Kui kiiresti liiguvad eestlased?

Allikas: Aivar Pihelgas, Visit Estonia

Kui kiiresti liiguvad eestlased?

Eesti on tuntud kui üks kiiremini arenevaid Euroopa riike. Areng toimub suurte sammudega ja vajalikud toimingud saavad nobedalt tehtud. Uurime aga lähemalt, milline on eestlaste kiirus erinevates eluvaldkondades.

Vaatamata kiirele arengutempole eelistavad eestlased elada oma mõõdukas rütmis. Kui keskmine eestlane on veidi pikem kui eurooplane, siis meie kõndimiskiirus 5 km/h on veidi aeglasem keskmise statistilise eurooplase omast. Veelgi enam, väikeses riigis on kõik kohad käeulatuses, seega jõuab kõikjale kiiresti ning polegi põhjust rutata. Ka jõuab aeglasemas tempos tähele panna seda, mis on meie ümber. Mõnel pool ei soodusta ka loodus ise kiirustamist – no kuidas sa kihutad läbi soode ja rabamaastiku? Selle lihtsustamiseks ongi juba aegade hämarusest kasutusele võetud räätsad.

Mõned räätsamatkad:

Liivarannad tõmbavad tempot alla – eriti suvel

Foto: Visit Estonia

Rääkides asjade rahulikult võtmisest, siis on huvitav, et isegi kohalikud Tori tõugu hobused eelistavad liikuda mõõdukas tempos. Nende liikumiskiirus on keskmise eestlase omast ainult veidi suurem - 6,4 km/h.

Tori hobused võtavad elu rahulikult

Foto: Eesti Vabaõhumuuseum

Aga meil on ka hoopis kiiremaid liikujaid. Eesti hagija jooksukiirus võib ulatuda kuni 40 km/h – nii et vaata ette, et tema liikumistrajektoorile ei satuks, kui ta saaki jälitab. Eesti hagijas on igati energiline koeratõug.

Et eestlastele ei meeldi kiirustada, on nad välja mõelnud nutikad viisid, et vältida tarbetut liigutamist. Näiteks Starship Technologies'i väike pakirobot toob saadetised, ostud ja isegi pitsa otse koduuksele. Kuni 10 kg kaaluva paki toob ta 3 km raadius sihtkohta, liikudes kiirusega 6 km/h. Eestlaste leiutatud kokkupandav elektriroller Stigo sõidab kiirusega kuni 25 km/h. Ampleri elektrirattad arendavad kiirust kuni 35 km/h ja võimaldavad kiiresti ühest kohast teise saada.

Elektrirataste rentimine Tartus: Hotell DorpatHotell LydiaTandemTallinna tudengivormeli meeskond FS "Team Tallinn" valmistab igaks spordihooajaks uhiuue võistlusauto. Tudengite viimane mudel kiirendab nullist 100 km/h-ni 1,87 sekundiga. Pole just paha elektriauto jaoks?

Ja lõpuks ka kõige kiiremast „eestlasest", Tartu Ülikooli üliõpilasprojekti raames Eestis välja mõeldud ja kokku pandud satelliidist ESTCube-1. ESTCube-1 on 2013.aastal Maa orbiidile viidud tehiskaaslane, Eesti esimene satelliit, mille liikumiskiirus oli 26856 km/h.

Viimati muudetud: 02.02.2022

Teema: Kultuur ja Ajalugu

Uudiskiri