Sügistähtpäevade sündmused rahvakalendris

Allikas: Danel Rinaldo

Sügistähtpäevade sündmused rahvakalendris

Sügis on aeg, mil saak on salves, päevad lühemad ja jahedamad ning inimestel tekib rohkem vaba aega. Pakume valiku vähemtuntud sündmusi, mis on seotud sügiseste rahvakalendri tähtpäevadega ning peegeldavad Eestimaa inimeste harjumusi, traditsioone ja ajalugu. Eestlaste tähtsamad pühad ja tähtpäevad on tihedalt seotud talutööde, aga ka ilmastikuoludega ning muidugi toetuvad need vanarahva kommetele ja uskumustele. Ära lase esivanemate traditsioonidel unarusse jääda ning tule koos perega osalema!

Leivakuu Angla tuulikumäel

Saare maakond, Angla küla

07.10.2019 - 27.10.2019

Leivakuu märksõna on "100 aastat leivaküpsetamist".  Kuulame perenaise pajatusi tuulikumäe viljajahvatamise ajaloost ja eestlaste leivakultuurist XIX saj. teisel poolel ( Hollandi tuulikus), proovime käsikiviga jahvatamist. Leivaahju juures vormime üheskoos veskil jahvatatud jahust kakukesi, lükkame leivaahju sütest puhtaks ja paneme kakukesed küpsema. Katame koos väikeste perenaistega pere söögilaua erinevate leibadega: agana-, rukki-, seemne- ja küüslauguleivaga. Lisame ka endavalmistatud või. Angla perenaised pakuvad omaltpoolt hõrgutavaid sügisande ja Mõldrimamma õunakooki.  

Loe edasi

Mardilaat Tallinnas

Harju maakond, Haabersti linnaosa

07.11.2019 - 10.11.2019

Mardilaat on Eesti käsitöö laulupidu. Mardilaadal esitletakse ja müüakse Eesti parimat käsitööd, toimuvad oma ala asjatundjate poolt läbi viidud meistrikojad käsitöö gurmaanidele ja harrastajatele ning õpitoad lastele. Lisaks on laadal käsitöötoodangu presentatsioonid ja uute raamatute esitlused. Pakutakse eestimaist kõhutäidet ja kuulata saab rahvuslikku muusikat. Osalevad käsitööd õpetavad koolid, muuseumid jt selle valdkonnaga seotud institutsioonid.

Loe edasi

Mardi- ja kadrimängud Kukruse Polaarmõisas

Ida-Viru maakond, Kukruse küla

05.11.2019 - 25.11.2019

Kukruse Polaarmõisas oodatakse laste gruppe, kellele korraldatakse lõbus maskide meisterdamise töötuba ja maskeraad, saadakse teada mardi- ja kadripäeva kommetest ja võetakse osa nende rahvalike tähtpäevade mängudest.

Loe edasi

Tallinna jõuluturg

Harju maakond, Kesklinna linnaosa

16.11.2018 - 07.01.2019

Tallinna Raekoja platsil toimuval muinasjutulise hõnguga Jõuluturul on kõik võimalik! Tegevuse südameks on Eesti tähtsaim ja Euroopa esimene jõulupuu, mille traditsioonid ulatuvad aastasse 1441.  Elav jõulumaa on dekoreeritud kuuskede, jõulukaunistuste ja tuledega. Kaupmehed pakuvad laias valikus käsitööd ja eestipäraseid jõulusööke verivorstist ja hapukapsast kuni piparkookide ning keha soojendavate jõulujookideni. Pisemaid rõõmustavad karussellid, südame teeb soojaks mitmekesine jõuluprogramm. Jõuluturu pärliks on oma majas lapsi vastu võttev Jõuluvana, kes saabub põhjapõtradega!

Jõululinn Tartu

Tartu maakond, Tartu linn

01.12.2019 - 10.01.2020

Lund kas hakkab sadama või ei hakka, siin ei ole sõnaõigust isegi mitte vanadel ülikoolilinnadel. Üks on kindel– Tartust saab jõululinn igal aastal ja ilmast hoolimata! Juhtub see alati esimesel advendipühapäeval, kui raeplatsil süüdatavast küünlast löövad särama kõik südalinna jõulutuled. Samas kohas kohtutakse ka kõikidel järgmistel pühapäevadel ja jõululaupäeval. Neid rõõmsaid raeplatsi kokkusaamisi ja muidugi kogu Tartu jõuluaega toetavad omalt poolt linna hubased kontserdisaalid, muuseumide töötoad, pühadehõngulised kirikud, suur jõululaat ja vahel talvises linnasüdames sündiv tantsupidu.

Loe edasi

Tartu jõululaat

Tartu maakond, Tartu linn

14.12.2019 - 14.12.2019

Traditsiooniline jõululaat toimub Tartu Raekoja platsil ning selle vahetus läheduses.  Kaunilt ehitud Tartu kesklinna on oodata ligi 200 kauplejat, kes annavad külastajatele võimaluse soetada Eestis tehtud käsitööd, suitsuliha- ja kalatooteid, verivorste, hapukapsast, küpsetisi, mett, maiustusi, sooje jooke, pirukaid ja muud.

Loe edasi
Viimati muudetud: 06.08.2018

Teema: Kultuur ja Ajalugu, Ostlemine

Soovitame
Uudiskiri