Sügistähtpäevade sündmused rahvakalendris

Foto: Danel Rinaldo

Sügistähtpäevade sündmused rahvakalendris

Sügis on aeg, mil saak on salves, päevad lühemad ja jahedamad ning inimestel tekib rohkem vaba aega. Pakume valiku vähemtuntud sündmusi, mis on seotud sügiseste rahvakalendri tähtpäevadega ning peegeldavad Eestimaa inimeste harjumusi, traditsioone ja ajalugu. Eestlaste tähtsamad pühad ja tähtpäevad on tihedalt seotud talutööde, aga ka ilmastikuoludega ning muidugi toetuvad need vanarahva kommetele ja uskumustele. Ära lase esivanemate traditsioonidel unarusse jääda ning tule koos perega osalema!

Rukkimaarjapäev Eesti Põllumajandusmuuseumis

Üle Eesti

11.08.2018 - 11.08.2018

Tähistame rukkimaarjapäeva. Lõikame sirbiga muuseumi põllul rukist, õpime vihkusid siduma ja rukkihakki tegema, paneme tööle rehepeksumasina. Peksame küünis rehte ja jahvatame käsikiviga jahu.  Maitseme rukkitoite ning soovijad saavad osaleda töötubades puidust ja õlgedest esemete valmistamisel.  Ootame sind koos pere ja sõbradega Eesti Põllumajandusmuuseumisse!

Rukkimaarjapäev Narva Linnuse Põhjaõues

Ida-Viru maakond, Narva

15.08.2018 - 15.08.2018

Kutsume kõiki Narva linnuse Põhjaõue, kus Rukkimaarjapäeval pannakse püsti leivaastja ning leivameistrid lähedalt ja kaugelt küpsetavad rukkileiba, mida saab kohapeal proovida ning ka ise leivategemises osaleda. Pakume teisigi rukkitoite, mida Eestis on eri aegadel söödud. Rukkimaarjapäev on keskne rukkikülvi tähtpäev – Eesti rahvakalendri järgi pidi sel päeval vili saama külvatud, sageli oligi see rukkikülvi lõpuaeg. Sissepääs muuseumipiletiga.

Tartu Maarjalaat

Tartu maakond, Tartu

08.09.2018 - 08.09.2018

Maarjalaadal on suures valikus müügil eestimaist toidu- ja talukaupa, rikkaliku valikuga on esindatud Eesti käsitöömeistreid ja väiketootjad. Kaubeldakse ka istikute ja aiakaupadega. Maarjalaadal on kogupere meelelahutusprogramm.

Loe edasi

Eesti leiva päev ja sügislaat Eesti Vabaõhumuuseumis

Harju maakond, Haabersti linnaosa

16.09.2018 - 16.09.2018

Kesk kirevat lõikusaega kutsume külla kõiki, kel huvi eestimaise traditsioonilise toidu vastu. Päeva peakangelane on kodumaine rukkileib, mida saame auga pidada oma toidulaua kuningaks. Tutvustame rukkileiva saamislugu rehepeksust ja jahu jahvatamisest kuni värske leiva maitsmiseni. Eesti Vabariigi sajanda juubeli puhul on eriteemaks „100 aastat Eesti toitu“! Tutvuda saab tsaariaegse, vabariigiaegse, nõukogudeaegse ja tänapäevase köögiga. Maitsvat eesti toitu ja ehtsat käsitööd saab kaasa osta suurelt sügislaadalt.

Loe edasi

Mihklipäev Narva linnuse Põhjaõues

Ida-Viru maakond, Narva

29.09.2018 - 29.09.2018

Kutsume kõiki Põhjaõue tähistama Mihklipäeva, mis traditsiooniliselt tähendas karjatamishooaja lõppu ning mil lõppes karjaste ja kevadel jüripäeva ajal kaubeldud teenijate lepingud. Valmistame ja pakume Põhjaõue külalistele traditsioonilisi Mihklipäeva toite. Sissepääs muuseumipiletiga.

Loe edasi

Mihklipäev Eesti Vabaõhumuuseumis

Harju maakond, Haabersti linnaosa

29.09.2018 - 29.09.2018

Mihklipäev tähistab rahvakalendris suviste õuetööde lõppu ning talviste tubaste tegemiste algust. 29. septembril saab vabaõhumuuseumis uurida, millega meie esivanemad aasta pimedamal ajal tegelesid ning millised tööd pidid kevadeks valmis saama.

Loe edasi

Leivakuu Angla tuulikumäel

Saare maakond, Angla küla

01.10.2018 - 31.10.2018

Leivakuu märksõna on "100 aastat leivaküpsetamist".  Kuulame perenaise pajatusi tuulikumäe viljajahvatamise ajaloost ja eestlaste leivakultuurist XIX saj. teisel poolel ( Hollandi tuulikus), proovime käsikiviga jahvatamist. Leivaahju juures vormime üheskoos veskil jahvatatud jahust kakukesi, lükkame leivaahju sütest puhtaks ja paneme kakukesed küpsema. Katame koos väikeste perenaistega pere söögilaua erinevate leibadega: agana-, rukki-, seemne- ja küüslauguleivaga. Lisame ka endavalmistatud või. Angla perenaised pakuvad omaltpoolt hõrgutavaid sügisande ja Mõldrimamma õunakooki.  

Loe edasi

Mardilaat Tallinnas

Harju maakond, Haabersti linnaosa

08.11.2018 - 11.11.2018

Mardilaat on Eesti käsitöö laulupidu. Mardilaadal esitletakse ja müüakse Eesti parimat käsitööd, toimuvad oma ala asjatundjate poolt läbi viidud meistrikojad käsitöö gurmaanidele ja harrastajatele ning õpitoad lastele. Lisaks on laadal käsitöötoodangu presentatsioonid ja uute raamatute esitlused. Pakutakse eestimaist kõhutäidet ja kuulata saab rahvuslikku muusikat. Osalevad käsitööd õpetavad koolid, muuseumid jt selle valdkonnaga seotud institutsioonid.

Loe edasi

Mardi- ja kadrimängud Kukruse Polaarmõisas

Ida-Viru maakond, Kukruse küla

09.11.2018 - 25.11.2018

Kukruse Polaarmõisas oodatakse laste gruppe, kellele korraldatakse lõbus maskide meisterdamise töötuba ja maskeraad, saadakse teada mardi- ja kadripäeva kommetest ja võetakse osa nende rahvalike tähtpäevade mängudest.

Loe edasi

Tallinna jõuluturg

Harju maakond, Kesklinna linnaosa

24.11.2018 - 05.01.2019

Tallinna Raekoja platsil toimuval muinasjutulise hõnguga Jõuluturul on kõik võimalik! Tegevuse südameks on Eesti tähtsaim ja Euroopa esimene jõulupuu, mille traditsioonid ulatuvad aastasse 1441.  Elav jõulumaa on dekoreeritud kuuskede, jõulukaunistuste ja tuledega. Kaupmehed pakuvad laias valikus käsitööd ja eestipäraseid jõulusööke verivorstist ja hapukapsast kuni piparkookide ning keha soojendavate jõulujookideni. Pisemaid rõõmustavad karussellid, südame teeb soojaks mitmekesine jõuluprogramm. Jõuluturu pärliks on oma majas lapsi vastu võttev Jõuluvana, kes saabub põhjapõtradega!

Loe edasi

C.R.Jakobsoni Talumuuseumi programm "Jõulud talus"

Pärnu maakond, Kurgja küla

Tegutseva talumajapidamisega muuseumis viiakse osalejad vanemasse jõuluaega, mil päkapikke ega jõuluvanasid veel ei tuntud.  - veskis küpsetame ja maitseme pühadeleiba; - laudas söödame ja paitame loomi - meie taluabilisi; - rehetoas ootavad talutoidud ja vanaaegsed mängud; - käsitöömajas saab igaüks midagi jõuluteemalist meisterdada; - kui on lumi maas, sõidame hobusega.  EHE ökoturismi kvaliteedimärgisega programm kestab kuni 3 tundi ja on sobilik igale eale. Hinnas on tee ja karask, eraldi saab juurde tellida sooja jõulutoidu.

Loe edasi

Jõululinn Tartu

Tartu maakond, Tartu linn

02.12.2018 - 10.01.2019

Lund kas hakkab sadama või ei hakka, siin ei ole sõnaõigust isegi mitte vanadel ülikoolilinnadel. Üks on kindel– Tartust saab jõululinn igal aastal ja ilmast hoolimata! Juhtub see alati esimesel advendipühapäeval, kui raeplatsil süüdatavast küünlast löövad särama kõik südalinna jõulutuled. Samas kohas kohtutakse ka kõikidel järgmistel pühapäevadel ja jõululaupäeval. Neid rõõmsaid raeplatsi kokkusaamisi ja muidugi kogu Tartu jõuluaega toetavad omalt poolt linna hubased kontserdisaalid, muuseumide töötoad, pühadehõngulised kirikud, suur jõululaat ja vahel talvises linnasüdames sündiv tantsupidu.

Loe edasi

Tartu jõululaat

Tartu maakond, Tartu linn

08.12.2018 - 08.12.2018

Traditsiooniline jõululaat toimub Tartu Raekoja platsil ning selle vahetus läheduses.  Kaunilt ehitud Tartu kesklinna on oodata ligi 200 kauplejat, kes annavad külastajatele võimaluse soetada Eestis tehtud käsitööd, suitsuliha- ja kalatooteid, verivorste, hapukapsast, küpsetisi, mett, maiustusi, sooje jooke, pirukaid ja muud.

Loe edasi
Viimati muudetud: 08.08.2018

Teema: Kultuur ja Ajalugu, Ostlemine

Soovitame