Selle Euroopaski tuntud jõulupuu traditsiooni on teised riigid võtnud üle just meie käest!

Allikas: Jaanus Ree, Visit Estonia

Selle Euroopaski tuntud jõulupuu traditsiooni on teised riigid võtnud üle just meie käest!

Tallinna linna peetakse sünnikohaks ühele Euroopa vanimale pühadetraditsioonile, milleks on jõulupuu püstitamine linna keskväljakule. Kuid see on vaid üks põhjus, miks Tallinna jõuluturg valiti 2019. aastal Euroopa parimaks jõuluturuks ja 2020. aastal üheks Euroopa turvalisemaks jõulusihtkohaks.

Talvine imedemaa

Foto: Toomas Volmer, Visit Estonia

Tallinna jõulupuul on pikk ja väärikas ajalugu

Andmed esimestest jõulupidustustest Tallinna Raekoja platsil pärinevad juba aastast 1441. Siis püstitas Mustpeade vennaskond sinna Euroopa esimese avaliku jõulupuu, mis oli ehitud paberist roosidega. Tallinna linnaarhiivis on säilinud originaaldokument, mis annab teada, et raelaekast maksti pillimeestele, kes esimesel jõulupühal platsil linlastele mängisid.

Põline tava oli kuusepuu kandmine Mustpeade majast Raekoja platsile. Sellest on pärimuse kohaselt osa võtnud ka tsaar Peeter I, kes saabus 1711. aasta jõulude eel esimest korda Tallinna üle vaatama.

Jõuluturgudega praegusel kujul alustati Raekoja platsil kohe peale taasiseseisvumist 1991. aastal. Jõuluturu keskpunktiks on uhke kuusk, mis valitakse igal aastal konkursiga. Kuusele on ette antud ranged kriteeriumid: puu peab olema tihedate, kaharate okstega, sümmeetriline ja pikkusega 15-18 meetrit. Väljavalitud kuuse toimetab veoautoga kohale Jõuluvana isiklikult.

Kui kuusk saab püsti, kaunistatakse see tuhandete säravate tuledega. Ka vanalinn ja kesklinn saavad kaunisse valgusehtesse, üles seatakse hulgaliselt pilkupüüdvaid kunsti- ja valgusinstallatsioone.

Sel aastal kingi praktilisi kinke – neid on jõuluturul mitmeid

Foto: Silver Tõnisson, Visit Estonia

Jõulud Tallinna vanalinnas

Sel aastal kestab jõulumelu Tallinna keskaegses linnasüdames 26. novembrist 2020 kuni 2. jaanuarini 2021. Vanalinna muuseumid ja turismiatraktsioonid on kokku pannud põnevad programmid, vanalinnas saab imetleda valguskunsti ning kaunilt ehitud vaateaknaid. Lapsi rõõmustab jõulurong, osta saab kohalike käsitöömeistrite ja disainerite loomingut ning advendiaegsed töötoad ootavad meisterdama jõulukingitusi.

Hea paik kohtumiseks

Foto: Visit Estonia

Loe uudiseid Visit Tallinn jõululehelt või jälgi Facebookis @AvastaTallinna.

Tule ja koge vanalinna jõulumaagiat!

Viimati muudetud: 24.11.2021

Teema: Tallinn, Kultuur ja Ajalugu