TOP Eesti tehnoloogiad, mis on muutnud maailma

Allikas: Maris Tomba

TOP Eesti tehnoloogiad, mis on muutnud maailma

Eestlaste väljamõeldud tehnoloogiaid, mis on jäädavalt maailma muutnud, leiab nii oma telefonist, lemmikfilmist kui kohaliku toidupoe riiulist, neid on nii igapäevastes kui ka hoopis ootamatutes kohtades!

Oled ehk kasutanud nii mõndagi toodet või teenust, teadmata midagi selle kodumaisest päritolust. Tallinn on tuntud Euroopa startup pealinnana, kus töötatakse välja kõige innovaatilisemat tarkvara ja tehnoloogiat. Kuid kas teadsid ka seda, et sellele on eelnenud leiutised, mis on ümber muutnud kogu maailma teadust, tehnoloogiat ja ärisektorit?

Miniatuurkaamera Minox

Mini- ehk nn spioonikaamera Minox oli oma leiutamisaastal 1936 maailma väikseim kaamera. Walter Zapp'i kavandatud seade oli umbes sõrmepikkune ning tänu oma väikestele mõõtmetele sai see ülipopulaarseks nii kinomaailma kui päris spioonide seas. Kaamerat kasuti ka James Bondi filmis "Tema Majesteedi salateenistuses" (1969) ja see on ka tänasel päeval endiselt fotograafiahuviliste ihaldusobjekt.

USA sõjaväelane kasutamas Minox'i kaamerat aastal 1962

Foto: Harold Sellers, Wikimedia Commons

Skype

Skype'i kasutab ühes kuus üle 300 miljoni inimese, muutes selle ilmselt kõige tuntumaks eestlaste leiutiseks kogu maailmas. Sõna „skaipima" seletatakse nii mõneski sõnaraamatus sünonüümina sõnale „videovestlus". Tarkvara kirjutasid 2003. aastal kolm klassivenda Jaan Tallinn, Ahti Heinla ja Priit Kasesalu ning hetkel on see Microsoft'i omanduses.

Starship'i robotkullerid

Tänu Starship Technologies pakirobotitele hakatakse lähiajal saadetisi kohale toimetama robotkullerite abil. Väikesed ratastel masinad toovad tänasel päeval pakke kohale juba UK ja USA tänavatel. Ettevõtte eesmärk on muuta kohalikud tarned kiiremaks, odavamaks ja tõhusamaks.

Starship Technologies pakirobot Tallinna äärelinnas

Foto: Wikimedia Commons, Ohpuu

Probiootikum Lactobacillus fermentum ME-3

Probiootikum Lactobacillus fermentum ME-3 ehk lihtsamalt öeldes piimhappebakter ME-3 on tuntud ka nimede all Helluse bakter, ME-3 bakter, DSM 14241, E-3 ja Lf ME-3. Tegemist on patenteeritud probiootilise bakteritüvega, mis avastati Tartu Ülikooli teadlaste poolt aastal 1995. Bakter on ainulaadne seetõttu, et temas on kombineeritud 2 poolt – ta on samal ajal nii antimikroobne kui antioksüdantne, mis on toidu ja ravimite tootmisel äärmiselt vajalikud. Bakteril ME-3 on otsene hävitav toime kahjulikele mikroobidele ja kasulik mõju inimorganismile. AS Tere poolt toodetavad Helluse kaubamärgiga piimatooted sisaldavad tervislikku bakterit ning neid müüakse ka Soomes, Rootsis, Lätis, Leedus, Venemaal ja Austrias.

E-residentsus

Eesti on maailmas tuntud oma suurepäraste e-riigi lahenduste poolest ning alustas 2014. aastal ka e-residentsuse programmiga, pakkudes seda välisriigi kodanikele, kes soovivad kasutada Eesti riigi e-teenuseid. Tegemist on virtuaalse residentsusega, mis pakub turvalist ligipääsu Eesti riigi e-teenustele. E-resident saab dokumente digitaalselt allkirjastada ja logida sisse kõikidesse portaalidesse ja infosüsteemidesse, mis tunnistavad Eesti ID-kaarti. Tuntud e-residentide hulka kuuluvad Saksamaa kantsler Angela Merkel, Jaapani peaminister Shinzo Abe ja Yorki hertsog prints Andrew.

Viimati muudetud: 07.03.2022

Teema: Kultuur ja Ajalugu