Heida pilk Eesti Rahva Muuseumi

Allikas: Marco Verch / https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Heida pilk Eesti Rahva Muuseumi

Pärast pikka ootamist avas Eesti Rahva Muuseum 2016. aastal oma uksed avalikkusele. Kaasaegne muuseumihoone on täidetud töödega Eesti minevikust ning seal leidub igas vanuses külastajatele põnevat vaatamiseks, kuulamiseks, lugemiseks ja järgi proovimiseks.

Aastal 1909. rajatud etnograafiline muuseum paikneb nüüd uues asukohas. Uued on ka muuseumi vorm ja sisu, sellegipoolest väljendub traditsioonide järgmises järjepidevus. Eesti Rahva Muuseum on võtnud kasutusele tõeliselt kasutajakeskse lähenemise – külastajatele esitatakse värvikaid lugusid ning publiku kaasatus tagatakse keskendudes inimestele ja nende kogemustele.

Muuseumis on kaks püsinäituse ala, kus näituste informatsioon on esitatud eesti, inglise ja vene keeles. Eesti kõige suurem püsinäitus „Kohtumised", mis kirjeldab eestlaste igapäevaelus aset leidnud muutusi erinevate kultuuri- ja sotsiaalrühmade kaudu. ERM-i teine püsinäitus „Uurali kaja" on pühendatud soome-ugri rahvastele, keskendudes traditsioonidele ja rituaalidele nende loomulikus elukeskkonnas.

Eesti Rahva Muuseumi uus maja asub Eesti suuruselt teises linnas Tartus, endise nõukogude sõjaväebaasi alal. Arhitektide visioon nägi ette just selle paiga taaskasutamist, andes nii füüsilisel kujul säilinud valusa ajaloo varemetele uue, lootusrikka tähenduse. ERM on justkui lennuvälja pikendus – muuseumi katus laieneb ja sirutub „lõputu ruumi" suunas. Hoone ise, mida võib tõlgendada kui kontseptuaalse kunsti vormi, on juba pälvinud rahvusvahelist tunnustust.

Viimati muudetud: 02.02.2022

Teema: Lõuna-Eesti, Kultuur ja Ajalugu

Eesti helide viktoriin | Puhka Eestis