Pikka vastlaliugu!

Allikas: Visit Estonia

Pikka vastlaliugu!

Vastlapäeva tähistamise komme on juba sajanditevanune, kuid see on siiani elav ja püsinud paljuski muutumatuna.

Vastlapäev on liikuv püha, selleks on noorkuu teisipäev 7 nädalat enne lihavõtteid ja päev enne tuhkapäeva. Algselt oli tegemist kolmepäevase kirikupühaga enne suure paastu algust. See lõpetas jõuludega alanud talvise pidutsemisaja ning alustas suurt paastu, mis kestis kuni lihavõttepühadeni.

Pikka liugu!

Foto: Kaarel Mikkin

Vastlaliugu lasevad nii noored kui vanad – kui minna vastlapäeval Tallinnas Lauluväljaku või Tartus Toomemäe nõlvadele, on rahvast näha murdu. On ju sel päeval lastud liug kogu järgneva aasta tööde ja tegemiste õnnestumisteks tähendusrikas ja oluline!

Nagu vanadel aegadel, nii võisteldakse ka nüüd pikema liu pärast. Kui vanasti pidi see tagama hea linaõnne, siis tänaseks on sellest saanud üksnes ütlus. Eelmise sajandi teisel poolel lasti mäest alla suurte kelkude ja isegi regedega, tehti hobusega saanisõitu, sajand varem sobis selleks peotäis linu või linane kott, kuid tänasel päeval kõlbavad liulaskmiseks nii kiletükid, plastlauad kui igat sorti kelgud.

Tavakohased Eesti vastlatoidud on hernesupp, soolaoad, seajalad ja vastlakuklid. Need pole rasked valmistada, kuid võtavad aega ja tunni või poolega neid valmis ei tee, ettevalmistusi tuleks alustada juba eelmisel päeval.

Vanasti olid jõuluks tünnipandud sealiha varud vastlaajaks nii otsakorral, et järele olid jäänud vaid tünnipõhja pistetud seajalad ja saba. Kuna vastlapäevaga algas ka paast, siis oligi sobilik viimased varud ära kasutada ja sellele vastu astuda.

Kui hernesuppi ja seajalgu tänapäeval iga perenaine ei valmista, siis vastlakuklid on küll iga pere laual. Samuti on need sel päeval aukohal nii toitlustusasutustes, kauplustes kui koolides ja töökohtadel. Vastlakuklite valmistamiseks on palju erinevaid retsepte ja variatsioone, kuid rõõmu tunnevad neist nii suured kui väikesed!

Kelk kaasa ja liugu laskma! Rõõmsat vastlapäeva!

Allikas

Viimati muudetud: 08.06.2020

Teema: Kultuur ja Ajalugu, Aktiivne puhkus