Setomaast inspireeritud disain

Allikas: Fotoprojekt "Kummardus"

Setomaast inspireeritud disain

Lõuna-Eesti on erilise väekusega paik, kus kohtuvad looming, loodus ja traditsioonid. Taevaskoja ja Setomaa metsadžunglite, mitmevärviliste liivapaljandike ja pühade paikade võlu on olnud inspiratsiooniallikaks kirjanikele, muusikutele, kunstnikele, käsitöömeistritele, disaineritele. Lisaks looduslikele pühapaikadele on selle paiga maastik täis pikitud tsässonaid – väikesi palvelaid, mis oma askeetlikkuses sulanduvad sageli ümbrusega ühte. Lõuna-Eestis kogetu jääb saatma veel pikaks ajaks pärast reisi.

Seto kombed, kultuur ja tavad peegelduvad kaasaegse Eesti kultuuris ja disainis rohkem, kui arvata võiks. Sõida ja vaata piirkonna väekaid paiku, jaluta kaasikutes, käi uhketel seto pidudel – ja ole igal sammul valmis ootamatuks äratundmisrõõmuks.

Disainerid: Claudia Lepik, Studio August


Siinseteks armastatud värvideks on alati olnud valge, punane ja must, moodustades ühe arhailisema värvikombinatsiooni, mis seto traditsioonilises naiste rõivastes siiani peegeldub, ent mida näeb sama palju ka moelavadel ning Eesti rahvusvaheliselt hinnatud disainerite loomingus. Vaatamata pikaaegsele vanade traditsioonide püsimisele olid seto naised esimesed, kes rahvarõivaste juurde kõrvarõngaid kandma hakkasid. Nii kaasaegsed Eesti naised kui ka ehtedisainerid on selle julge sammu eest tänulikud.

Disainerid: Lilli Jahilo, Sigrid Kuusk


Täna on Setomaa paik, kus kohtuvad vana ja uus: seto pühaserätti võib näha tihtipeale kaasaegse naise põlvedel, kes tunneb selles ära punase lõnga maagilise jõu. Setomaa on kogu aeg olnud piiripealne ala, kus on kohtunud lääne ja ida kultuur, erinevad usundid, ja nii nagu Setomaa oskab võtta parima uuest ja vanast, on seal alati osatud mõlemalt poolelt võtta parim, luua selle põhjal midagi täiesti kordumatut ja inspireerivat.

Disainerid: Marit Illison, Tanel Veenre


Setomaale saab reisida ka Tallinn Design House’i foto- ja videoprojekti „Kummardus“ jälgedes, mis esitab  foto- ja videokeeles mitmeosalise jutustuse Eesti disainist. Sõna kummardus sümboliseerib tänuavaldust olemasoleva eest ning läbi pildijutustuse tutvustakse Eesti disaini juuri. Esimene pildistamine projekti tarbeks leidis aset just Setomaal, Eesti ühes eriilmelisemas ja samas inspireerivamas piirkonnas.

Pildistamispaikade olulisust rõhutab rahvusvaheliselt tunnustatud Eesti ehtekunstnik Tanel Veenre: „Mitte miski ei asenda pildistamisel võimsat asukohta – see on antus ja ehedus, mida pole võimalik võltsida.“

Disainerid: Studio August, Adrikorn Artefacts, Sigrid Kuusk, Claudia Lepik


Eesti disainiloomingu juuri tutvustavas projektis osaleb ligi 100 Eesti disainerit, kelle käekiri ja looming on saanud Eesti disainimaastikul äratuntavaks ning kõnetab ka rahvusvahelisel skeenel. Projekti meeskond on kontseptsiooni loomisel lähtunud Eesti silmapaistvate disainerite loome algupärast, mis on otsesemal või varjatumal kujul põimunud inspiratsiooniga loodusest, mõjutatud traditsioonide pikaaegsest hoidmisest ning kohapealsete meistrite olemasolust.

Disainerid: Lilli Jahilo, Stella Soomlais, Sigrid Kuusk


"Kummarduse" loovjuht on Piret Puppart, fotograaf Riina Varol ja videograaf Robert Parelo.


Tallinn Design House on Rotermanni kvartalis tegutsev Eesti disaini ühisturundus- ja ekspordiplatvorm ning esinduslik kauplus-showroom. Kohapeal ja veebikeskkonnas on esindatud enam kui 100 Eesti disainerbrändi.

Viimati muudetud: 01.12.2020

Teema: Lõuna-Eesti, Kultuur ja Ajalugu