PROTO – avastustehas, kus ajalugu ärkab ellu

Allikas: Edgar Juhkov, PROTO invention factory

PROTO – avastustehas, kus ajalugu ärkab ellu

Kujutle, et juhid maailma esimest autot, vedurit või kuumaõhupalli – kõik see ja palju enamat saab võimalikuks PROTO avastustehases. 2019. aasta oktoobris avas Põhja-Tallinnas Noblessneri sadamalinnakus uksed Euroopas ainulaadne koguperekeskus, mis pakub lisaks unikaalsele elamusele võimalust teha tutvust leiutiste põneva ajalooga.

PROTO ootab avastajaid ja seiklejaid maailma eri paigust! Külastajad leiavad avastustehasest ligi 30 virtuaalreaalsuse ja käed-külge eksponaati, mis loovad Jules Verne’i ajastu vapustavate leiutiste põneva atmosfääri.

Foto: Edgar Juhkov

Innovaatilistel tehnoloogiatel põhinevad atraktsioonid

Kõik avastusetehase eksponaadid asuvad salajases allveelaevade tehases, kus virtuaalreaalsuse prillidega avanev maailm loob vahetu meelelise kogemuse. Avastustehasesse sisenedes satud 20. sajandi algusesse, mil maailmas valitses piiritu usk aurumasinasse ja igapäevast kõneainet pakkusid meilegi teada-tuttavad fantastilised masinad ja leiutised. PROTOs saavad kõik ennast tõelise leiutajana tunda ja proovile panna spetsiaalselt avastustehase jaoks loodud virtuaalreaalsuse mängudes, nagu näiteks kuumaõhupalliga lendamises või õhujalgrattaga sõitmises.

Foto: Edgar Juhkov

Käed-külge eksponaadid annavad võimaluse ise katseid teha ning tänu sellele mõista füüsikalisi nähtusi mänguliselt, põnevalt ja hoopis uue nurga alt. Sinu oskused ja julguse panevad proovile näiteks kõrgustest laskumine rollglideril või raketi lennutamine.

PROTO ootab külalisi

Photo by: Proto

Noblessner – uus Kalamaja

PROTO avastustehas tegutseb endises allveelaevade tehase hoones, mis paikneb Noblessneri sadamalinnakus. Noblessnerist on kujunenud hetkel üks kiiremini arenevaid piirkondi Tallinnas.

Noblessner sai oma nimetuse 20. sajanadi alguses kahe Peterburi ärimehe Emanuel Nobel ja Arthur Lessneri nimede ühendamisel. Pärast esimesest aktsionäride koosolekust 8. jaanuaril 1913 hakkasid Noblessnerisse kibekiirelt kerkima suurejoonelise arhitektuuriga, paekivist ja betoonist tööstushooned, teiste seas Noblessneri valukoda.  

Eesti iseseisvudes allveelaevade tootmine Noblessneris küll lõppes, kuid veepealsete laevade ehitus ja remont kestsid siin 2018. aasta augustini. Tänaseks on Noblessnerist saanud inimestele ja merele avatud sadamalinnak.

Foto: Edgar Juhkov

Noblessneris on ajaloolised tööstushooned leidnud endale uue sisu (PROTO, KAI kunstikeskus). Linnarahvast ja kaugemaid külalisi ootavad veel merepromenaad, jahisadam, söögikohad (Põhjala Pruulikoda, 180 Degrees) ning kodude ja äripindade uusarendused. Nüüd seostub piirkond kultuurisündmuste, äri, loovuse, kodu ja merekultuuriga.


Viimati muudetud: 08.12.2019

Teema: Tallinn, Kultuur ja Ajalugu