Suitsusaunapäevad ja sümfoonia suitsusauna auks

Allikas: Mart Vares / Visit Estonia

Suitsusaunapäevad ja sümfoonia suitsusauna auks

Suitsusauna teavad kõik eestlased – on see ju meie tava ja traditsioon juba väga ammustest aegadest. Ka tänasel päeval peetakse vanal Võrumaal ja Setomaal suitsusauna endiselt ainsaks õigeks saunaks. Aga suitsusaun ei ole kuulus ainult oma maal – Vana-Võromaa suitsusaunakombestik on kantud UNESCO vaimse kultuuripärandi esindusnimekirja.

Suitsusaunast nii ja naa

Saunaskäiguga on siinkandis seotud omanäoline, rikkalik kombestik, mis hõlmab endas sauna kütmist, vihtade tegemist, aga ka sauna ehitamise oskused. Samuti kuuluvad siia teadmised saunas ravitsemise ja liha suitsutamise kohta.

Suitsusaunal korstnat ei ole

Foto: Tõnu Runnel

Suitsusaunal ei ole korstnat – suits lastakse välja läbi akna, ukse või erilise tossumulgu. Sauna kütmist alustatakse varakult, juba lõuna paiku, siis saab õhtupoolikuks viimane ahjutäis köetud ja suits saunast välja lastud. Kui see kõik on tehtud, seisab saun veel tunnikese ootel, kuni tulevad esimesed saunalised ja alustavad kõvema leili võtmist.

Suitsusaunapäevad Moostes

1.-4. augustil 2019 toimuvad Moostes Suitsusaunapäevad, kus jagatakse külalistega nii saunaelamusi kui teadmisi suitsusaunaga seotud kommetest, uskumustest ja rituaalidest. Samal ajal etendub ka Eesti Filharmoonia Kammerkoori muusikalavastus „Suidsusannasümfoonia".

Neljal päeval toimub tihe tegevus, kust ei puudu loengud, ekskursioonid kohalikesse suitsusaunadesse, temaatiline näitus, võimalus virtuaalreaalsuse prillide abil tutvuda suitsusaunamaailmaga, vihtade valmistamise ja suitsusauna kütmise praktilised õppused ning töötoad. Kohalikud suitsusaunaomanikud pakuvad võimalust osa saada oma pere saunakommetest ühise saunaskäiguga, sest saunaskäiku pole siinkandis külalistele kunagi keelatud.

Ehtne Mooska suitsusaun

Foto: Mariann Liimal

Mooste mõisas on avatud kohvikud, kus saab mekkida võileibu suitsusaunas suitsutatud lihaga ja kaasa osta suitsusaunateemalisi suveniire ning käsitööd. Vana-Võromaa toit on kvaliteetne ja hea ning kõige paremini maitseb see kohapealses õhustikus. Jätkuvalt kestab Vana-Võromaa maitsete aasta – paikkond kannab uhkusega Eesti 2019 toidupiirkonna tiitlit.

Sümfoonia suitsusauna auks

2., 3. ja 4.augustil toimuvad Mooste Folgikojas tuntud pärimusmuusikute, Eesti esinduskoori ja kammeransambli esituses muusikalavastuse „Suidsusannasümfoonia" etendused.

Õige saunaviha tegemine on kunst

Foto: Mart Vares

Need on tänapäevase muusikateatri võtmes esitatud loomismüüdid ja kangelaslood muistsetest aegadest, mis on inspiratsiooni saanud Lõuna-Eesti pärimusest, "Kalevalast" ja Hasso Krulli eeposest. Kaasahaarav muusikaline lavastus viib vaatajad suitsusaunamaailma, kus elustuvad müütilised lood ja iidsed traditsioonid. Tule ja naudi vanade aegade hõngu!

Rohkem infot leiad Vana-Võromaa Savvusanna lehelt.

Viimati muudetud: 16.07.2019

Teema: Lõuna-Eesti, Kultuur ja Ajalugu, Spaad ja Saunad, Üritused

Soovitame