Legend Tallinna jõulupuust – tõsi või mitte?

Allikas: Jaanus Ree, Visit Estonia

Legend Tallinna jõulupuust – tõsi või mitte?

Tallinna linna peetakse sünnikohaks ühele Euroopa vanimale pühadetraditsioonile, milleks on jõulupuu püstitamine linna keskväljakule.

"Meie olime esimesed," teadsime me uhkusega öelda. Kuid nüüd on ajalooallikates selgunud, et tegemist võib olla hoopis legendiga, mille tõsiseltvõetavus on tugevalt kahtluse all. Loe ja mõtle kaasa, kellel on õigus?!


Talvine imedemaa

Foto: Toomas Volmer, Visit Estonia

Tallinna jõulupuul on pikk ja väärikas ajalugu

Legend ütleb, et Mustpeade vennaskond tõi esimese jõulupuu Tallinna Raekoja platsile aastal 1441. On isegi räägitud, et puud ehtisid sel ajal paberist tehtud roosid. Tallinna linnaarhiivis on säilinud originaaldokument, mis annab teada, et raelaekast maksti pillimeestele, kes esimesel jõulupühal platsil linlastele mängisid. Kui see lugu vastab tõele, siis on tõepoolest Tallinn üks Euroopa esimesi linnu, kus jõulupuu keset linna üles pandi.

Riia linn vaidleb aga sellele loole vastu, öeldes, et Mustpeade vennaskond tegi sama asja ka seal, seega pole sugugi kindel, et Tallinn esimene oli. Kumba uskuda?

Ajaloolane Anu Mänd ütleb aga, et siinkohal eksivad mõlemad linnad. Nimelt selgub, et legend sai alguse harrastusajaloolase Friedrich Amelundi raamatust, kus kirjanik tõlgendas ilmselt valesti algdokumente – sõna puu (Weihnachtsbaum) asendas ta jõulupuuga. Seega ei saa olla kindel, et tegemist oli üldse jõulupuuga. Veelgi enam, vanas saksa keeles kasutati sõna "bom", mis võis isegi olla mitte puu, vaid lühter.

Lennart Meri viitas oma 1984. aastal ilmunud raamatus "Hõbevalge" Amelungi teosele, sealt korjati see info üles, levitati meediasse ja nii see info Tallinnast kui jõulupuu traditsiooni loojast alguse sai.

Jõulupuu ja -turg on detsembris Raekojaplatsi lahutamatuks osaks

Tänapäeval ei kujutaks detsembrikuist Raekojaplatsi ilma kuuseta ettegi. Jõuluturgudega praegusel kujul alustati Raekoja platsil kohe peale taasiseseisvumist 1991. aastal. Jõuluturu keskpunktiks on uhke kuusk, mis valitakse igal aastal konkursiga. Kuusele on ette antud ranged kriteeriumid: puu peab olema tihedate, kaharate okstega, sümmeetriline ja pikkusega 15-18 meetrit. Väljavalitud kuuse toimetab veoautoga kohale Jõuluvana isiklikult.

Sel aastal kestab jõuluturg ja -melu Raekojaplatsis 25. novembrist 8. jaanuarini.

Foto: Silver Tõnisson, Visit Estonia


Raekojaplatsil toimuv jõuluturg on alati paksult rahvast täis. Seal on lihtsalt selline mõnus melu, mis tekitab jõulumeeleolu ka siis, kui lund maas pole.

Foto: Visit Estonia

Viimati muudetud: 05.12.2022