Põhjamaise muusika festival Viru Folk

Foto: Marleen Valdmaa, Visit Estonia

Põhjamaise muusika festival Viru Folk

Juba kümnendat korda peetakse Eestimaa ühes kaunimas paigas Lahemaa Rahvuspargi kaptenitekülas Käsmus muusikafestivali Viru Folk, seekord toimub see 11.-13. augustil. Soome 100 juubeli auks on tänavune festival pühendatud põhjanaabrite muusikale ja kultuurile.

Kontserte annavad tosin eripalgelist Soome muusikakollektiivi – Kimmo Pohjonen, Värttina, Fintroll, Topi Saha, Hermanni Turkki, Wimme Saari jpt. Kuid ega eestlastestki puudu jää, sest kohal on folkmuusikute koorekiht – Mick Pedaja, Dagö, Mari Jürjens, Kristjan Üksküla, Untsakad, Indigolapsed, Öösorr, Mari Kalkun & Runorun, Põhja Konn, Antsud, Rüüt jpt.

Lisaks muusikaprogrammile pakub festival Käsmu rahvamajas suurepärast filmivalikut põhjanaabrite loomingust. Lasteprogrammi raames saab osa nii erinevatest töötubadest ja folgihommikutest pisipõnnidele kui hullata Muumiorust tuttavate tegelastega. Silmailu pakuvad Käsmu Meremuuseumisse üles seatud näitus "Piirideta meri" ning keskkonnaprogrammi raames toimuvad matkad Käsmu poolsaare erilistesse paikadesse.

Et tänavusel festivalil on kesksel kohal soome kultuur, oleme Käsmu Meremuuseumi taha varunud erinevad saunad, mis ei tohiks ühtegi kogenud saunafanaatikut ega leiget leilitajat külmaks jätta. Käsmu Sauna tänaval on kohal rekkasaun, erilise kujuga paadisaun, Pariisi puhkeküla tünnisaun, kümblustünn ning Järva-Jaani Vanatehnika varjupaiga tuletõrjeauto-saun, mis on üks legendaarsemaid liikursaunu. Saunad on avatud festivali kahel esimesel päeval ning tasub silmad lahti hoida, millal üks või teine ihuharimisasutus kohale või minema veereb.

Saunalistele pakub silmarõõmu saunaliste sõidukite näitus Kadrina saunamuuseumist.

Kolm soovitust Viru Folgiks

  • Mari Kalkun ja Runorun

Mari Kalkun on Võrumaalt pärit kanneldaja ja laulja, kes viimasel viiel aastal on teinud koostööd ansambliga Runorun. Koostöö muusikute Maija Kauhaneni, Nathan Riki Thomsoni ja Tatu Viitala ehk Runoruniga sai alguse Helsingis, kui Mari õppis Sibeliuse akadeemias pärimusmuusikat. Nende muusika on inspireeritud regilaulust, kaasaegsest luulest ja soome-ugri muusikast. Lisaks võro keelele kõlab seto, muhu ja eesti keel ning nende vähetuntud sugulased vadja ja liivi.

  • Kimmo Pohjonen Skin

Soomlasest akordionivirtuoos Kimmo Pohjonen on maailmas tuntust kogunud oma omapärase helikeele ja lavalise show'ga. Tema eriline instrument, ürgne hääl, heliefektid, sämplid ja valgusshow aitavad kuulajal kogeda midagi äärmiselt köitvat ja unikaalset. Lakkamatu energiaga visionääril Kimmo Pohjonenil on kogemust juba 40 aasta jagu ja seda paljudes eri muusikastiilides, alates folgist kuni roki ja klassikalise muusikani.
Käsmus on ta laval koos oma kaunite tütardega, projektiga Kimmo Pohjonen Skin, millega ta varem Eestis esinenud pole.

  • Muumitroll, Sniff ja Väike My

Esmakordselt tulevad Eestisse Muumimaalt Naantalist Muumitroll, Sniff & Väike My. Nende esinemiskohaks on Majakalava Käsmu Meremuuseumi külje peal sadamas, mis meenutab kangesti Tove Janssoni raamatutest tuttavaks saanud Muumiorgu. Väikesed etteasted Muumitorolli ja tema sõprade poolt toimuvad kolmel päeval, nii et neid vaatama ja kallistama jõuab iga väike laps ja suur fänn.

Viimati muudetud: 06.12.2017

Teema: Põhja-Eesti