Ida-Eesti on seiklusmaa!

Allikas: Joosep Martinson, Visit Estonia

Ida-Eesti on seiklusmaa!

Ida-Virumaa on tuntud-teatud Seiklusmaana, kus kus leiab adrenaliini iga huviline. Siinsest regioonist on viimase 10 aastaga saanud Eesti atraktiivseim turismipiirkond. Ida-Virumaa valiti ka Põhjamaade suurimal turismimessil MATKA 2019 üheks maailma kaheteistkümnest avastamata aardeks. Seiklusi leiab siin maa alt, mäe otsast, vee pealt, puude latvadest, riigipiirilt - kõige ägedamad seiklused, unikaalsemad turismiatraktsioonid ja vaatamisväärsused ongi siinmail.

Aidu karjäär

Foto: Julia Kivelä

Parimad seiklused on Ida-Virumaal

Siinsed edumeelsemad ettevõtjad on koondunud ühiseks turismiklastriks, et koos turundada piirkonda ning välja mõelda uusi põnevaid seiklusi. Seiklusmaal on oma turismiportaal ja Seiklusmaa TV, ilmub oma uudiskiri ning uudiseid jagab Facebook'i leht Ida-Viru sõbrad.

Juba kaks aastat on Ida-Viru turismiklaster korraldanud konkurssi "Parim Uus Seiklus", eesmärgiga mitmekesistada ning luua piirkonda uusi seikluslikke tegevusi ja atraktsioone. Järgnevalt tutvustamegi neist mõnda.

Kiviõli Seikluskeskus

Foto: Joosep Martinson

Regiooni parim seiklusatraktsioon

Kiviõli tuhamäe jalamil ootab seiklejaid uus ja värske kogupere elamuspark, kus loovad peadpööritava päeva 15 uljast spordi- ja vabaajategevust. Siin saab oma julguse ja osavuse proovile panna kõrgseikluspargis, kaevata päris ekskavaatoriga, olla tuletõrjuja, sõita paadiga saarestikus, laskuda kõrgelt mäelt mööda Eesti pikimat trossi, sõita liikluslinnaku autorajal. Valmis tasub olla veel palju enamaks - tegevust leiavad nii suured kui väiksemad.

Kiviõli Seikluskeskusest on saanud Ida-Virumaa menukas läänevärav ning vastvalminud park nimetati Põhja-Eesti parimaks turismiprojektiks 2018. Seikluskeskus on välja teeninud ka tiitlid Parim seiklusatraktsioon 2019 ja Rahva lemmik.

Suveromantika Peipsil

Foto: Magnus Heinmets

Parima maitseseikluse pakub Kauksi Puhkemaja

Peipsi kandis asuv Kauksi Puhkemaja pakub unikaalset võimalust toiduvalmistamiseks - nimelt toimub see maa sees. Söögitegemisel saab ise käed külge lüüa, et kogeda erilist toiduvalmistamise viisi ning põnevaid emotsioone ja vaimustavaid maitseid. Kõigepealt valmistatakse küpsetamistseremooniaks üheskoos ette sea- või lambaliha koos lisanditega ning seejärel pannakse kõik see eelnevalt kuumaks köetud auku maa sisse küpsema. Nii kaua kui liha küpseb, saab aga lõkkel küpsetada kala, võtta ette vihtlemine suitsusaunas või teha mõnus jalutuskäik Peipsi järve äärde.

Kauksi Puhkemaja „Seikluslikule ühiskokkamisele" omistati tiitel Piirkonna parim maitseseiklus 2019.

Seiklus maa all

Foto: Aron Urb

Parima seiklusloo jutustab Alutaguse Matkaklubi

Alutaguse Matkaklubi on tuntud oma põnevate matkade ja meeldejäävate laagrite poolest. Klubi teenis oma Eestimaa Ruhri tõukerattamatkaga välja Parima piirkonna seiklusloo tiitli 2019.

Matk tõukeratastel viib tõesti eestlastele eksootlisse ja avastamata kanti - Kohtla-Järve ajalooliste töölisasunduste vahele. Omal ajal nimetati Kohtla-Järvet Eestimaa Ruhriks ning kiiresti arenev linn oli kogu Eestimaa uhkuseks. Matka käigus jõutakse kohtadesse, kuhu niisama ei satu ja mis on silmale harjumatult hiidtööstuslikud, paiknedes kõrvuti kohaliku kultuuri ja põnevate lugudega. Tõukerattamatka pikkus on ligikaudu 10 km.

Perepuhkus Alutagusel

Foto: Urve Erikson

Parima uue seikluse ja parima haridusliku meelteseikluse leiab Vaivarast

Ajalugu on osa meie identiteedist, lähiajaloo suurimad lahingud leidsid siinkandis aset 1944.aastal.
Vaivara Sinimägede Muuseum pajatab Teise maailmasõja Narva rinde loo eestlaste vaatepunktist. „Ajarännak: 1944. a. evakuatsioon" ei ole kerge meelelahutus, vaid lugu, mille iga osavõtja loob oma rollis ise. Seega on iga seiklus täiesti ainulaadne ja tekitab uusi emotsioone kõigile, ka nendele, kes selle rännaku on varasemalt läbi teinud.

Vaivara Sinimägede Muuseumi programm „Ajarännak: 1944. a. evakuatsioon" pälvis tiitlid Parim uus seiklus 2019 ning Parim hariduslik meelteseiklus.

Saka kõrge kallas

Foto: Ida-Viru turismiklaster

Ida-Virumaa käes on järgmised Eesti rekordid:

• pikim liivarand: Peipsi ääres, pikkus 30 kilomeetrit
• pikim liivane supelrand: Narva-Jõesuus, pikkus 12 kilomeetrit
• kõrgeim tehismägi: Kiviõlis, kõrgus 100 meetrit
• pikim trosslaskumine: Kiviõlis, pikkus 600 meetrit
• suurim karjäär: Aidus, pindala 34 ruutkilomeetrit
• pikim veekanal: Aidus
• suurim järvestik: Kurtnas, 42 järve
• kõrgeim juga: Valastel, 30 meetrit
• ainsad sisemaised luited ehk kriivad: Alutagusel
• 3 pulbitsevat nõiakaevu: Kose külas, on eriti intensiivsed kevadise suurvee ajal, mil võib näha uhkeid veesambaid

Imekaunis Narva

Foto: Ida-Viru turismiklaster

Ida-Virumaa ahvatleb seiklema - peadpööritavatest seiklustest siin puudust ei tule!Viimati muudetud: 02.02.2022

Teema: Põhja-Eesti, Aktiivne puhkus