Kirev ja värvikas kultuurisügis Narvas

Allikas: Jarek Jõepera

Kirev ja värvikas kultuurisügis Narvas

Eesti idapoolseim linn, piirilinn Narva, on oma suuruselt Eesti linnade seas auväärsel kolmandal kohal. Narva omapära seisneb tema asukohas, paikneb ta ju kahe riigi ja kultuuri ristumispunktis. Siin eksisteerivad kõrvuti vana ja uus. Linnal on rikkalik ajalugu ning ta on üks Eesti vanemaid asulaid - Narva aladel ja selle ümbruses on elatud juba kiviajal. Sajandeid on Narvat peetud Ida ja Lääne tsivilisatsiooni piiriks. Linna on hüütud Läänemere barokk-pärliks, kuid Nõukogude lennuvägi purustas selle peaaegu täielikult 1944. aastal. Siiski meenutavad paljud linna vaatamisväärsused kuulsaid valitsejaid – Taani kuningat Valdemar IV, Rootsi kuningat Karl XII, Vene tsaare Ivan Julma ja Peeter I.

Tänapäeval pakub Narva oma külastajatele ainulaadseid elamusi, vaadata on siin palju. Sügisesel pööripäeval muutub Narva traditsiooniliselt kolmeks kuuks Eesti sügispealinnaks ja kultuurielu külgetõmbemagnetiks. Alates 22. septembrist kuni 21. detsembrini löövad linnaelus pulbitsema uued värvid. Külalislahkelt avatakse uksed uutele festivalidele, lavadele, huvitavatele artistidele ja kohtumistele.

Kolme kuu jooksul leiab linna erinevates toimumispaikades aset lai spordi-, kultuuri- ja laiaulatuslik meelelahutuslik programm. Esinejad on peamiselt Eestist ning selle aasta programmi unikaalsus tuleneb kehtivatest piirangutest.


Lisaks uutele üritustele loovad hea laengu iga ilmaga traditsioonilised, värvikad ja publiku poolt armastatud muusikafestivalid: rokkfestival Gratši uleteli ja Ideejazz. Muusikasõbrad ei jäta külastamata ka Art-Klubi Ro-Ro üritusi.

Pimedate ööde filmifestival jõuab ka Narvasse – PÖFFi erifestival KinoFF, mille põhifookuses on kaasaegsed vene filmid, leiab aset 20.-22. novembril Narva Apollo kinos.

Erilist tähelepanu pööratakse laste ja noorte programmile - huvitavatele kontsertidele ja festivalidele, kuhu saab tulla kogu perega! Koolilapsed saavad osa võtta teatrifestivalidest Kuldkalake ja Jeralaška.

Ajaloohuvilistele on ka paar head üritust: oktoobri lõpuni saab osaleda Kreenholmi ekskursioonil ning novembris toimub ja ajalooline üritus Talvelahing.

Narva linna loomingulistele noortele ja kunstnikele saab StartUpNarva keskusest (Joala tn 5b) inspiratsiooniplatvorm. Siin, täiesti uues värskes ruumis, pannakse üles näitus, toimuvad esitlused ja luuleõhtud. 

Narva Victoria bastioni kasemattides uudistajad juba pettuma ei pea. Seal põneva ajalooga ehitises saab võtta ekskursiooni koos giidiga, kes räägib ajaloost ja saladustest. Koht sobib hästi ka klassiekskursioonideks ja samuti saab seal pidada laste sünnipäevi. Suurematele mänguhuvilistele on seal põgenemistuba "Ukse taga..".

Nüüd on Narvas avatud ka RMK infopunkt: sealt saad infot matkaradade ja muu looduses puhkamise kohta, lisaks toimuvad seal ka loodussündmused, näiteks 9.oktoobril loodusfilmide õhtu koos külalisega.

Muuseumis leidub kõigile tegevust

Foto: Aron Urb

Narva muuseumis avati suvel 2020 uus interaktiivne püsiekspositsioon, nüüd pääseb ka konvendihoone müüriharjal kulgevasse galeriisse, kust avanevad suurepärased vaated Narva linnale ja Venemaale. Taasavatud on kuulus Vana Narva makett, mille uus kodu asub endise Narva mööblivabriku administratiivhoone kolmandal korrusel.

Kunstigaleriis  saab tutvuda püsi- ja ajutiste ekspositsioonidega.

Narva linnus

Foto: Visit Estonia

Kui pika päeva peale läheb kõht tühjaks ja soovid kogeda erakordseid maitseid ning tunda end oodatud külalisena, siis Narva Muuseumi restoran Rondeel pakub parimat toitu, olles ainus Narva söögikoht, mis kuulub White Guide 2018, 2019 ja 2020 nimekirja.

Narva-Jõesuu liivarand

Foto: Mariann Liimal

Olles juba Narvas, tuleb ära käia ka Narva-Jõesuus, mis asub Narvast kõigest 14 kilomeetri kaugusel. Kuurortlinn on tuntud eelkõige oma pika liivaranna ja mitmete kõrgetasemeliste, tõelist sügisehõngulist spaaelamust koos maitsva söögi, lõõgastavate hoolitsuste, veemõnude ja kuumade saunarituaalidega pakkuvate spaade poolest. Linn paikneb Narva jõe ja merelahe vahelises kolmnurgas, kus sümmeetrilised tänavad viivad läbi luitemänniku. Siin ootavad sind rahu ja vaikus ning sügisvärvides metsarajad koos merekohinaga on ideaalsed mõnusateks tervist taastavateks jalutuskäikudeks.Tere tulemast Narva!

Uudiskiri