TOPP 5 Eesti tervise- ja heaoluturismi sihtkohta

Allikas: Aron Urb, Visit Estonia

TOPP 5 Eesti tervise- ja heaoluturismi sihtkohta

Autor:

MTÜ Lääne-Eesti Turism

Konkursil „Eesti avastamata aarded 2019. Tervise- ja heaoluturism”​ valiti Eesti parimaks tervise- ja heaoluturismi sihtkohaks Pärnu. Võitja valis välja rahvusvaheline komisjon üle-euroopalisel EDENi (European Destinations of Excellence) konkursi raames. Finaalis olid lisaks võitjale ka Haapsalu, Saaremaa, Narva-Jõesuu koos Narvaga ning Setomaa koos Värskaga.  Kõik need viis piirkonda on pikkade traditsioonidega sihtkohad, mille tervise- ja heaoluturismi tooted põhinevad koha looduse, kultuuri- ja ajaloopärandil ning vaimsetel ressurssidel.


Pärnu – Eesti esikuurort

Pärnu on õigustatult terviseturistide ja heaolunautijate meelispaik. Siit leiad  kuurordiarhitektuuri meistriteoseid romantilisi puust villasid, hulgaliselt kauneid liivarandu ning suurepäraseid spaa- ja tervisekeskusi. Pärnus on spaakülastus juba mitu sajandit hinnatud elamus – esimese Eesti vabariigi ajal esinduskuurortiks kujunenud linn avas mudaravila juba 1838. aastal. Praegu kuulub Pärnu Euroopa ajalooliste kuurortlinnade liitu, mis koondab kokku üle 50 liikmeslinna ja regiooni 16 Euroopa riigist.

Lisaks kõrgel tasemel spaahotellidele naudi ka Pärnumaa erilisi ja ehtsaid maasaunu ja talurahva spaad. Pärast kuumas saunas vihtlemist loob külma vette hüppamine unustamatu elamuse ja eks juba muistsed eestlased teadsid, et higistamine, vihtlemine ja saunaaur ergutab terveid ja ravib nii keha kui vaimu.

Looduses puhkamine ja aktiivne liikumine on rahustav kogemus ja heaolu oluline osa ehk tervisturgutajatele ”must be”. Jaluta Pärnu ajaloolises purskkaevudega rannapargis ning rulluisuta kaunil rannapromenaadil. Võta aeg maha ja naudi kauneid maastikuvaateid ning linnu- ja loomavaatlusi nii Soomaa kui Matsalu rahvuspargis, turguta end rabas või matkaradadel, tee tiir peale UNESCO kultuuripärandi tiitlit kandvale Kihnu saarele.

Pärnumaalt leiad ka Skandinaavia parimad algajatele mõeldud surfamise rannad ja surfikeskused, ligi 600 km pika Ranniku matkaraja ja hulgaliselt jalgrattateid, kaks suurepärast golfiväljakut ning võistlusraja Auto24ring, mis meelitab kohale autohuvilisi tervest maailmast.

Igal suvel Pärnu rannikurohumaadel suvitavad linnalehmad on võitnud külastajate südamed. Kombineeri sinagi oma spaapuhkus kauni looduse ja aktiivse tegevusega ja Pärnumaa tagab heaolu!

 

Haapsalu – romantilise arhitektuuriga ajalooline kuurortlinn

Haapsalu, kunagine vene tsaaride ja kuulsuste lemmiksuvituskoht, võlub tänaseni oma värske mereõhu, imelise puidust vanalinna, promenaadi ja linnusega.

Eesti mudaravitraditsioon sai alguse Haapsalust ning sealse muda raviomadused on põhjalikult läbi uuritud ja kasulikkus on teaduslikult tõestatud. Fra Mare Thalasso Spa Hotell pakub ainukesena Eestis talassoteraapiat – merevett kasutatakse terapeutilisel eesmärgil. Haapsalus asuv Paralepa rand on üks soojema mereveega randasid Eestis, Aafrika rand ehk šokolaadipromenaad sai aga nime kohalike järgi, kes liigesevalude leevendamiseks end ravimudaga kokku määrisid.

Haapsalu promenaad ja kuursaal

Foto: Olev Mihkelmaa

Haapsalu on parim koht lihtsalt jalutamiseks või ka linnalinnuvaatluseks, kõik kitsad vanalinna teed viivad ikka ja jälle mereni. Paralepa metsaradadel on mõnus teha tervisesporti või paranda hoopis oma heaolu igal aastal toimuval Joogafestivalil.

Spa Hotel Laine Haapsalus

Foto: Silver Raidla

 

Saaremaa – spaaparadiis Eesti suurimal saarel

Saaremaa oma kaheksa spaahotelliga on tõeline spaaparadiis ja Eesti kõige spaa-tihedam linn – siin pakutakse laia valikut terviseteenuseid hoolitsustest raviprotseduurideni ja mudaravist luksusliku heaoluni. Näiteks GOSPA hotellis on välja töötatud ka erilised kohalikud KENA sarja kehahoolitsused ja lõõgastavad heaolu protseduurid luksuslikus Pädaste mõisa spaas baseeruvad kohalikul ja sajanditevanusel Eesti ravimtaimede kasutamise traditsioonil.

Saaremaa on UNESCO biosfääri ala, kus austatakse säästvat eluviisi ja kus traditsioonid kohtuvad innovatsiooniga. Tutvuge saare kordumatu kultuuripärandiga või tehke väljasõit rikkumata loodusesse, et nuusutada kadakate lõhna või jalutada kiviklibustel randadel.

Pea kõik Saaremaa restoranid kasutavad menüüdes kohalikke tooteid, kohalik toit on tähistatud kvaliteedimärgiga “Ehtne”. White Guide auhinna väärilisi restorane on Saaremaal lausa üheksa. Kõige parem on Saaremaal aga lihtsalt puhata. Värske õhk, merevesi, lainete loksumise hääl ja kadakate lõhn on parimad stressiravimid.

 

Narva ja Narva-Jõesuu – omanäoline piirilinn ja Põhjamaade Riviera

Narva kaks keelt ja kaks kultuuri ning kirev ajalugu tagavad elamusliku puhkuse ühendades Eesti-Vene piiril asuva Narva külastuse kosutava tervisepuhkusega Eesti pikima liivarannaga ajaloolises Narva-Jõesuu kuurordis.

Narva linn meelitab Baltikumi ja Põhjamaade ühe võimsama kindlusega, kust nautida avanevat vaadet Venemaale ja tunnetada, kuidas saavad kokku Ida ja Lääs. Jaluta Narva jõepromenaadil, külasta ajaloolisi Narva bastione ning tutvu Kreenholmi kompleksiga. Püsi aktiivsena arvukatel terviseradadel ning Äkkeküla ja Joaoru puhke- ja spordialadel.

Narva-Jõesuus saab lisaks kaunile rannale imetleda puitpitsiga kaunistatud ehitisi, nautida merehääli ja linnulaulu või männimetsa vaikust. Narva-Jõesuu arvukad spaad ja tervisekeskused vastavad ka kõige nõudlikuma kliendi ootustele ning pakuvad omanäolisi tervise- ja heaoluteenuseid.

 

Setomaa – unikaalne kultuuripärand ja Eesti oma mineraalvesi

Setomaa on kohaliku omanäolise kultuuri ja rikkumata looduskeskkonna tõttu suurepärane heaoluturismisihtkoht. Tervise- ja heaoluturismi keskmes on Värska kuurortravikeskus oma muda- ja mineraalvee protseduuridega. Värska on ainus koht Baltimaades, kus nautida kogukeha mudavanne - iga päev kulub umbes tonn ravimuda, mis taas loodusesse tagastatakse. Värskas kasutatakse lisaks joomisele ja raviprotseduurides kolme sorti mineraalvett, mis saadakse 400-600 m sügavuselt.

Setomaal on kõige tavalisem kodune terviseteraapia saun, eriti just Võrumaalt pärineva ja sarnaselt seto leeloga UNESCO vaimse kultuuripärandi nimekirja kuuluva suitsusauna traditsiooni oskavad setod kõrgelt hinnata. Suitsusaunaga on seotud hulk tavasid ja tõekspidamisi, see on koht, kus veeta kvaliteetaega pere, sõprade ja ennekõike just iseendaga ning ammutada vaimset heaolu ja puhastavat mõju.

Lisaks tervise- ja heaolupakkumistele matka ja tunne seene- ja marjarikaste männimetsade tervendavat mõju Setomaa rikkumata looduskeskkonnas. Setomaa tuntud ka omanäolise kultuuripärandi poolest. Külastage Setomaa vaatamisväärsusi, tutvuge arhailiste laulutraditsioonide, rahvariiete ja kultuuriga ning nautige toiduelamusi kohalikes turismitaludes, toidukohtades ja kodurestoranides.

Need viis erilist sihtkohta ei meelita terviseturist mitte üksnes saunade, hoolitsuste ja protseduuridega. Asja juurde käivad ka päike, meri, liivarannad, puhas õhk ja puhas tervislik toit ning sportimiseks, matkamiseks või linnu- ja loodusvaatlusteks sobivad tervise- või suusarajad.

Tervisepuhkus sobib kogu perele, naudi seda koos lastega näiteks veekeskuse lastebasseinis või liutorust alla kihutades. Ärituristile pakuvad kvaliteetsed heaolu- ja iluprotseduurid väikest lõõgastust pingelises päevas. Saab ju Eestis töö sujuvalt ühendada rutiinivaba, tervisliku ja kosutava puhkusega, sest Eesti e-riigi poolt pakutav võimaldab äri teha ühtviisi nii metsas, rannas, golfiväljakul kui basseiniveerel.

 

Mida terviseturismisihtkohast kaasa osta?

  • Mudakreemide ja -koorijate komplekt
  • Erilised seebid siinsest loodusest – mudaseep, mineraalseep, liivaseep, tõrvaseep
  • Värska mineraalvesi
  • Kadakast valmistatud tooted – vihad, kreemid.
  • Eesti looduskosmeetika
Viimati muudetud: 20.09.2022

Teema: Lõuna-Eesti, Lääne-Eesti, Saared, Põhja-Eesti, Spaad ja Saunad