Seiklused, mida soovitame Ida-Virumaal ette võtta!

Allikas: Matti Kämärä

Seiklused, mida soovitame Ida-Virumaal ette võtta!

Tead Ida-Virumaa seiklusi unepealt? Või piirduvad need teadmised sellega, et seal saab käia tuhamägede otsas ja vaadata Eesti pikimat juga? Ida-Virumaast on saanud ametlikult seiklusmaa. See tähendab, et kohalikud on pannud kokku väga atraktiivsed aktiviteedid, mis tõmbavad külalisi nagu magnetid. Hiljuti lisandus ametlike seikluste nimekirja veel hulgaliselt häid tegevusi. Vaatame need üle.


Kiviõli Seikluspark

Pilt: Hannes Arus


Allolevad tegevused ei kanna ilmaasjata seikluse nime: igal aastal koguneb Ida-Virumaale žürii, mis hindab karmi pilguga piirkonna parimaid pakkumisi ja valib nende hulgast välja need kõikse paremad. Seekord viivad seiklused meid nõukaaegsesse põgenemismängu, endisesse piirivalve meretorni, päikeseloojangumatkale, nukuetendusele maa alla, kosmosesse, virtuaalsele ajarännakule Oru parki jpm.

Tööstus on piirkonda aja jooksul huvitavalt vorminud, jättes järele põnevad pinnavormid ja vaatamist väärt objektid. Ka loodus on sealkandis veidi isemoodi ja eristub kohati ülejäänud Eestist.

Ida-Virumaa parim uus seiklus kahekesi nautimiseks on puhkus Saka Mõisa Meretornis. Nii hea vaatega (romantilist) privaatmajutust ilmselt kusagil mujal ei pakuta - nimelt saab ööbida ajaloolises piirivalvetornis. Majutusele lisaks on Saka mõisa seiklusse põimitud piirkonnale iseloomulik pankranniku matkarada ning peale matkamist saavad puhkajad sauna ja spaasse.

Parim seiklus peredele on Blueray "Erikülalised Oru pargis". Blueray virtuaalreaalsuse rännak sai tunnustuse, kuna on osavalt pannud tehnoloogilised võimalused tööle selle nimel, et külastajad saaksid kogeda piirkonda, aga samas saada ka ajaloolisi teadmisi. See ajaloo taaselustamine on ilmselt igas vanuses külalisele huvitav kogemus. See sobib nii peredele, paaridele kui ka sõpruskonnale. Seltskond saab prillid pähe ja näeb piirkonda hoopis teises ajajärgus.

Parimaks seikluseks sõpradele hinnati Alutaguse Matkaklubi päikeseloojangumatk Kohtla-Nõmme Alpides, kes sai ka eripreemia kõige rohelisema seikluse eest! Et matkaks energiat oleks, alustatakse lõkkepannkookide küpsetamise ning söömisega. Seejärel teele ja päikese loojumist imetletakse aherainemäe tipult. "Matkame edasi metsatukkades ja kiviklibul ning üha pimenevas müstilises ümbruses on abiks pealamp ja matkakepid. Lisaks jagame õpetussõnu matkatehnikast ja teeme jutupause teemadel kunstmäed Ida-Virumaal, aheraine teke, põlevkivi kaevandamine -töötlemine, looduse taasta(u)mine jm." ütleb seikluse eestvedaja.


Oru Park - seal saab teha tuuri virtuaalreaalsuse prillidega. Seikled täiesti teises ajas ja olustikus.

Pilt: Sven Zacek


Kiitva tunnustuse sai ka Narva muuseum: Öö muuseumis. Narva linnuse ajaloolises atmosfääris saab linnuse püsielaniku abil teada, mismoodi on linnus toiminud 700 aastat – erinevatel ajastutel ning erinevates funktsioonides. Teekond viib seiklejad läbi ruumide, kostüümide ja ühiskokkamise unustatud aegadesse ja toob tagasi tänapäeva.

Toome esile ka seikluse nimega "Toila Spa Hotell: Vitamiiniseiklus". Toila Spa sügisene „menüü" sisaldab hulgaliselt vitamiinirikkaid tooteid ja teenuseid. Tule turguta end ja kogu kupongile vastavad märgistused. Kui kupong täidetud, lase see loosikasti. Kõigi osalejate loositakse välja spaakülastus (sh majutus) kahele võitjale sobival ajal!

Mainimist väärt on Kukruse polaarmõisa kogupere polaarseikluse, kuhu viivad imearmsad kelgukoerad Vixen, Athena ja Luna. Matkal Kukruse mõisa juures saab teada, millal ja kuidas avastati poolused, kes astusid esimesena põhja- ja lõunanabale ja millist rolli kelgukoerad selle juures mängisid.


Kukruse mõisas saad teha kogupere polaarseikluse, millest üks osa on ka kelgukoertega sõit.

Pilt: Kukruse mõis

Paljude teiste seiklustega saab tutvuda Ida-Virumaa kodulehel 

Ida-Virumaa kodulehel on seiklused, ööbimised, söögikohad jms vajalik märgitud kaardile, mille järgi on väga lihtne marsruuti seada ja plaane sättida. Näide alloleval pildil. Kui klikid hiirega rohelistele või sinistele punktidele, saad kohe teada, mis sealkandis teha, kust saab täpsemat infot jne.


Aadressilt idaviru.ee saab vaadata kaardi peal, kus asuvad seiklused, söögikohad, majutused jne.

Viimati muudetud: 08.11.2021

Teema: Põhja-Eesti, Kultuur ja Ajalugu, Aktiivne puhkus, Loodus