudengite tõlkekoostöö partnerriikide autorite tutvustamiseks ning linnade äärealasid tutvustava kirjandusliku mitte-linna projekti, mille sihtrühmaks on eelkõige tekstide loojad ning mittetraditsioonilisi elamusi otsivad kohalikud ja turistid.

Foto: Visit Estonia

See oli loetelu, mille poolest Eesti on kuulus laias ilmas, ja loomulikult pisku kõigist tegevustest, mille traditsioone visalt alal hoitakse ning mida Eestis veel näha ja kogeda saad. Kui tahad oma silmaringi laiendada ja rutiinist välja murda, uuri tegevusi Eesti vaimse kultuuripärandi nimistust. Sealt leiad palju põnevat, millega teed rikkamaks oma igapäevaelu ja üllatad sõpru, olgu siis tegu pannileiva küpsetamisega Saaremaa moodi või silmupüügiga Narva-Jõesuus.

Rohkem infot: unesco.ee

Viimati muudetud: 17.03.2017
sünnipäev EV100