Põhjamaise muusika festival Viru Folk

Foto: Marleen Valdmaa, Visit Estonia

Põhjamaise muusika festival Viru Folk

Juba üheteistkümnendat korda peetakse Eestimaa ühes kaunimas paigas Lahemaa Rahvuspargi kaptenitekülas Käsmus muusikafestivali Viru Folk, seekord toimub see 10.-12. augustil. Eesti 100 juubeli auks on tänavune festival pühendatud Eesti muusikale ja kultuurile.

Head eesti muusikat esitavad tänavusel festivalil Metsatöll, Zetod, Naised Köögis, Curly Strings, Puuluup, Pööriöö, Estonian Voices, Kukerpillid, Johansonid, Svjata Vjatra, Mandotrio, Kiriko, Sööt & Maaker, Sibul & Tuksam, Tiit Born & Helin-Mari Arder, Aapo Ilves & Alar Kriisa, Lauri Saatpalu jpt.
Väliseesti muusikast on esindatud Peeter Kopvillemi looming, mida esitavad koos Peetri tütarde Keila ja Leikiga muusikud ansamblitest Ultima Thule, Justament ja Jäääär, Vaiko Eplik jt. Eesti lähinaabritest annavad tervituskontserdid Iva Nova Peterburist, Auli Lätist ja Tuuletar Soomest.


Lisaks muusikaprogrammile pakub festival Käsmu rahvamajas suurepäraseid filme ja teatrietendusi, mis avavad eestlaste olemust. Lasteprogrammi raames saab osa nii erinevatest töötubadest ja folgihommikutest pisipõnnidele kui hullata Lotte ja tema sõpradega.

Kolm soovitust Viru Folgiks

  • Peeter Kopvillemi laulude gala 

Kui väliseestlane Peeter Kopvillem tunamullu maikuus meie hulgast lahkus, selgus et tema austajate hulk on oluliselt suurem kui võinuks arvata. Peetri tuttavata muusikute poolt korraldatud mälestuskontsert 2016. aasta augustis tõi KUMU auditooriumi pilgeni täis ja palju oli ka neid, kes saali ukse tagant koju tagasi pidid pöörduma. 

Peetri isa Olaf Kopvillemi poolt lauldud kupleed jõudsid kaugelt Lombi tagant erinevatel moodustel ka Nõukogude Eesti inimeste salasalvestiste hulka ja kuulati muiates - papa satiir oli tabav! Siiski ei pidanud Peeter jäämagi oma isa varju saatma. Muu töö kõrvalt muusikuna tegutsedes suutis ta koguda enda ümber arvestatava hulga mõttekaaslasi, kellega koos anda nii kontserte kui salvestada. Needki salvestised jõudsid Eestisse ja kui juba taasiseseisvunud Eestis alustas tegevust raadio "KUKU", polnud hommikut, kus saatepäev poleks alanud tema"Kuku sa kägu" lauluga. Samalt heliplaadilt said raadioeetri sagedasteks esitusnumbriteks ka "Mari", "Tule mu'ga välja", "Läbi päeva ja öö" ja mitmed teisedki, erilise värvinguga aga "Tundmatu külaline", mille alltekst sobis meenutama nii sotsialistliku kui ka kapitalistliku tegelikkuse hämarama poole nüansse. Tolle, Kanadas 1984. aastal ilmunud Kopvillemi esikplaadil olevad laulud mängis ta sisse üksinda, abiks vaid Andrus Aruvald löökriistadel ning mõned taustalauljad. Kopvillemi külaskäigud Eestisse ühendasid teda ka paljude Eesti muusikutega, kellega tihti koos musitseeriti.  

Laupäeval, 11. augustil kell 13:30 Viru Folgi pealaval toimuval galakontserdil esitavadki Peetri laule tema sõpradest muusikud ning Peetri tütred Keila ja Leiki. Laval on muusikud ansamblitest Ultima Thule, Justament ja Jäääär, samuti Vaiko Eplik jpt.

  • Eireeesti

Eesti-Iiri ühiskontsert toimub tänavuse festivali lõpukontserdina pühapäeval 12. augustil kell 18 meenutamaks kolmekümne aasta tagust eestlaste ja iirlaste mahukat kultuurivahetust ning kõik kontserdil osalejad olid rivis ka tookord. Koos musitseerivad Kärt, Ants, Mart ja Jaak Johanson, Krista Citra Joonas ja Dave Murphy ning Kukerpillid.

  • Ahto. Unistuste jaht

Dokumentaalfilm Käsmust pärit Ahto Valterist, suurelt unistajast, seiklejast ja meremehest, kelle ümbermaailmareis omanimelisel purjelaeval paneb noored poisid janunema seikluste järele, naissoo õhates armastuskirju kirjutama ning ajakirjanikud enda järel jooksma. Keegi ei teadnud, mis on see motiveeriv jõud ja ajend, mis sundis teda seda kõike läbi tegema. Kangelase püsimatu meel, aastate pikkused katsumused oma unistuste täitmiseks ning läbikukkumised sel teel rulluvad lahti filmi jooksul, mis kasutades unikaalset arhiivimaterjali avab vaataja jaoks eelmise sajandi maadeavastaja ihalused ja katsumused. Värvikas teekond ümber maailma avaneb tänu peategelase ja tema isa päevikutele ning tänu unikaalsetele filmikaadritele, mis reisi jooksul filmilindile jäädvustatud. Film toob vaataja silme ette ühe mehe elu ja meremeheks kasvamise loo, tema kujunemisprotsessi selleks, kes ta oli ning maailma, millega tal tuli rinda pista, et selleni jõuda.

Viimati muudetud: 14.09.2018

Teema: Põhja-Eesti

Soovitame