Ranniku matkarada Eesti läänerannikul

Allikas: Danel Rinaldo, Visit Estonia

Ranniku matkarada Eesti läänerannikul

Kaunid mererannad, metsasalud, kadakad ja kibuvitsad... Oled mõelnud mööda rannikut matkama minna, aga ei tea kust alustada? On ju meie rannajoone pikkus koos saartega ligi 4000 km. Soovitame kasutada Ranniku matkarada, mis kulgeb mööda kaunite loodusvaadetega rannamaastikku.

Eesti rannajoon on pikk

Foto: Danel Rinaldo

Ranniku matkarada ääristab Läänemere rannikut ja on osa Euroopa E9 kaugmatkarajast. E9 enda algus on Portugalis São Vicente neemel ja lõpp-punkt Eestis Narva jõe Soome lahte suubumiskohas Narva-Jõesuus.

Ranniku matkarada algab Leedu-Läti piiril Nida külas ja lõpeb Tallinna sadamas. Aga teekonna võib läbida ka mõlemas suunas ja alustada hoopis Tallinnast.

Räägime numbritest

Kui numbritest rääkida, siis kogu marsruudi pikkus on 1200 km, mis teeb umbes 1,5 miljonit sammu. 580 km Ranniku matkarajast asub Lätis ja 620 km Eestis. Raja ühest otsast teise läbimiseks kulub ca 60 päeva.

Meri paelub iga ilmaga

Foto: Jaanus Ree

Iga päeva saab võtta ka eraldiseisvana, eelmisest ja järgmisest päevast sõltumatuna. Teekond on jagatud peale päevade ka raskusastmeteks, mis laseb valida endale sobivaima marsruudi.

Teekonnal saab näha üle 500 loodus-, ajaloo- ja kultuuriobjekti, samuti on lihtne leida ööbimis- ja söögikohti. Matkarada on läbitav igal aastaajal.

Teekond läbib paljusid kohti

Ranniku matkaraja marsruut kulgeb: Nida – Liepāja – Ventspils – Kolka – Jūrmala – Riia – Saulkrasti – Heinaste – Ikla – Pärnu – Virtsu – Lihula – Haapsalu – Paldiski – Tallinn. Rada kaasab ka Eesti saared: Kihnu, Saaremaa, Muhu, Hiiumaa, Vormsi ja Osmussaare.

Maastik on vahelduv

Foto: Johannes Arro

Ranniku matkaraja Eesti distants on jagatud 30 matkapäevaks ning alustada võib kas Iklast või Tallinnast. Rada kulgeb nii liivasel kui kivisemal rannal, mööda mereäärseid metsi ja kalurikülasid, põigates aeg-ajalt ka sisemaale. Matkarada on tähistatud valge-sini-valge märgistusega, raja äärde on paigutatud infostendid.

Võta väljakutse vastu

Matka Eesti läänerannikul 80 km 6 päevaga! Marsruut: Pärnu - Haapsalu - Roosta - Dirhami - Nõva sadam - Vihterpalu - Paldiski - Põllküla – Tallinn. Oma teekonnal kohtad hulgaliselt piltilusaid maastikke, imekauneid randu, vaikseid lahesoppe ja neemetippe, rannaniite ja metsatukki, uniseid kalurikülakesi. Teele jäävad ka armastatud suvituslinnad Pärnu ja Haapsalu. Tule ja veeda mere ääres mõnusad päevad koos kajakate, päikese ja tuulega!

Retk võib olla pikem või lühem

Foto: Mariann Liimal

Rannikul matkamine on tehtud lihtsaks, põhjalikuma info leiad Ranniku matkaraja kodulehelt. Läbi ei pea tegema tervet matka, piirduda võib ka ainult osaga sellest. Tule rajale, kus iganes soovid ja lõpeta, kui jaks otsa saab. Võta kätte ja tee see ära!

Viimati muudetud: 07.03.2022

Teema: Lääne-Eesti, Aktiivne puhkus, Loodus

Eesti helide viktoriin | Puhka Eestis