Sel suvel puhkame Eestis

Allikas: Magnus Heinmets, Visit Estonia

Sel suvel puhkame Eestis

Millal külastasid viimati Setomaad, käisid parvematkal, mõnes seikluspargis või Peipsi veerel? Eestimaa üllatab oma mitmekesisusega eestimaalastki – tegemist ja avastamist on kuhjaga ning saabuval suvel on selleks just õige aeg. Tutvustame põnevaid turismiobjekte ning silmailu pakkuvaid kohti.

 

Võru maakond

Aastasadade tagant kuni tänaseni on võrokeste jaoks au sees suitsusaun. Siinne suitsusaunakombestik on nii ainulaadne, et on kantud ülemaailmsesse UNESCO vaimse kultuuripärandi esindusnimekirja. Suitsusaunaga lähemalt tuttavaks ning mekkida saunas suitsutatud liha saab Mooska talus. Võrumaal asuv Saunamaa on lausa omaette saunaküla, mis pakub nautimiseks erinevaid saunasid koos kõigi oma võlude ja eripäradega.
Värskas on nullist algupärasena taastatud mitmekordse sõjaministri ja olulise väejuhi kindral Nikolai Reegi juugendstiilis suveresidents. Kaunilt renoveeritud hoones avab uksed külastuskeskus, mis annab ülevaate Värskast kui olulisest sõjaväe väljaõppe kohast ja kuurordist. 
Ainulaadne Eesti-Läti piiriäärsete vaatetornide tuur hõlmab endas Võrumaa ägedamaid vaatetorne – Suur Munamägi, Rõuge Pesapuu ja Paganamaa vaatetornid. Enamus tornidest on avatud ööpäev läbi ja nende külastamine on tasuta.


Omanäolise tänavavõrgu ja madalate puumajadega Võru linnasüda võlub külastajaid igal sammul, seega parim viis linna olemust tabada on teha üks pikem giidiga jalutuskäik. Ringkäiku on seotud nii ajalooliselt kui kultuuriliselt olulised objektid, millest igaüks kannab edasi Võru linna jaoks olulist lugu. Igapäevased võrokeelsed linnatuurid toimuvad alates 18. juunist.
Laste Lõunamaa ühendab mitut toredat paika Eesti kagunurgas – Maanteemuuseum, Pokumaa, Nõiariigi Liikluslinn ja Kubija hotell-loodusspaa spaa- ja saunakeskus –, kuhu pääseb ühispiletiga.  Laste Lõunamaa eredad hetked täis uusi teadmisi, mängulusti ja isetegemist jäävad kindla peale kauaks meelde.

Viljandi maakond

Viljandis tasub sisse astuda Kondase keskusesse, kus on eksponeeritud maalikollektsioon Eesti ühelt tuntumalt naivistilt Paul Kondaselt. Vanas pastoraadihoones asuva professionaalse ja autsaiderkunstiga tegeleva muuseumi näituseruumides vahetuvad väljapanekud nii Eesti kui välismaa autoritelt.
Võrtsjärve piirkonda võib oma kalurikülade ja Tondisaarega nimetada müstiliseks looduslikuks paigaks. Emajõe algusesse, Rannu-Jõesuu puhkealale on turistide tarbeks ehitatud ökoloogilistest materjalidest Võrtsjärve külastuskeskus, mis sobib nii peredele puhkamiseks kui seiklushimulistele külalistele.


ERMi Heimtali muuseumpaikneb Heimtali vanas külakoolimajas, kaunis maakiviehitises aastast 1864. Lisaks püsinäitusele saab muuseumis imetleda eriti rikkalikku rahvusliku tekstiili kogu ning rahvakunsti-, kodukultuuri- ja kunstiainelist raamatukogu.
Viljandi staadioni kõrvalt saab alguse matkarada ümber Viljandi järve. Pikem jalutuskäik pakub nautimiseks imelisi vaateid nii järvele kui Viljandi  linnale.
Mängides Mulgimaa Peremängu avastad Viljandimaad endale sobivas tempos. Lõbusa koguperemänguga on oodatud liituma traditsioone austavad ning uudishimulikud pere- ja sõpruskonnad, kes soovivad avastada Mulgimaad ja seal elavate mulkide igapäevaelu.

Valga maakond

Tõrvas asuv Vanamõisa järv on populaarne suvituskoht nii kohalike kui kaugemalt tulnute seas. Järve uhkuseks on Eesti kõrgeim hüppetorn (u 11 m). Otepääl aga ootab kaunis Pühajärve rand puhta rannaliiva, ujumissilla, rannavolleplatside, laste mänguväljakute ning lehtlatega. Ka Pühajärve park kutsub väikeseid ja suuri suve nautima.  
Otepää ümbruse veekogudel võib aga ette võtta hoogsa süstamatka või mängulise silmaringi laiendava giidiga tõukerattamatka. Vesi ja värske õhk kustutavad igasuguse stressi ja argipäeva tüdimuse!

Kui on soov lähemalt tuttavaks saada Eesti riigikaitse ajaloo ja tänapäevaga, siis tuleb külastada Valga Militaarteemaparki. Siin näeb militaarsõidukeid, soomukeid, tanki, metsavendade punkrit ja  arvukat relvakogu. Täpsuslaskmise harjutamiseks on olemas laskesimulaator.

Võimsas Taagepera lossis põimuvad elegantsus, maamiljöö, ajalugu ning tänapäev. Lossispaa Wagenkülli hubane, samas elegantne ja luksuslik atmosfäär aitab peituda argipäeva eest ning unustada aeg. Valgamaa ürgse looduse rüpes asub muinasjutuline Sangaste loss oma suursuguste saalide, omanäolise arhitektuuri ja põneva ajalooga.

Tartu maakond

Saa osa haaravast võimalusest rännata ajaloolises Tartus! Tartu Art hotell Pallas võlub suurepärase asukoha ning 1920ndate aastate Pallase koolkonna kunstnike töödest inspireeritud sisekujundusega, hotell on värskelt renoveeritud.
Lodi Jõmmu on puust kaubapurjekas, millesarnased sõitsid vete peal alates hansaajast kuni eelmise sajandi keskpaigani. Jõmmu seilab Emajõel, Peipsil ja Võrtsjärvel, osa saab võtta põnevatest jõekruiisidest, aga ka päikeseloojangu-, ööbiku- ning tähevaatlusretkedest.
Mesi tare kodumaja on ainulaadne võimalus ööbida Peipsi järve äärses Varnja vanausuliste külas, traditsioonilises vanausuliste majas. Külalistele pakutakse kruiise Peipsil, olemas on paadilaenutus ja isegi paadimaja. Jaanipäeva paiku avatakse Samovarimaja, kus näeb samovarikogu ca 80 samovariga.

Ehtne ja ehe Juulamõisa kohapärimuskohvik on väike armas toidukoht Vooremaal, Juula külas. Kohvik on kui postimaja, mis jääb rännuteele Jääaja keskusest Elistvere loomaparki ja Vudila koguperemängumaale.

Saare maakond

Saaremaa kaunis loodus on üks kolmest tähtsaimast põhjusest saarele tulekuks. Suvist puhkust on parim veeta muust Eestist hoopis erinevas keskkonnas ja peatuda turismitaludes või lõõgastuda spaades. Tasane maastik ja lühikesed vahemaad on ideaalsed jalgrattaga reismiseks ning miks mitte teha rattaga tiir ümber Saaremaa, läbides säre tuntumad vaatamisväärsused nagu Kaali kraater, Angla tuulikud, Panga Pankja Järve luited.
Saaremaa imelistes randades on ruumi igaühele. Kui kõrvale jätta paar kõige populaarsemat, võib juhtuda, et oled kaunil mererannal keset suvepäeva täitsa üksinda. Kuressaarest vaid 10 km kaugusel asuvad Saaremaa kuulsaimad liivarannad Mändjalastkuni Järve rannani välja. Aga mõnusaid randu leidub mujalgi, näiteks Tuhkana või Jõiste rand Põhja-Saaremaal. Hinnatud suplus- ja puhkekoht on Karujärv, mis on tuntud oma puhta vee ja liivarohkete kallaste poolest.


Saaremaa 850 km pikk rannajoon pakub erinevaid võimalusi merega seotud tegevusteks. Siin on lohesurfarite paradiis, tegelda saab purjetamise, purjelaua ja laevavrakkidele sukeldumisega, ette võtta romantiline paadisõit päikeseloojangul, mereretk või hülgevaatlusretk.
Ja veel – kas teadsid, et 9% Eesti parimatest restoranidest asub Saaremaal ja Muhu saarel? Tummine saare söök, maitsvad road, mis inspireeritud kohaliku köögi tavadest, väärtustavad siinseid traditsioone ja mitmekülgseid maitseid. Veinitalu Lucher & Matiesen , restoranid Castello, Ku-Kuu, Saaremaa Veski restoran on tuntud üle Eesti.

Rapla maakond

Varbola linnus on Eesti ja kogu Põhja-Euroopa suuremaid ja võimsamaid muinaslinnu, siin näeb piiramistorni, kiviheitemasinat ja müürilõhkujat.  Linnus on uuendatud – taastatud on väravakäik ja 13 m sügavune kaev ning nüüd saab käia ka linnuse vallil ja tajuda muistse linnamäe suurust.
Vigala jõe ujuvas Parvematkade parvekülas võib heas seltskonnas ette võtta meeleoluka parvesaunatamise, toreda retke vesijalgratastel või hoopis meeskondliku kanuumatka.
Kasari jõe lätetel, keset loodust, tervitab külalisi 8 püstkojaga indiaaniküla. Preeriakoda kutsub ka põgenemismetsadesse – need on sarnased põgenemistubadele, aga tegevus toimub värskes õhus.

Ööbiku gastronoomiatalu

Foto: Mart Vares, Visit Estonia


Kui otsid midagi erilist, siis Ööbiku Gastronoomiatalu  rabapiknik koos peremehe Ants Uustaluga on just sinu jaoks. Sobiv matkarada leitakse nii algajale uitajale kui ka kogenud matkahundile. Kui aga oled maiasmokk, siis pakub sulle kindlasti huvi martsipanikujukeste valmistamine Maiustuste kuningriigis Atla Mõisas või mõisa viinaköögi külastus.

Pärnu maakond

Suvitajate Meka, Pärnu rand, asub kesklinnast kõigest jalutuskäigu kaugusel. Siinse laia liivase rannajoone pikkus on ligi 2 km, ruumi jagub kõigile. Linnakülaliste seas on populaarseteks kujunenud rannaniidu linnuvaatlustornid, muul, tervise- ja matkarajad ning rannaniitudel toimetavad linnalehmad. Kellel looduse vastu sügavam huvi, siis Pernova loodusmaja kutsub tutvuma Eesti looduse, keskkonna ning siin elavate loomadega. Pärnus  on parimaks liikumisvahendiks jalgratas, millega pääseb nii linnas kui selle ümbruses igale poole.
Soomaal, mida on nimetatud ka Eesti põlislooduse pealinnaks, asub koguni viis suurt raba. Külalist ootavad jalgsi-, kanuu- ja räätsamatkad, laukas ujumine ning kopravaatlus. Koprarada sobib hästi ka ratastooli ja lapsevankriga matkajatele. Matsalu rahvuspark on tõeline paradiis linnuhuvilistele.


Lastega perede jaoks on oodatud sihtpunkt Lottemaa – Baltimaade kõige vahvam kogupere teemapark, kus saavad kokku muinasjutt ning reaalsus.
Et kogeda vanu traditsioone, tasub külastada iidset meresõitjate ja kalurite saart Kihnut. Kihnu pärimuskultuur – riided, keel, muusika ja käsitöö kuuluvad UNESCO suulise ja vaimse pärandi meistriteoste nimekirja.

Põlva maakond

Ajaloolist Postiteed ehk vana Võru–Tartu maanteed peetakse Eesti kõige ilusamaks asfaltteeks, mida palistavad kenad loodusvaated ja matkarajad, rikkalikust ajaloost pajatavad teetähised, kõrtsiasemed ning vanad sillad. Elavat ajalugu esitlevad siinsed muuseumid: Karilatsi vabaõhumuuseum ja perede lemmik – Eesti Maanteemuuseum.

Eesti Maanteemuuseum

Foto: Kaspar Orasmäe, Visit Estonia


Meelde jääb veematk Ahja või Võhandu jõel, rattamatk Taevaskoja kaunitel metsaradadel, hoopis omalaadi elamuse imelisele looduskino seansile pakub laevasõit jõelaevaga Lonny. Pärast aktiivset tegevust värskes õhus soovitame nautida toidu valmistamise ja serveerimise kunsti Metsarestorani elamustoitlustusesvabas looduses.
Räpina on kaunis ja huvitava ajalooga linn, mida ehib Eesti kõige pikem jõgi, Võhandu jõgi. Räpinas põimuvad minevik ja tänapäev, linnast saab parima ülevaate ringi liikudes jalgsi või rattaga.
Muinasjutulise Cantervilla Lossi kõrvalhoonetes ja välialadel on suur mõisaajastut käsitlev teemapark-mängumaa, kus jätkub pikaks päevaks lõbusaid tegevusi nii lastele kui vanematele. Hooaeg avatakse juuni algul.
Muusikali „Vana klaver ehk suusabaasis on tantsupidu“  peakangelaseks on armastatud laulja Kalmer Tennosaar, etendused toimuvad augustikuus Kiidjärvel.

Lääne-Viru maakond

Juunikuus 2020 avas uksed Võivere tuuliku külastuskeskus, mis jahvatab lugu UNESCO maailmapärandi nimekirja kantud Struve geodeetilisest kaarest ning sellest, kuidas see maailma teadusajalugu muutnud töö on seotud Eesti ja Võivere tuulikuga.
Moel on selle aasta suvel uksi avamas Piiritustööstuse muuseum ja külastuskeskus. Külastaja saab põhjaliku ülevaate piiritustööstuse ajaloost ja kõigest sellega seonduvast.

Rakvere linnus

Foto: Jürgen Voolaid, Visit Estonia


Tule külastama ka Emumäe vabaaja maastikuparki, kus ootavad vaatetorn, 2 madalseiklusrada, puukujude allee, mitmed matkarajad, pikniku- ja lõkkekohad. Emumägi on Pandivere kõrgustiku ja Põhja-Eesti kõrgeim tipp, mille kõrgus merepinnast on 166,5 m ja jalamilt 80 m.
Rakvere linnas on mitmeid põneva ekspositsiooniga muuseume, mis ootavad nii suuri kui väikesi ning Vallimäel avati augustis 2020 unikaalne 2 kontsertalaga vabaõhukeskus, mis loob hoopis uued võimalused suurürituste korraldamiseks. Hoia siinsetel sündmustel pilk peal!

Lääne maakond

Haapsallu saabudes leiad eest rahulikus tempos kulgeva ja väikeseid kohvikuid täis pikitud vanalinna. See on Eesti vanim kuurort, mida iseloomustab rikas kultuuriürituste valik ja 19. sajandi algusest aukohal olev kohvikukultuur. Käesolev aasta on Haapsalu ja Läänemaa maitsete aasta, seega kutsub linn kõiki oma mõnusatesse toidukohtadesse ja üldse Haapsalusse kulgema!

Eelmisel suvel uksed avanud uus Haapsalu linnuse muuseum ootab ka sel aastal kõiki huvilisi külla ja linnuse müüridele jalutama.
Roosta rand oma pehme valge liivaga on üks parimaid ja kaunemaid Loode-Eestis. Kõrvalasuvas Roosta Puhkekülas on mitmeid aktiivse puhkuse võimalusi alates minigolfist, tennisemängust, lõpetades sekluspargi või bowlinguga.
Osmussaar on huvitava looduse ja asustuslooga. Saare põlisasukateks olid sajandite vältel rannarootslased, nõukogude ajal oli siin suletud piiritsoon. Maastikule annavad omapära pankrannik, bretšarahnud, ulatuslikud klibuvallialad ja kadastik.

Järva maakond

Järvamaal Valgma külas on avatud Eesti Veini Kamber, kus keskendutakse Eesti veinitootjate toodangu tutvustamisele ning pakutakse erinevate veinitalude ja -mõisate toodangut. Kui veinid maitstud, võib ette võtta kanuusõidu Rabarestosse, mis asub salajases peidukohas, kuhu pääseb ainult mööda Esna jõge.
Toosikannu puhkekeskuses saab kohtuda hirvede, põtrade või metskitsedega, siin asub looomapark koos Eesti suurima hirveaiaga, kus elab pea 400 punahirve. Et kaunist loodusest vahetult osa saada, on vahva ette võtta jalgratastega loomasafari.
Oled vast kuulnud sellisest asulast nagu Käru, aga kas teadsid, et Kärus asub Kärude muuseum? Paides aga asub siin kodu leidnud Soome kunstniku Raija Merilä kodugalerii, kus kõik ruumid on kaunistatud nii paljude maalidega, et neid kokku lugeda on võimatu, suurusjärk jääb 400 kanti.

Jõgeva maakond

Põltsamaa piirkonna tõmbekeskuseks on Põltsamaa loss. Suvel avati uuendatud õueala ja muuseum, lisaks leiab siit kohalikku käsitööd ja kunsti, siin on veinikelder, kirik ning toimuvad suveüritused.
Põltsamaal Kamari järvel avati 2020. aasta suve hakul Eesti suurim veelauapark WPark, mis on on 16 takistusega maailmatasemel ringkaablipark. Lisaks saab lustida batuutidega veelinnakus, kohviku ja saunadega puhkealal ning mõõtu võtta võrkpallis, rannajalgpallis ja -tennises.  
Kuremaa klassitsistlik lossihoone valmis aastal 1843, mõisa hoonetekompleksi kuulub ka pilkupüüdev Kuremaa veski. Liigirikas astmeline park laskub Kuremaa järve suunas, mis võlub hästikorrastatud supelranna ja puhkamisvõimalustega. Siin asuvad ka Kuremaa ujula, mini-SPA ja terviserajad.


Kalevipoja muuseumi leiab Mustvee vallas Kääpa külas. Muuseum on oma nime saanud Kalevipoja järgi just sellepärast, et Kääpa jões asub Kalevipoja mõõk, ümbruses on aga Kalevipoja puhkepaigad, kivid, allikad, sood, künnivaod, hobuse jäljed jne.
Kultuuritee on on reis läbi ajaloo tänapäeva. Marsruut viib läbi Põltsamaa, Vooremaa ja Peipsimaa muuseumite, vaatamisväärsuste ja võrratu looduse, väärtustades kohalikku kultuuripärandit.  

Ida-Viru maakond

Ida-Viru Seiklusmaa üllatab külalisi seiklustega, mis paiknevad nii maa all, vee peal kui ka puude latvades. Uhke puupurjeka "Tütarsaare Aino" kodusadamaks on Narva-Jõesuu, kust tehakse väljasõite mööda Narva jõge ja rannikumerd, sihtkohaks Narva, Toila ning kaugemadki kohad. Purjekal on mõnus teha pikemaid ja lühemaid matku, linnu- ja tähevaatlust ning avastada Eesti loodust. Tulge veele!
Kiviõli Seikluskeskus on põnevate atraktsioonidega kogupere elamuspark. Alusta koos perega suve aktiivselt ja turvaliselt, kõigile jagub ruumi ja palju tegevust!
Eesti Kaevandusmuuseumis leiab Eesti kõige sügavamad elamused, põnevust pakub sõit maa-aluse rongiga ning siin paikneb ka Alutaguse matkaspordi- ja seikluskeskus oma atraktsioonidega. Keskusest saavad alguse safarid ümber Aidu karjääri, ületades järske tõuse ja läbides vett, teel ei puudu ka tipud, tehisjärved ning karjäärikanjonid.


Tänapäeva Narva Muuseum – see on Narva linnus, Põhjaõu ja Kunstigalerii. Suvel avatakse linnuses uus püsiekspositsioon, mis räägib enam kui 700 aastat vana linnuse ajaloost. Igal pühapäeval toimuvad Narvas populaarsed Kreenholmi manufaktuuri  ekskursioonid, kus külastaja saab keset monumentaalset tööstusarhitektuuri ülevaate manufaktuuri enam kui 160-aastasest ajaloost.

Peipsimaa

Peipsimaa seob endas erinevad rahvused ja kultuurid, maalilised rannakülad, pühalikud pühakojad, sihvakad tuletornid, uhked mõisad, põnevad muuseumid ja põlise laadakultuuri.

Peipsimaa sibulatest saab häid pirukaid!

Foto: Danel Rinaldo, Visit Estonia


Peipsi Järvefestival on juulikuus mööda Peipsi sadamaid järve põhjaotsast lõunasse kulgev kultuuriüritus, mis näitab külalistele Peipsi järve tavapärasest põnevamal moel. Festivali saatelaevastik peatub iga päev uues sadamas, kus toimuvad Peipsi toitu, loodust ja veeohutust tutvustavad õpitoad ning värvikirev kultuuriprogramm. Sibulatee puhvetite päev on oodatud sündmus, mis avab üheks päevaks siinsed hoovid ja õued pakkudes kohalikku toitu ja kultuurilisi etteasteid. Puhvetite päeva viies kord jõuab kätte 12. septembril.

Hiiu maakond

Kogupere elamuskeskus Tuuletorn pakub palju põnevaid tegevusi nii suurtele kui väikestele Hiiumaa sõpradele. Avasta läbi erinevate animatsioonide, mängude ja ekspositsioonide kogu Hiiumaad! Lisaks saab ennast proovile panna Baltimaade kõrgeimal ronimisseinal, millel on lausa 11 rada ja seega jõukohane kõigile huvilistele.
Suuremõisa losstähistab sel aastal oma 280. ehitamise aastapäeva. Lossis on mõisa ajalugu tutvustav muuseumituba, kohvik ja suveniiripood ning tellida saab giidiga ekskursioone nii lossiaias kui hoones.  

Roograhu restoranon üks vähestest aastaringselt avatud restoranidest Hiiumaal, kus pakutakse imemaitsvaid roogi ning pettuma ei pea kunagi. Soonlepa karjamõisa maakivist laut-kontserdisaalis on toimunud hulgaliselt erinevaid kontserte ja üritusi. Sellel aastal keskendutakse lühiooperitele, mida korraldatakse Hiiumaal väga harva.
Orjaku õpperada kulgeb Käina lahe kaldal ning sobib hästi lastega peredele – väiksem ring on jõukohane ka päris pisikestele. Võimalus vaatlustornist veelinde näha on põnev elamus nii suurtele kui väikestele.

Harju maakond

Tallinna keskaegne vanalinn on oma terviklikkuse poolest maailmas unikaalne ja kuulub UNESCO maailmapärandi nimekirja. See on kõige paremini säilinud vanalinn Põhja-Euroopas. Jaluta keskaegses miljöös ja õpi tundma kaunist hansalinna arhitektuuri! Külasta ka uhket Rooma baroki stiilis Kadrioru lossi, mida ümbritseb Versailles’ eeskujul purskkaevude, hekkide ja lilleparteritega aed. Tallinnas asuvad Eesti parimad kunstimuuseumid ning põnevad elamuskeskused kogu perele: Proto avastustehas, Lennusadam, rahvusvaheline fotokunstikeskus Fotografiska, Energia avastuskeskus.

Paekalda Puhkekeskuse seikluskeskus pakub külalistele sukeldumist, snorgeldamist, parve- ja kanuusõitu, SUP-laudasid, raftingut, ekskursioone Murru vanglas ja palju muud põnevat. Külasta Tallinna külje all asuvat Prangli saart, mis on Viimsi poolsaarelt kõigest tunnise laevasõidu kaugusel.

Vahel tasub ka tegelikult aga ka talvisel ajal lihtsalt riided selga panna ja loodusesse, linnalähedasse loodusesse minna:

Viimati muudetud: 16.08.2022

Teema: Tallinn, Lõuna-Eesti, Lääne-Eesti, Saared, Põhja-Eesti