Kirev ja värvikas kultuurisügis Narvas

Allikas: Jarek Jõepera

Kirev ja värvikas kultuurisügis Narvas

Eesti idapoolseim linn, piirilinn Narva, on oma suuruselt Eesti linnade seas auväärsel kolmandal kohal. Narva omapära seisneb tema asukohas, paikneb ta ju kahe riigi ja kultuuri ristumispunktis. Siin eksisteerivad kõrvuti vana ja uus. Linnal on rikkalik ajalugu ning ta on üks Eesti vanemaid asulaid - Narva aladel ja selle ümbruses on elatud juba kiviajal. Sajandeid on Narvat peetud Ida ja Lääne tsivilisatsiooni piiriks. Linna on hüütud Läänemere barokk-pärliks, kuid Nõukogude lennuvägi purustas selle peaaegu täielikult 1944. aastal. Siiski meenutavad paljud linna vaatamisväärsused kuulsaid valitsejaid – Taani kuningat Valdemar IV, Rootsi kuningat Karl XII, Vene tsaare Ivan Julma ja Peeter I.

Tänapäeval pakub Narva oma külastajatele ainulaadseid elamusi, vaadata on siin palju. Sügisesel pööripäeval muutub Narva traditsiooniliselt kolmeks kuuks Eesti sügispealinnaks  ja kultuurielu külgetõmbemagnetiks. Alates 23. septembrist kuni 21. detsembrini löövad linnaelus pulbitsema uued värvid. Külalislahkelt avatakse uksed uutele festivalidele, lavadele, huvitavatele artistidele ja kohtumistele. Kolme kuu jooksul leiab linna erinevates toimumispaikades aset lai spordi-, kultuuri- ja laiaulatuslik meelelahutuslik programm.

19.-21. septembril saabub areenile Station Narva, tänavu teist korda toimuv muusika ja linnakultuuri festival. Festival pakub kolme päeva jooksul nii uut kui ka vanemat muusikat kogu maailmast, lahkab tööstusjärgseid ärimudeleid ning kutsub avastama piirilinna põnevamaid paiku..

7.-9. novembril toimuv IDeeJazz Festival @Narva loob hea laengu iga ilmaga! Tartu rahvusvaheline jazz- ja rütmimuusika festival IDeeJazz toimub juba kolmandat aastat järjest ka Narvas. Superartistid, festivali melu, kaasaegsed saalid ja maitsvad suupisted - mida veel tahta, et hilissügisene hall põuest peletada!

Vaba Lava rajas Narva endisesse Baltijetsi tehasesse multifunktsionaalse teatrikeskuse. Vaba Lava Narva teatrikeskuses toimuvad nii näitused, teatrietendused kui kontserdid, majas on koha leidnud pisike ja moodne Kohvik No2.

Muuseumis leidub kõigile tegevust

Foto: Aron Urb

Narva muuseumis ootavad külastamist mitmed põnevad näitused ja tutvuda saab Kunstigalerii püsiekspositsiooniga. Narva linnus taasavatakse peale täielikku rekonstrueerimist 2019. aasta lõpus ning nüüd pääseb ka linnuse idatiiba, kuhu külastajatel varem ligipääs puudus. Samuti avatakse uus püsiekspositsioon, mis keskendub linnuse enda ajaloole alates esimeste taanlaste tulekust Narva jõe kallastele kuni tänapäevani.

Pimedate ööde filmifestival jõuab ka Narvasse - PÖFFi kõrvalfestival KinoFF leiab aset 15.-17. novembril Narva Apollo kinos ja ja 22.-24. novembril Kohtla-Järve kultuurikeskuses.

Narva linnus

Foto: Visit Estonia

Kuni oktoobri lõpuni toimuvad Narva Muuseumi korraldatavad igapühapäevased ekskursioonid Kreenholmi manufaktuuri, kus liigutakse mööda Kreenholmi suletud territooriumi ja käiakse vanas tehasehoones. 

Kui aga pika päeva peale läheb kõht tühjaks ja soovid kogeda erakordseid maitseid ning tunda end oodatud külalisena, siis Narva Muuseumi restoran Rondeel pakub parimat toitu, olles ainus Narva söögikoht, mis kuulub White Guide 2018 nimekirja.

7. detsembril toimub traditsiooniline Narva Talvelaat. Üritust korraldab Ida-Virumaa Kutsehariduskeskus koostöös Narva linnaga. 

Narva-Jõesuu liivarand

Foto: Mariann Liimal

Olles juba Narvas, tuleb ära käia ka Narva-Jõesuus, mis asub Narvast kõigest 14 kilomeetrit eemal. Kuurortlinn Narva-Jõesuu on tuntud eelkõige oma pika liivaranna ja mitmete kõrgetasemeliste spaade poolest. Linn paikneb Narva jõe ja merelahe vahelises kolmnurgas, kus sümmeetrilised tänavad viivad läbi luitemänniku. Siin ootava sind rahu ja vaikus, sügisvärvides metsarajad koos merekohinaga on ideaalsed mõnusateks tervist taastavateks jalutuskäikudeks.

Tõelist sügisehõngulist spaaelamust koos maitsva söögi, lõõgastavate hoolitsuste, veemõnude ja kuumade saunarituaalidega pakuvad Narva-Jõesuu mitmed spaad.

Valmis saavad maitsvad road

Foto: Aron Urb

Kohal tasub olla septembri lõpus, kui Narva-Jõesuus toimub traditsiooniline Silmufestival. Silmud on haruldane kalaliik, kuid Narva-Jõesuus püütakse silmu juba iidsetest aegadest. Silmufestivali ajal on kalurite ja asjaarmastajate jaoks linnakail avatud kalalaat, kust saab osta nii värskeid kui erineval viisil valmistatud kalatooteid. Et proovida selleks päevaks koostatud silmude erimenüüd, kus on vähemalt 10 erinevat toitu silmudest, astu sisse restorani Franzia.

Narva sügis saab olema sisutihe oma pilkupüüdvate näituste, omapäraste kontsertide ja huvitavate lugude poolest.

Tere tulemast Narvasse!

Uudiskiri