Kirev ja värvikas kultuurisügis Narvas

Allikas: Jarek Jõepera

Kirev ja värvikas kultuurisügis Narvas

Eesti idapoolseim linn, piirilinn Narva, on oma suuruselt Eesti linnade seas auväärsel kolmandal kohal. Narva omapära seisneb tema asukohas, paikneb ta ju kahe riigi ja kultuuri ristumispunktis. Siin eksisteerivad kõrvuti vana ja uus. Linnal on rikkalik ajalugu ning ta on üks Eesti vanemaid asulaid - Narva aladel ja selle ümbruses on elatud juba kiviajal. Sajandeid on Narvat peetud Ida ja Lääne tsivilisatsiooni piiriks. Linna on hüütud Läänemere barokk-pärliks, kuid Nõukogude lennuvägi purustas selle peaaegu täielikult 1944. aastal. Siiski meenutavad paljud linna vaatamisväärsused kuulsaid valitsejaid – Taani kuningat Valdemar IV, Rootsi kuningat Karl XII, Vene tsaare Ivan Julma ja Peeter I.

Tänapäeval pakub Narva oma külastajatele ainulaadseid elamusi, vaadata on siin palju. Sügisesel pööripäeval muutub Narva traditsiooniliselt kolmeks kuuks Eesti sügispealinnaks  ja kultuurielu külgetõmbemagnetiks. Alates 23. septembrist kuni 21. detsembrini löövad linnaelus pulbitsema uued värvid. Külalislahkelt avatakse uksed uutele festivalidele, lavadele, huvitavatele artistidele ja kohtumistele. Kolme kuu jooksul leiab linna erinevates toimumispaikades aset lai spordi-, kultuuri- ja laiaulatuslik meelelahutuslik programm.

21.-23. septembril on areenile saabumas Station Narva, tänavu kolme septembripäeva jooksul esimest korda toimuv muusika ja linnakultuuri festival erinevate ajastute ristumiskohas asuvas Narvas. Festivali pealava pannakse püsti Kreenholmi saare grandioosses tootmiskompleksis, kus omal ajal mürises maailma suurim tekstiilimanufaktuur.

9.-12. novembril toimuv IDeeJazz Festival @Narva loob hea laengu iga ilmaga! Tartu rahvusvaheline jazz- ja rütmimuusika festival IDeeJazz toimub juba teist aastat järjest ka Narvas. Superartistid, festivali melu, kaasaegsed saalid ja maitsvad suupisted - mida veel tahta, et hilissügisene hall põuest peletada!

Vaba Lava rajab Narva, endisesse Baltijetsi tehasesse, multifunktsionaalse teatrikeskuse. Vaba Lava teatrikeskuse avamine Narva linnas toimub Eesti Vabariigi 100 tähistamise raames 1. detsembril.

Muuseumis leidub kõigile tegevust

Foto: Aron Urb

Seoses Narva muuseumifestivaliga ootavad Narva muuseumis külastamist mitmed põnevad näitused ja alates 25. septembrist saab tutvuda Kunstigalerii uue püsiekspositsiooniga. Nii linnuses kui galeriis on alates 24. septembrist avatud külalisnäitused teistest muuseumitest - Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumi rahvapillide näitus, Eesti Maanteemuuseumi stendinäitus "Peata kanana liiklemise keerises", Eesti Vabaõhumuuseumi vaibabäitus, Tallinna Linnamuuseumi Fotomuuseumi näitus, Tallinna Linnamuuseumi Kalamaja lastemuuseumi Miiamilla näitus "Muinasjutu-vanaema jutulõngakera" ja Narva muuseumi näitus „Narva lood / Про Нарву: aeg muutub – pidu jääb".

Lisaks on Narva linnuses avatud veel kaks suurepärast näitust - kuni 31. oktoobrini Eesti teenetemärkide näitus "Eesti tänab" ja aasta lõpuni Narva Muuseumi oma näitus "Relvi Narva Muuseumi kogust". 29. septembril toimub Paul Kuimeti isikunäituse avamine Narva kunstiresidentuuris.

Narva linnus

Foto: Visit Estonia

Narva linnuses, mis on linna üks peamisi vaatamisväärsusi, toimub 25. septembril ajalookonverents "Murrangud". See on pühendatud Eesti Vabariigi 100. aastapäevale ning käsitleb Narva ruumis murrangulisi muutusi kaasa toonud sündmusi.

Kuni oktoobri lõpuni toimuvad Narva Muuseumi korraldatavad igapühapäevased ekskursioonid Kreenholmi manufaktuuri, liigutakse mööda Kreenholmi suletud territooriumi ja käiakse vanas tehasehoones. 5.-7. oktoobrini toimub Kreenholmi Manufaktuuris ruumipoeetiline rännak „Oomen", kavas on 5 etendust. NB! Väike vihje neile, kes jäävad Narva ööbima - Narva Hotell pakub majutuspaketti "Kreenholmi Ajastu" koos Kreenholmi ekskursiooniga.

Kui aga pika päeva peale läheb kõht tühjaks ja soovid kogeda erakordseid maitseid ning tunda end oodatud külalisena, siis Narva Muuseumi restoran Rondeel pakub parimat toitu, olles ainus Narva söögikoht, mis kuulub White Guide 2018 nimekirja.

15. detsembril toimub traditsiooniline Narva Talvelaat. Üritust korraldab Ida-Virumaa Kutsehariduskeskus koostöös Narva linnaga. Hoia end kursis ka teiste Narvas toimuvate sündmuste ja üritustega!

Narva-Jõesuu liivarand

Foto: Mariann Liimal

Kui Narvasse satud, siis tuleb ära käia ka Narva-Jõesuus, mis asub Narvast kõigest 14 kilomeetrit eemal. Kuurortlinn Narva-Jõesuu on tuntud eelkõige oma pika liivaranna ja mitmete kõrgetasemeliste spaade poolest. Linn paikneb Narva jõe ja merelahe vahelises kolmnurgas, kus sümmeetrilised tänavad on rajatud otse luitemännikusse. Siin ootava sind rahu ja vaikus, sügisvärvides metsarajad koos merekohinaga on ideaalsed mõnusateks tervist taastavateks jalutuskäikudeks.

Tõelist sügisehõngulist spaaelamust koos maitsva söögi, lõõgastavate hoolitsuste, veemõnude ja kuumade saunarituaalidega pakub Meresuu SPA hooajapakett „Sügisvärvid".

Valmis saavad maitsvad road

Foto: Aron Urb

Kohal tasub olla 29. septembril, kui Narva-Jõesuus toimub traditsiooniline Silmufestival. Silmud on haruldane kalaliik, kuid Narva-Jõesuus püütakse silmu juba iidsetest aegadest. Silmufestivali ajal on kalurite ja asjaarmastajate jaoks linnakail avatud kalalaat, kust saab osta nii värskeid kui erineval viisil valmistatud kalatooteid. Et proovida selleks päevaks koostatud silmude erimenüüd, kus on vähemalt 10 erinevat toitu silmudest, astu sisse restorani Franzia.

Narva sügis saab olema sisutihe oma pilkupüüdvate näituste, omapäraste kontsertide ja huvitavate lugude poolest. Tere tulemast Narvasse!

Soovitame
Uudiskiri