Ida-Virumaal ootavad uued seiklused

Allikas: Matti Kämärä

Ida-Virumaal ootavad uued seiklused

Ida-Virumaa on tuntud oma põnevate seikluste ja väljakutsete poolest. Et piirkonna seiklustele lisa tuua ja neid mitmekesistada, korraldab Ida-Viru Turismiklaster igal sügisel konkursi "Parim Uus Seiklus". Nii ka vastlõppenud 2019.aastal, kui konkursile esitasid oma kandidatuuri 10 põnevat seikluspaika. Järgnevalt mõnest neist lähemalt.

Tiitliga Parim Uus Seiklus 2020 pärjati Lammasmäe Puhkekeskuse "Saunaseiklus". Mis teeb selle paiga ja saunaseikluse eriliseks? Lammasmäe nimi on kiviaja asulakohana tuttav juba ajalooõpikutest. Siinse atmosfääri loovad Kunda jõe rahulikult voolav vesi, suitsevad saunakorstnad ja õhtused tõrvikutuled.

Maailmas ainulaadne turbasaun

Foto: Matti Kämärä

Saunaseikluse teeb eriliseks see, et seigelda tuleb erinevate saunade vahel ning õhtu jooksul käiakse neist läbi viis-kuus. Siinses puhkekeskuses paikneb ka teadaolevalt maailma ainus turbasaun. Saunatamise vahepeal võib end jahutada jões, jahimaja basseinis või tähistaeva all kümblustünnides.

Igaüks saab järele proovida, kuidas mõjuvad kase-, tamme- või kadakaviht ning valmistada endale ürtidega jalavanni. Lisaks saab seikluse jooksul uusi teadmisi saunade kohta, neid jagavad Lammasmäe saunamehed, kes aitavad iga saunaga tutvust teha. On ju selge, et kui inimene satub esimest korda kappkerisega sauna või suitsusauna või hakkab hoopis tegema turbaprotseduure, siis on selgitused abiks.

Ontika-Valaste matkarada

Foto: Matti Kämärä

Tiitli Rahva Lemmik, mis mis selgitati välja avaliku rahvahääletusena, saavutas Valaste Puhkeküla "Jalgsimatk Ontika-Valaste matkarajal". Matkaseikluse loomisele andis tõuke uue Ontika-Valaste matkaraja valmimine, mille külastamiseks pakutakse giidiga matkateenust.

Valaste asub Soome lahe maalilisel pankrannikul, siin on Eesti kõrgeim juga, mis pakub hingematvaid jääskulptuure talvel ning veerohkeid elamusi kevadel. Matkarajal eksponeerib loodus unikaalset pangametsa, kus kasvab lopsakalt erinevaid sõnajalaliike ja kaitsealune kuukress.

Matkaseiklus eeldab mõõdukat füüsilist pingutust, sest liikuda tuleb üsna kõrgel trepistikul ning turnida mererannas. Selle korvab aga kaunis loodus ning vahutav juga, matka lõppedes ootab puhkeküla kohvikus kosutav matkasupp.

Salastatud Sillamäe

Foto: Matti Kämärä

Parima haridusliku seiklusmängu eritiitli pälvis Sillamäe Muuseum oma uue seiklusega "Salastatud linna eesrindlane". Otsingumäng viib seikleja minevikku, kasutades tänapäevast tehnoloogiat. Mängu loomise ja testimise juures olid abiks kohalikud noored.

Nutitelefoniga ajas seigeldes saab külastada nõukogudeaegset Sillamäed, otsida üles olulisi kohti ning vastata küsimustele. Tunni jooksul tuleb täita "viisaastakuplaan" ning saada "tööeesrindlaseks". Mäng hõlmab Sillamäe vanalinna ning näitab ka stalinistliku arhitektuuri.

Seikluse käigus saab teada põnevaid fakte linna ajaloost. Ei olnud ju Sillamäed pikka aega kaartidele märgitud ning linna sai külastada ainult eriloaga. Täna on Sillamäe sõbralik ja kõigile avatud linn, kuid siiski siiani ümbritsetud müütidega. Sillamäe Muuseum kergitabki saladuseloori!

Viimati muudetud: 02.02.2022

Teema: Põhja-Eesti, Kultuur ja Ajalugu, Aktiivne puhkus, Spaad ja Saunad, Loodus