Oktoobris tähistatakse põlislooduse nädalat

Allikas: Mart Vares, Visit Estonia

Oktoobris tähistatakse põlislooduse nädalat

19.-23. oktoobril tähistatakse üle kogu maailma rahvusvahelist põlislooduse nädalat, et teadvustada puutumatu looduse kaitsmise olulisust. Eestis korraldatakse loodusturismi ühingu eestvedamisel põlislooduse nädalal ja sellele eelneval nädalavahetusel kümneid loodusretki. Kohalike giidide juhtimisel saab matkata saab soodes, metsades, jõgedel, sõita saartele ja tutvuda mererannikuga. Kogu matkaprogrammi näeb loodusturismi ühingu veebilehel.

Eesti kõige põlisemateks loodusmaastikeks on sood, mille kujunemine algas kohe pärast jääaja lõppu. Just sood on koduks põlislooduse sümbolliikidele nagu hundid, ilvesed, karud ja kotkad. 

Huntidest kuuleb rohkem, kui minna matkale  Laukesoosse. Erineva pikkusega rabamatkadele oodatakse huvilisi Raplamaa soodesse Palasil, Jalasel, Linnurabas, Loosalus, Luitemaale, samuti Emajõe-Suursoos, Meenikunnos, Nigulas, OhepalusSoomaa  rahvuspargis, Nätsi-Võlla  rabas.

Hüpassaare õpperada

Foto: Karl Ander Adami, Visit Estonia

Merd ja rannikut saate kogeda hülgevaatlusretkel Malusi  saarestikus, jalgsimatkal Vormsi  saarel, Osmussaarel, Saaremaal Harilaiul või Odalätsis.   

Erinevalt Lääne-Euroopast on suur osa Eesti jõgedest kanaliteks kaevamata ja voolavad oma looduslikes sängides. Põlislooduse nädalal toimub jalgsimatk Valgejõe  ürgorus, kanuumatkad  Emajõe-Suursoos, Soomaal ja mitmel pool mujal üle Eesti.

Põlismetsadesse viivad retked Lahemaa  rahvuspargis, Karula  rahvuspargis, Toolse  maastikukaitsealal, põlislooduse nädala lõpetavad matkad  Hiiumaa  liivikutel  ja  luidetel ning teemaõhtuPõnev  Põder Matsalu rahvuspargis.

Kõikidele üritustele on vaja eelnevalt registreeruda.

Looduse ilu talletamine

Foto: Visit Estonia
Viimati muudetud: 12.10.2020

Teema: Lõuna-Eesti, Lääne-Eesti, Saared, Põhja-Eesti, Loodus