Kõige kaunimad mõisad

Allikas: Aron Urb, Visit Estonia / Schloss Sangaste

Kõige kaunimad mõisad

Balti riigid tähistavad 2018.aastal oma 100.sünnipäeva ning Euroopa kultuuripärandi aastat. Kolme riigi juubeliaasta koostööprojekt avab külastajatele kaunimate mõisahoonete uksed nii Eestis, Lätis kui Leedus. Lisaks enam kui 130 mõisa külastamisvõimalusele toimub ka külastusmäng „Avasta Baltimaade mõisad".

Mõisakompleksid on Eesti ajaloo lahutamatu osa ja meenutavad meile möödunud aegu. Esimesed mõisad ehitati siia juba 13. sajandil ning need on kuulunud nii baltisakslaste perekondadele kui Vene aadlikele. Mõisahoonete pikk ajalugu on näha nende erinevates stiilides – alates renessanssist ja barokist kuni juugendini. Tänapäeval on ajaloolised mõisahooned Eesti ühed atraktiivsemad vaatamisväärsused.

Puurmani mõisas tegutseb tänapäeval Puurmani Mõisakool

Foto: Liina Laurikainen

Mitmed kaunid mõisahäärberid on kasutuses eluhoonetena, samas kui teistes on oma koha leidnud koolid, muuseumid, restoranid, hotellid, ametiasutused jne.

Aastal 2018 on ainulaadne võimalus nende külastamiseks, kui 55 Eesti mõisat avavad külastajatele oma uksed. Läinud aegade majesteetlikku hõngu ja parkide ning aedade ilu saab nautida kuni 16.septembrini.

Olustvere mõis on üks paremini säilinud kompleksidest Eestis

Foto: Olustvere arhiiv

Külastusmängus osalevate mõisate ring on lai. Siin on hooneid, mis on tuntud oma suurepärase restaureerimise või kultuurisündmuste poolest. Aga neid, mida avastada, on tunduvalt rohkem. Olgu tegemist siis suuremate või väiksematega, hästi hoolitsetud või alles põhjalikuma korrastamise ootel hoonetega – kõik nad on ajaloo tunnistajad ja igal neist on olnud võimalus mõjutada kohalikku elu.

Kõik mõisad ei ole iga päev avatud. Kui pead reisiplaane, siis külasta enne kodust lahkumist mõisamängu veebikalendrit, kust leiad mõisates toimuvad sündmused ning mõisate külastuspäevad.

Palmse mõisa territooriumil on 36 erinevat rajatist

Foto: Visit Estonia

Külastusmängu eesmärk on terve suve jooksul kutsuda külastajaid võimalikult paljudesse mõisatesse. Igast mõisast saab oma külastajakaardile templi või kleepsu. Külastajakaarte saab alla laadida mängu kodulehelt või mängus osalevatest mõisatest. Mängu lõpuüritus toimub 28.oktoobril, kus loositakse välja auhinnad kõigi nende vahel, kes on külastanud vähemalt 5 Eesti ja 10 naabermaade mõisa. Mõisad ootavad põnevat avastamist!

Keila-Joa loss ja muuseum ootab külastajaid iga päev

Foto: Kaupo Kalda


Viimati muudetud: 18.07.2018

Teema: Kultuur ja Ajalugu

Soovitame
Uudiskiri