Miks on Pärnu suvepealinn?

Allikas: Eiliki Pukk

Miks on Pärnu suvepealinn?

Pärnu pakub suvitajale just seda, mida kõige enam oodatakse – õues (ja ka sees) vaba aja veetmise võimalusi, ilusat randa, häid söögikohti, piisavalt lühikesi vahemaid, et ajada oma asjad kasvõi jala, ning mõnusat meeleolu. Vaatame täpsemalt, mida head Pärnus leida võib.

PS! Osa Pärnu majutusettevõtetest on saanud linnalt turvalisust kinnitava märgise - need ettevõtted kinnitavad, et täidavad inimeste heaolu ja hea tervise tagamiseks kõiki Terviseameti COVID-19 käitumisjuhiseid majutusettevõtetele. Enne kui plaane teha, tutvu linnaga virtuaalselt!


Pärnu on Eesti spaapealinn

Pärnus on mitmeid erinevaid spaasid alates suurtest veepaleedest kuni intiimsemate ja ajaloolisemate kuurortidega. Linna kui puhkekeskuse ajalugu on tihedalt seotud justnimelt suplustraditsiooniga, mis pärineb aastast 1838. Sel aastal esitas rühm aktiivseid linlasi kommunaalametile taotluse rannaäärse restorani ümberehitamiseks suplusettevõtteks. Luba anti ja peagi avati asutus, kus sai ujuda kuumutatud merevees.

Esimese maailmasõja ajal põles see puumaja maha, kuid 1927. aastal ehitas linn selle asemele kivimaja, kuhu külastajad kogunesid, et oma tervist mudavannidega parandada. See maja on täna Pärnu spaarajatistest vanim ja kannab nime Hedon - alates 2014. aastast on see ainulaadsete hooldustega luksuslik spaa.

Tänapäeval on Pärnus hulgaliselt kvaliteetseid spaahotelle nagu Wasa Resort, Strand Spa & Conference Hotel, Estonia Medical Spa & Hotel ja legendaarne Rannahotell, mis on ka üks silmapaistvamaid funktsionalistlikus stiilis hooneid Eestis. Moodne rannakuurort Tervise Paradiis spaahotell ja veekeskus on Pärnu suurim hotell, kus on suur veeliumägedega seiklusbassein. Rajatise kõrval asuvad Pärnu surfikeskus ja Aloha, mis on kaks populaarsemat paika, kust rentida veespordialade varustust. Lisaks Pärnu kesklinna rannale on sealsel rannikul mitu ilusat randa: Valgeranna rand ning Reiu ja Kabli rand.
Poolsada kohvikut ja restorani

Pärast imelisi protseduure on Pärnu ideaalne koht kulinaarsete elamuste nautimiseks. Kohvikus Mahedik on parimad omatehtud saiakesed. Kõik küpsetatud armastusega, unustamata tõelist võid ja koort! Kõrvalmajas on veel üks kohvikutäht – Pastoraat, kust saab jumalikku hommikusööki ja värskeid saiakesi. Populaarne kohvik on ka Supelsaksad oma aiaga. See asub Supeluse tänaval, mis on kesklinnast rannani minev peatänav ja mida ääristavad erinevad suvekohvikud.

Pärnu parim pitsarestoran on Steffani, kus on suvisel ajal pidevalt järjekord tänavani. Pärnu sadam on üks Eesti suurimaid jahisadamaid, kus asub maitsvate kalaroogadega sadamarestoran. Väike ja populaarne restoran Hea Maa on ideaalne, kui soovite koduses keskkonnas nautida kohalikest toorainetest valmistatud roogasid. White Guide ajakirja järgi on Pärnu kaks parimat restorani aastal 2021 Mon Ami oma kõrgetasemelise kohaliku ja rahvusvahelise menüü ning restoran Raimond.

Linnakultuur ja üritused

Pärnu asub Edela-Eestis Pärnu jõe ja laia pika liivaranna vahel. Arhitektuuriliselt pakuvad silmailu pastelsetes toonides puitmajad, kesklinnas segunevad 17. sajandi alguse puitmajad Vene ortodokssete kirikute tippude ja tornidega ning juugendstiilis hoonetega.

Huvitav fakt on see, et Rüütli tänaval elas Karl XII ajal, mil venelased ründasid tolleaegset Rootsile kuulunud Eestit. Linnaväljakul asub ajalooline Endla teater – koht, mille rõdult kuulutati 23. veebruaril 1918 välja Eesti iseseisvus.

Pärnus on mõnusad jalakäijate tänavad, mida ääristavad pargid ja muuseumid. Ja muidugi korraldatakse linnas ohtralt erinevaid festivale. Grillifestivali ajal külastab linna üle 300 restoranipidaja üle Eesti, kes pakuvad külastajatele häid grillroogasid. Gildipäevade ajal näitavad nii kohalikud kui ka rahvusvahelised käsitöölised oma töid ja teadmisi. Hansapäevad on populaarne mitmepäevane üritus, kus on keskaegne turg ja käsitöökursused.

Huvi äratab kindlasti ka Pärnu Kunstinädal, mil nii linnaruum kui rannaala täituvad kõikvõimalike kunstivormidega. Tänavafestival Augustiunetus toob jõe kaldale muusika ja kunsti ning Supeluse Aastalaat paneb tänava terveks ööpäevaks elama. Suvekuudel korraldatakse tähtajalisi näitusi ja avamisi ka erinevates kunstigaleriides.


Rannamõnud

Suvitajate meelispaik, Pärnu rand, asub kesklinnast kõigest veerandtunnise jalutuskäigu kaugusel. Siinse laia liivase rannajoone pikkus on ligi 2 km, ruumi jagub kõigile. Kõige populaarsem, aga ka rahvarohkem paik on siiski rannahoone ümbrus. Kaunis rannapromenaad ja rannapark sobivad meeldivaks jalutuskäiguks igal aastaajal.


Roheline ja sportlik linn

Ehkki Pärnu on lemmikpaigaks neile, kes armastavad rannapuhkust, spaad ja üritusi, on linn atraktiivne ka teile, kes otsivad looduseelamusi. 2020. aastal nimetas organisatsioon Green Destinations Pärnu saja kõige jätkusuutlikuma sihtkoha hulka – see tähendab, et tegemist on linnaga, mis hoolib keskkonnast ja ajaloolisest pärandist.

Pärnuse kaunist loodust saab kõige paremini uurida jalgrattaga või jalgsi – linnas on palju mõnusaid ratta- ja jalutusradasid. Pärnu on kahtlemata ka golfilinn. Läheduses on kaks Eesti populaarseimat golfiväljakut: White Beach Golf on tuntud oma väljakutsuvate veetakistuste poolest ja Pärnu lahe golfilink on Baltimaade esimene ühendusväljak kaunite luidete ja tuulega puhastatud männimetsaga.

Kesklinna, Mai, Raeküla ja Vana-Pärnu linnaosades asuvad ka suured rannaniidud, mis on Natura 2000 piirkond. Natura 2000 on kogu Euroopa Liidus paiknev kaitsealade võrgustik. Suvel hoiavad seal korda rannalehmad, parimad looduslikult "niidukid", mida leida võib. Lehmi saad imetleda vaatetornist.

Soomaa rahvuspark asub Pärnu ja Viljandimaa piiril ning pakub oma suurte, peaaegu puutumata soode ja looduslike jõgedega Eesti looduse parimat. Mööda Pärnu jõge saab minna ka paadireisidele ja kui soovite tõeliselt ainulaadset elamust, reisige Pärnust praamiga Kihnu saarele. Kihnu pärimuskultuur kuulub UNESCO suulise ja vaimse kultuuripärandi nimekirja.Rannaniitusid hooldab lehmakari. Nemad on ainsad, kes suudavad looduslikku mitmekesisust niitudel säilitada.

Pilt: Eiliki Pukk, Visit Estonia


Lastega Pärnus

Üle ega ümber ei saa Pärnu külje all asuvast Lottemaast. See on Baltikumi suurim teemapark, kus võib muretult veeta terve päeva ja veel teise otsagi. Kui sul on lustakas meel, siis on sul Lottemaal koos lapsega alati tore olla. Kes pole käinud, teadku, et Lottemaa asub imeilusal metsaalal mere ääres – seal on rand, ronimisala, liumäed, erinevad majad, milles meisterdada, vaadata ja imestada. Lottemaa tegelased teevad külastajatega sporti, esinevad toreda teatrietendusega, pakuvad kohvikus väga head toitu ja kostitavad muu hea ja paremaga.

Ronimissõltlastele soovitame Pärnu Seikluskeskust, kus saab end erinevatel aladel proovile panna, ronida kõrgel puu latvades jne. Loodushuvilised käivad kindlasti läbi Pärnu Loodusmajast – seal on kuppelekraaniga kino, planetaarium ja mitmeid loodusteemalisi näitusi. ÜKs uuematest vaatamisväärsustest on Pärnu Punane torn – seal on panoraamkino, mis tutvustab linna ajalugu. See torn ehitti 15. Sajandil kaitse- ja vanglatornina. Muud lõbusad sise- ja välitegevused Pärnus on nii minigolf, kardisõit, bowling ja muidugi rannarõõmud. Kuna rannas on mitmeid mänguväljakuid, leiavad ka pere pisimad endale tegevust küllaga.


Juba enne suvepealinna tiitli saamist oli Pärnu suvisel ajal suur tõmbenumber. Mitu korda suve jooksul sinna satud? Meie soovitame vähemalt korra ikka ära käia ja leida seal oma lemmiktegevus, olgu selleks rannaliival peesitamine, kohvikutes istumine või niisama looduses jalutamine ja hea mereõhu hingamine.

Viimati muudetud: 02.03.2023

Teema: Lääne-Eesti, Söök, Jook ja Ööelu, Aktiivne puhkus, Spaad ja Saunad