Tartu laulupidu 2019

Allikas: Tartu Song Festival

Tartu laulupidu 2019

Eesti laulupidu, mis on kantud UNESCO suulise ja vaimse pärandi nimekirja, tähistab sel aastal oma 150. sünnipäeva. Laulmisele pühendatud pidu, mis sai alguse Tartust, kutsub kõiki oma sünnikoju suurele sünnipäevapeole – Tartu laulupeo peakontsert toimub 22. juunil 2019 Tartu lauluväljakul. Peakontserdile eelneb laulupidude ajas rändamise päev, kui 21. juunil on Tartu erinevais paigus võimalik tänu kolmele ajastukontserdile rännata läbi laulupidude aja ja loo.

Foto: Tartu Laulupidu

Tartu laulupeo peakontserdil tulevad 22. juunil Tartu lauluväljakul ettekandmisele Eesti koorimuusika kuldvaramusse kuuluvad teosed. Näiteks on 37 laulu autori seas sellised maailmakuulsad heliloojad nagu Arvo Pärt ja Veljo Tormis. Lavale ehk laulukaare alla koguneb nende muusikat esitama ligikaudu 8500 lauljat. Esineb ka mitmesajapealine puhkpilliorkester, kaastegev on Vanemuise Sümfooniaorkester ning solistid.


Rändame ajas 

21. juuni on Tartus laulupidude ajas rändamise päev, mis algab kell 12 vabaõhu jumalateenitustega Tartu Toomkiriku varemetes. Selle järgnevad kell 16, 18 ja 20 ajastukontserdid, mis avavad 50 aasta kaupa laulupidude loo. Kell 22 toimub Kassitoome orus tantsuetendus „Loodud jääma“, mis jutustab Eesti rahvatantsude kestmisest läbi mitmete põlvkondade. Päev lõpeb aga üsna ootamatus paigas – kell 23 algab Tartu Raadi kalmistul „Väike suurvaimude öömuusika “ ehk muusikaline kohtumine, mis teeb sügava kummarduse kõikidele juba lahkunud Eesti suurvaimudele. Öise mõtisklusega esineb maailmas üks tuntumaid Eesti etnomuusikuid Maarja Nuut. Kõik selle päeva kontserdid, v.a tantsuetendus, on tasuta.


Laulupidude ühiskontsert

20. juunil toimub laulupidude sünniloo ühes olulisemas paigas, Tartu Maarja kirikus, kahe suure laulupeo – Tartu laulupeo ja XXVII laulupeo ühiskontsert. Kontserdil astuvad üles Eesti Rahvusmeeskoor ja Tartu Ülikooli Akadeemiline Naiskoor. Kontsert joonistab kena kaare laulupidude sünnihetkest tänasesse päeva. Ettekandmisele tulevad laulud 1869. aasta I laulupeolt, 2019. aasta laulupeolt ning helilooja Jüri Reinvere uudisteos, mis on kirjutatud Eesti laulupeotraditsiooni 150. juubeliks Tartus.

Laulupeo kunstilise toimkonna eesotsas on tunnustatud dirigent Triin Koch, kontsertide lavastajateks mitmeid auhindu pälvinud meeskond ehk Anu Lamp, Riina Roose ja Karl Laumets.

Viimati muudetud: 30.05.2019

Teema: Lõuna-Eesti

Soovitame