MICHELINi restoranigiid: Eesti parimad restoranid

Allikas: Anna Svetlichnaia

MICHELINi restoranigiid: Eesti parimad restoranid

MICHELINi restoranigiidi teine väljaanne Eesti kohta on ilmunud. Vaata, millised meie restoranid tunnustuse said ja mille eest!


Lühiülevaade: Tunnustuse said 34 restorani, sealhulgas:

- 1 uus kahe MICHELINi tärniga restoran
- 1 ühe MICHELINi tärniga restoran
- 6 MICHELIN Bib Gourmandi restorani, millest üks on valikus uus
- 2 MICHELINi rohelise tärniga restorani, millest üks on valikus uus


MICHELINI tunnustuste jagamine Eestis 2023

Pilt: Visit Estonia



180° by Matthias Diether on esimene Eesti restoran, millel on nüüd kaks MICHELINI tärni

Inspektoritele inspektoritele avaldas eriti muljet toiduvalmistamise keerukus, aga ka see, kuidas erinevad elemendid ülimalt hästi koos toimisid. Igas äärmiselt visuaalses roas oli selgelt näha suurepärast tehnilist taset, vilumust, maitsete keerukust ja sobivust.

NOA Chef's Hall restorani hinnati taaskord ühe MICHELINI tärni vääriliseks

Seal nautisid MICHELINi restoranigiidi inspektorid meisterlikku ja enesekindlat toiduvalmistamist, mille tulemuseks on asjatundlikult tasakaalustatud ja suurt naudingut pakkuvad toidud.

Vaata ka videot. NOA Chef's Hall'i peakokk Tõnis Siigur tutvustab oma restorani lähemalt:


Bib Gourmand ehk hea hinna ja kvaliteedi suhtega restoranid

Juba eelmisel aastal selles kategoorias tunnustuse saanud restoranidele lisandub sel korral Tuljak.

Gurmaanide seas on see kategooria vägagi populaarne. See näitab MICHELINi poolt hinnatud restorane, kust saab head toitu mõistliku hinnaga. Eestis tunnustati selle märgisega viite restorani.

Tuljak – Selles klassikalise retrohõngulise välimusega restoranis on loomingulise elemendiga toiduvalmistamise juured Baltikumis ning siin
pakutakse tekstuurides ja maitsetes palju nauditavaid kontraste. Restoran asub ka ilusas paigas, mille terrassilt avaneb suurepärane vaade merele.

NOA – hindajate sõnul on seal suurepärane mere- ja linnavaade, kesksel kohal on erakordselt värske kala ning kaasaegne menüü on rikkalik. Interjööri on hubane, sisustamisel on kasutatud naturaalseid materjale ja täispikkuses akendest tuleb küllaldaselt valgust.

Härg – mõnusa suminaga koht kiviseinte katmata torude ja silmatorkavate vasest lühtritega. Hea hinnaga moodsad toidud, kus kesksel kohal on praed, näiteks "Dirty Steak". Sisehoov on väga populaarne.

Fellin – sooja vastuvõtuga kohvik-bistroo Viljandi vanalinna servas asuvas punastest tellistest majas. Selles on midagi boheemlaslikku, mis tuleneb plaaditud baarist, kunstiteostest ja rahulikust õhkkonnast. Hoolikalt valmistatud traditsioonilised Euroopa toidud pakatavad värskusest ja maitsest.

Lore Bistroo – see kaasaegne bistroo asub vanas laohoones, kust avaneb vaade Noblessneri sadamale. Terasest talad, tõstukid ja betoonsambad on huvitavaks taustaks ning avatud köök lisab suminat. Teatud toidud menüüs on mõeldud jagamiseks ja on inspireeritud omanike reisidest.

Mantel ja Korsten – laudisega maja on ehtsa piltpostkaardi välimusega. Heledate ja julgete kujundustega sisustatud ruumis on kesksel kohal roheliste plaatidega kamin. Vahemeremaadest inspireeritud roogadega kaasnevad hästi valitud orgaanilise ja biodünaamilise olemusega veinid.

MICHELINi rohelise tärni tunnustus ehk jätkusuutlikkus

Kaks restorani Eestist said rohelise tärni tunnustuse ehk nende pühendumine gastronoomiale on jätkusuutlik. Möödunud aastast säilitab oma tunnustuse Fotografiska restoran, uustulnukana pälvis selle tunnustuse restoran Soo.

Eriauhind andekate professionaalide tunnustamiseks

Noore koka preemia läheb aastal 2023 Daanius Aasile Soo restoranist. Daanius Aas töötab üksi, valmistades toitu viiele laudkonnale intiimses restoranis, mis on osa Maidla Nature Resortist. Tema tugev jätkusuutlikkuse eetos on teeninud restoranile MICHELINi rohelise tärni, mis koos kohaliku toodangu eest seismise ning loomingulise, kuid tasakaalustatud toiduvalmistamisega teeb temast suurepärase Eesti köögi saadiku.

Teised MICHELINi poolt tunnustatud restoranid Eestis. Varasemalt listis olnud restoranidele lisandus sel aastal 4 uut!


Vaata videost, kuidas restoranide Lee ja Lore Bistro omanik Kristjan Peäske Eestist ja MICHELINI restoranigiidist räägib:

Kuidas MICHELINi restoranigiid üldse alguse sai?

MICHELINi restoranigiid on rahvusvaheliselt kuulsaim, prestiižikaim ja pikima ajalooga restoranivaldkonna tunnustussüsteem. Kõik sai alguse enam kui 100 aastat tagasi, 1889. aastal Prantsuse väikelinnas Clermont-Ferrand'is, kus vennad André ja Édouard Michelin asutasid oma maailmakuulsa rehvifirma. Neil oli selge nägemus Prantsusmaa autotööstusest ja seda ajal, mil riigis oli vähem kui 3000 autot.

Et autojuhte abistada, valmistasid vennad Michelinid väikese punase restoranigiidi, mis sisaldas infot, kuidas rehve vahetada, kus tankida, kus süüa ja puhata. Nähes aastakümnete jooksul kasvavat huvi restoranide rubriigi vastu, värbasid vennad hindajate meeskonna, kes külastasid restorane anonüümselt.

1926. aastal hakati andma restoranidele tärne, tähistades neid esialgu ainult ühe tärniga. Viis aastat hiljem võeti kasutusele kuni kolmetärniline hierarhia.

Tänu praktilisusele, sõltumatusele ja kõrgetele standarditele sai MICHELINi restoranigiidist bestseller ning selle hinnangud on tänaseni üks autoriteetsemaid allikaid reisisihtkoha ja restorani valikul.


Foto: Kerli Sosi, Visit Estonia


Kahtlemata on MICHELINi Eestisse tulek suur tunnustus meie restoranimaastikule – see näitab, et Eesti gastronoomiamaastikku, mida maailmas veel väga ei tunta, on rikastanud tugevad toidutraditsioonid, millesse on eri kultuuride mõjutustest võetud üle parim. Ka on Eesti meisterkokad väga heal tasemel – ja sellest tulenevalt on erilised ja kvaliteetsed ka Eesti restoranides pakutavad road.

Kuidas pääseda MICHELINi restoranigiidi?

Tänaseks on MICHELINi restoranigiid (The MICHELIN Guide) jõudnud ligi 40 riiki neljal kontinendil, soovitades üle 15 000 tunnustatud restorani, millest tärnidega restoranide osakaal on umbes viiendik.

Parimad restoranid kuulutatakse välja igal aastal. Kõige kõrgemaks tunnustuseks on tärnid, mida on võimalik saada kuni kolm. Kui restoran tärnideni ei küüni, kuid on siiski heal tasemel, tuuakse see restoranigiidis esile ühega kahest tunnustusest. Need kaks lisatunnustust on:

  • BIB GOURMAND: hea restoran, maitsev toit õiglase hinna eest;

  • Roheline tärn (MICHELIN Green Star): kestlikule gastronoomiale pühendunud restoranid.

Tunnustamine omakorda põhineb sõltumatutel hindamistel, mis toimuvad igal aastal ning võivad restoranidele nii tunnustust lisada kui ka seda vähendada või hoopis ära võtta.

MICHELINi hindajad on alati anonüümsed, nad ei tutvusta end restoranile ja tasuvad toidu eest ise. Hindajad panevad restoranides tähele järgmist: koostisosade kvaliteet, toiduvalmistamise meisterlikkus, oskus kombineerida maitseid, peakoka isikupära, kõrgete kulinaarsete standardite järjepidevus – nii menüüs kui ka ajas.

Viimati muudetud: 31.10.2023

Teema: Söök, Jook ja Ööelu