Kui palju me üldse Kesk-Eestist teame? Oluline, mida seal näha ja teha, on siin!

Allikas: Visit Estonia

Kui palju me üldse Kesk-Eestist teame? Oluline, mida seal näha ja teha, on siin!

Kui arvad, et oled Eesti otsast ääreni läbi käinud, siis on aeg keskel kokku saada – lihtne tulla, mõnus olla. Nii suvel kui talvel. Praeguseks on Järva- ja Raplamaa kasvanud vägagi omanäoliseks sihtkohaks. Tule vaatama!

Praegusel ajal eelistavad paljud külastada neid kohti, mis on vabas õhus või kus saab hästi distantsi hoida. Siin väljatoodud kohad vastavad nendele nõudmistele.

Tule A.H.Tammsaare muuseumisse, seal on näitused paigutatud õue ja saab rahumeeli trügimata uudistada. Sealt algab ka Tammsaade-Järva-Madise 4km pikkune loodusrada, mis enamasti kulgeb laudteel.

Matkaradu on seal lähedal teisigi. Näiteks Norra-Oostriku allikate ala, kus on lausa mitu rada, mida mööda kasvõi terve päev sammuda. Allikad on seal nii puhtad, et võib vabalt sealt janu kustutada.

Allikad on puhtad

Pilt: Anu Ansberg


Kevadpealinn Türi puhkeb peagi kirsiõitesse ja Kirna mõisas laiutavad mais tulbi- ja nartsissipõllud. Kusjuures Kirna mõisa lilleväli on niivõrd kuulus ja oodatud sündmus, et igal kevadel käib sealt läbi üle 35000 vaataja.

Kirna pargi lilleväli ootab kevadeti uudistajaid

Pilt: Piret Sihver


Järvamaal on ka mitu loomatalu, mis ootavad külla. Just kevadeti valitseb nendes beebibuum ning kes ei tahaks pisi lambatallesid, küülikupoegi ja alpakabeebisid imetleda. Loomalaste vaatamiseks anna sellest pererahvale alati ette teada!

Alpakad Wile Alpaca farmis Järvamaal

Pilt: Piret Kreitsman

Valgehobusemäe Suusa- ja Puhkekeskus pole vaid talisportlaste pärusmaa. Siin saab igal aastaajal nautida kõikvõimalikke sportlikke ja vaba aja tegevusi, imetleda Kõrvemaa imepärast loodust ning maastikul end proovile panna. Kui aga sellest veel väheks jääb, siis tasub ronida 25 m kõrguse vaatetorni otsa, mida kutsutakse ka Järvamaa Eiffeliks ning mis muutub õhtupimeduse saabudes omaette värvikaks vaatamisväärsuseks.

Kui Valgehobusemäelt piisavalt suur hoog sisse saadud, võib end järgmisel hetkel leida Eesti ringhäälingumuuseumi stuudios telesaadet tegemas või kuuldemängu salvestamas. Eelistad ehk hoopis spordireporteri tööd?

Matkajad pikutamas Norra allikate matkarajal

Foto: Margus Kontus, Visit Järva

Kilplaste küla on kiiksuga seikluspark, kus kõik asjad käivad tagurpidi. Kilplaste äraspidine eluolu ja siinsed absurdihuumoriga atraktsioonid tõestavad, et tegelikult viib tagurpidikäik hoopis edasi.

Kuidas saab piim laudast poeletile? Kuidas ise valmistada jäätist või kokku segada kohukest? Eesti Piimandusmuuseumis saab see ka võhikule üksipulgi selgeks. Mekkida saab piimatooteid ja vapramad võivad end leida endisaegse meiereitöötaja rollis.

Millise temaatilise muuseumi leiab huviline aga väikesest Käru alevikust? Õige, loomulikult on see kärude muuseum, mis viib tagasi enda või oma laste lapsepõlve. 

Kesk-Eesti puutumatu loodus oma matkaradade, muuseumite ja loomafarmidega kutsub (värskesse õhku) aega veetma. 

Vargamäe muuseum

Pilt: Margus Kontus

Kui on talv...

Mine näiteks mootorsaanimatkale Toosikannu puhkekeskusesse.

Kui oled traditsioonilise suusaspordi sõber, võta sihikule Kesk-Eesti kõrgeim tipp, millest ka ennist juttu oli – Valgehobusemäe suusa- ja puhkekeskuses ootavad lisaks legendaarsetele murdmaaradadele lumekahuriga varustatud mäesuusanõlv ja lumelauapark ning lõbus snowtubing.

Valgustatud suusarajad leiad ka Põltsamaa külje all Kuningamäel, kus lisaks rõõmustab lapsi kelgumägi. Samas asuvas talvekeskuses mäespordinõlval saad end proovile panna nii suuskadel kui lumelaual. Kui tahad aga Eesti uisumeistrite jälgedes käia, sea sammud Adavere uisurajale – just siit alustasid oma olümpiateed Saskia Alusalu ja Marten Liiv.


Järvamaa kõige-kõige…

  • Wile farmis ootab külalisi Eesti kõige värvilisem alpakakari
  • Hindreku talu veinikambris saad maitsta kõigi Eesti väiketootjate veine ja siidreid
  • Kirna mõisa kohvik pakub suurima valikuga espressomenüüd Eestis

Vaade Paide Vallimäele

Foto: Eliis Õunapuu, Visit Järva
Viimati muudetud: 22.08.2023

Teema: Põhja-Eesti, Kultuur ja Ajalugu, Aktiivne puhkus, Loodus