Sel suvel astub lavale 40 000 vabana sündinud noort

Foto: Jaanus Ree

Sel suvel astub lavale 40 000 vabana sündinud noort

Laulu- ja tantsupeo unikaalsus seisneb suuresti koos olemises. Ühel väljakul saavad kokku enam kui 40 000 lauljat ja tantsijat, kes pea sajatuhandelise publikuga moodustavad koos ainulaadse inimhulga, mida võib näha vaid kord mitme aasta jooksul. 30. juunist kuni 2. juulini kestvate vaatemänguliste tantsuetenduste ja võimsate laulupeo kontsertidega tipnevad pidustused toovad Tallinna kokku eri põlvkondade lauljaid ja tantsijaid, kes pärit Eestimaa eri paigust või väljaspoolt Eestit.

Rongkäik sõlmib suurpeo tervikuks

Tihti alalhoidlike eestlaste eneseväljenduse üks elavamaid vorme on ka läbi linna kulgev rongkäik. Viie kilomeetri pikkusel teekonnal saab igaüks elada kaasa ja saada osa peoliste melust neid ergutades. Rongkäigus on alati keegi tuttav, kas endise kooli õpilased, naaber või töökaaslane, kellele hüüda "hurraa!" või "elagu!"

Rongkäigus võtavad silme eest kirjuks kaunid ja autentsed rahvarõivad, mida eriti tantsupeolised, aga ka laulupeolised ning publikki suure uhkuse ja armastusega kannavad. Just laulu- ja tantsupeol on Eestimaa eri paikade mustrid nii lauljate kui ka tantsijate seljas kaunilt esindatud.

Laulu- ja tantsupidu ei ole moeasi – vaid südameasi

See maagiline ühe väikese rahva suur kohtumine loob igaühele, kes on vaid osake sellest, tunde, et eestlane olla on uhke ja hää. Tunne, mis tekib publikus olles – ühes hingamine kümnete tuhandete inimestega, annab aimu eestlase olemusest. Sel väljakul ja sel hetkel ei ole kahtlustki, et kuue inimpõlve jooksul ei ole vaimustus oma traditsioonide hoidmisel kuhugi kadunud.

Juuli algus on üks ilusamaid aegu Eestis, kui päevad on pikad ja ööd lühikesed. Eesti suve kõrghetkel on laulu- ja tantsupeo väljakud tihti sõprus- ja perekondade kohtumispaikadeks, kus ühisel piknikutekil vaadata isamaaliste laulude taustal Eestimaa suve taevast ja merre loojuvat päikest.

Viimati muudetud: 16.05.2018

Teema: Kultuur ja Ajalugu

Soovitame