Rahvusvaheline edulugu! Mida tegi Tartu õigesti?

Allikas: Mana Kaasik

Rahvusvaheline edulugu! Mida tegi Tartu õigesti?

Tartu suureks edulooks on rattaringlus ja eestimaise rohegaasiga sõitvad linnaliinibussid. Need tõid linnale ka rahvusvahelise auhinna. Aga mis võlub veel nii turiste kui kohalikke meie ülikoolilinna puhul? Tuletame meelde Tartu võlud.

Rääkides saadud auhinnast, siis märtsis toimunud virtuaalsel turismimessil ITB Berlin avalikustati rahvusvahelise säästvat turismi arendava organisatsiooni Green Destinations 2020 aasta parimad edulood. Keskkonna ja kliima kategoorias võitis Tartu Tšiili järel teise koha.

Tartus on isegi majad targad

Puhtama keskkonna nimel tuleb tegutseda innovaatiliselt. Kes pole veel kuulnud, siis projekti SmartEnCity raames muudeti 1960. aastatel ehitatud korterelamud energiatõhusateks ja keskkonnasõbralikeks – majad said päikesepaneelid ja teised nutikad lahendused. Hrustšovkatest said Smartokad!


Tartu rattaringluse rattaga on mugav linna avastada

Pilt: Mana Kaasik

Miski pole liiga kaugel

Tartu on piisavalt suur. See tähendab, et ühest otsast teise rattaga sõites võib küll selja märjaks saada, kuid see on igati tehtav. Vapramad ajavad oma asju üldsegi jala, sest ka niiviisi saab oma käigud kiirelt tehtud.

Linna suurust arvestades on rattaringluse idee kuldaväärt: kokku on Tartus 750 rendijalgratast, millest 500 on elektrilised ehk kergendavad oluliselt mäest üles väntamist.

Teisalt on maailmas tunnustust leidnud Tartus eestimaise rohegaasiga sõitvad linnaliinibussid, mis aitavad vähendada linnas autoliiklust (eeldusel, et inimesed seda autodele eelistavad), müra ja ka õhusaastet.

Pane tähele! Ratta laenutamise ja bussisõidu jaoks on kasutusel üks piletisüsteem, seetõttu on väga lihtne ühelt transpordiliigilt teisele üle minna.


Tartu kesklinna parkides on mõnus aega veeta

Pilt: Eva Maria Tartu, Visit Estonia

Tänavakunsti austajate meelispaik

Euroopas pole palju linnu, kus tänavakunsti luuakse koostöös linnavõimudega. Tartus käivad aga asjad ikka omamoodi. Kunstnikel on lubatud linnaruumis läbi oma tööde lugusid jutustada. Ka eelmainitud Smarovkasid ehivad majasuurused seinamaalingud. Kunst muudab elukeskkonna palju elavamaks ja rõõmsamaks.

Tartus toimuvad ka tänavakunsti festivalid.

Neid asju võiksid Tartu kohta une pealt teada!

Tartut iseloomustavad mõned ajaloolise tähtsusega maamärgid.

  • Esiteks muidugi Tartu Ülikool, mis asutati 1632. Praegu kuulub see 3% maailma edukaimate ülikoolide sekka.
  • Tartus asub Eesti esimene rahvusteater, mis asutati aastal 1870.
  • Aastal 1869 toimus Tartus toimus esimene üldlaulupidu.
  • Tartus asub Eesti kultuuripärandi kodu – Eesti Rahva Muuseum.


Eesti Rahva Muuseumi hoone Tartus Raadil

Pilt: Tarmo Haud

Aparaaditehas tasub eraldi esiletõstmist

Head keskkonda ei saa lasta raisku minna – vanasse tööstuslikku tehasehoonesse loodud väikses linnakus on disaini- ja kunstipoed, ainulaadne raamatupood, moodsad söögikohad, galeriid ja ala, kus korraldada kontserte. Sinna on koondunud paljud loomeettevõtjad ja kunstnikud. Kindla peale on Aparaaditehas praegu Tartu moodsaim kohtumis- ja ajaveetmispaik.


Aparaaditehases on mitmeid söögikohti, kunstipoed ja loominguga tegelevad ettevõtted

Pilt: Riina Varol

Igas linnajaos oma arhitektuur

Tartu üheks omapäraks on kindlasti arhitektuur – pea igas linnaosas on see vaatamist väärt ja just sellele piirkonnale omane. Annelinnas 5- ja 9-korruselised nõukaaegsed korterelamud, vanalinnas ajaloolised ja majesteetlikud hooned ning Karlovas ja Supilinnas boheemlaslikud puitelamud.
Erinevat miljööd saab nautida niisama läbi jalutades või sõites, kuid aeg-ajalt toimuvad linnaosades kohalikud festivalid, mis just selle piirkonna eripärast kunsti ja elulaadi esile tõstavad.

Tule tee arhitektuuriline jalutukäik Tartu linnas!


Supilinna omapärane elulaad

Pilt: Visit Estonia

Tartu valmistub saama kultuuripealinnaks – mida oodata on?

Tartu saab Euroopa kultuuripealinnaks aastal 2024. Juhtivaks teemaks saab siis olema "Ellujäämise kunst", mis näitab meile, kuidas kunsti abil tulevikku paremaks teha, seda siis kolmes eluvaldkonnas: keskkonnasõbralik kultuur, mis keskendub inimlikule suhtlemisele, tugevatele kogukondadele ning eluks ja järgmiste aastate ellujäämiseks vajalikele oskustele.

Kultuuriaasta üks tähelepanuväärsemaid projekte on linnas elurikkuse suurendamine ehk otsitakse võimalusi, kuidas linnaparkidesse, haljasaladele ja miks mitte ka niisama tänavatele tuua rohkem mitmekesist rohelust ja sellega koos ka liigirikkust. Bioloogilise mitmekesisuse säilitamine ja taastamine on oluline aspekt inimkonna ellujäämisstrateegias.

Tule Tartusse ja veeda seal mitu päeva – iga linnaosa, uudne liikumislahendus või haljasala ootab avastamist. PS! Pole midagi ilusamat, kui istuda kohviku suveterrassil ja nautida vaadet kaunile Emajõele.

Veel ideid, mida Tartus (koos perega) teha ja näha!

2020. aasta suvel pandi mõneks ajaks liiklusele kinni Vabaduse puiestee – sellest sai jalakäijate ala. Vabaduse puiestee saab jalakäijate pärusmaaks ka sel suvel.

Pilt: Visit Estonia



Ülaltvaade Tartu linnale

Pilt: Visit Estonia




Viimati muudetud: 30.04.2021

Teema: Lõuna-Eesti, Kultuur ja Ajalugu, Aktiivne puhkus