EHEdad seiklused ja tuurid koos giidiga

Allikas: Visit Estonia

EHEdad seiklused ja tuurid koos giidiga

Kuidas teadmis- ja seiklushimulised oma uudishimu rahuldavad? Nad on alati valmis kuulama ja mõtlema kaasa, kuid räägitakse meie kultuurist, loodusest, keskkonnast või niisama põnevast seiklusest, mis avardavad silmaringi ja on ka niisama lustakad. Vot sellised ongi EHE märgist kandvad tuurid koos giidiga – juhendaja oskab teema pulkadeni lahti mõtestada. Elamus missugune! Ökoturismimärgis EHE tähendab, et need muuseumid või reiside korraldajad hoiavad kohalikku kultuuri ja loodust ning töötavad jätkusuutlikult.

Ivan Tšai teejoomistseremoonia Peipsimaa Muuseumis

Jõgeva maakond, Tiheda küla

Iidse põdrakanepitee ehk Ivan Tšai teejoomistseremoonia toimub ilmast sõltuvalt kas õues, käbidega köetava teesamovariga või siis muuseumitoas elektrisamovariga. Tseremooniat viib läbi kohaliku kombe kohaselt pearätti kandev juhendaja. Laual barankad, präänikud ja keedusuhkur. Teejoomine on koos kombestiku tutvustusega – alates sellest, kuidas alustassi käes hoida, kuidas keedusuhkrut juurde võtta kuni alustassilt häälekalt tee rüüpamise tehnikani. Teekõrvaseks lood joogikultuurist - põdrakanepitee ajaloost, tähtsusest, raviomadustest; keedusuhkru ja kalganovka valmistamisest.

Loe edasi

Talsipühade tähistamise kombestik Värska talumuuseumis

Võru maakond, Värska alevik

Kui mujal Eestis peetakse jõule detsembris, siis Setomaal tähistatakse Kristuse sündimise püha jaanuaris ja nimigi on teine - talsid. Igal aasta jaanuaris saab Värska talumuuseumis kuulda, kuidas setod talsipühi peavad, mida tähendab kristotamine, kuidas saadakse "hõbedavett" ja mis on hunnar. Hunnarit ehk setode laternat saavad programmi osalised ka ise teha ning hiljem endaga kaasa võtta. Kavas on ka teised pühadega seotud meisterdused. Värska Talumuuseumis on loomapere, keda saab tervitada. Programm sobib ideaalselt gruppidele suuruses 15-20 inimest, kuid sobib ka suuremale grupile.  

Loe edasi

Giidiga muuseumituur Eesti Piimandusmuuseumis

Üle Eesti

Giidiga muuseumituuril Eesti Piimandusmuuseumis saad põhjaliku ülevaate muuseumi ajaloost, näed haruldasi eksponaate ja saad nende kohta rohkem teada. Giid tutvustab Eesti piimanduse ajalugu alates XIX sajandi keskpaigast kuni nõukogude ajani. Muuseumi esimesel korrusel asuvas piima vastuvõturuumis ja masinasaalis tutvustatakse meierei igapäevatööd.

Loe edasi

Kuremaa Lossi külastusprogramm "Ajaring"

Üle Eesti

Külastusprogramm "Ajaring" annab külastajale ülevaate Kuremaa Lossi ja mõisapargi ajaloost. Ajaring kulgeb 16 sajandist - 21.sajandini. Programmi ringkäigul külastatakse lossi erinevaid ruume, kus tutvustatakse mõisarahva omaaegset elu-olu, tegemisi ja kombeid. Samuti tutvustatakse Kuremaa Põllumajandustehnikumi ajalugu ja tähtsust ning jõutakse ajaringiga välja tänapäeva. Õues viib jalutuskäik 19. sajandil loodud suurejoonelisse mõisaparki, kus tehakse väike ülevaade ka mõisa juurde kuuluvatest teistest hoonetest. Tule veeda tore päev lugudest pakatavas Kuremaal!

Loe edasi

Palamuse O.Lutsu Kihelkonnakoolimuuseumi külastusprogramm "Koolitund teise talve lastele"

Üle Eesti

„Noh, hea küll, vaatame nüüd selja taha. Kas ta näeb seal seda vana õlgkatusega majaloguskit? See on kihelkonna koolimaja. Selle sees ja selle ees oli alles hiljuti palju kisa ja pasundamist, kuid nüüd on vaikne, arvatavasti on linnud pesast välja lennanud." Nii kirjeldab Oskar Luts oma koolimaja, kus ta õppis aastatel 1895-1899. Külastusprogrammis antakse ülevaade kooliskäimisest Oskar Lutsu kooliajal. Külastaja saab osa usuõpetuse, rehkendamise, vene keele, lugemise, laulmise ja kodumaateaduse tunnist. Mälestuseks kirjutab igaüks endale sule ja tindiga tunnistuse.

Loe edasi

Matk Ubari Maastikukaitsealal koos praktilise mägironimisega järsakutel

Harju maakond, Kaberla küla

Oled oodatud matkale Ubari Maastikukaitsealal koos praktilise mägironimise algkursusega. Matk koosneb 5+5 kilomeetri jalgsi läbimisest koos varustusega, kestab 5 tundi ning toimub koos praktilise mägironimisega järsakutel. Lisaks külastame looduslikke liivakivi astanguid, -koopad ning paekivi astanguid (paljandid). Viibime paekivist varjualustes ja uurime metsaelanike elukohti. Lisaks õpime tundma 2000-aastast pärandkultuuri ning naudime ilusaid vaateid Kolga lahele ning Rammu saarele.

Loe edasi

Laiuse Õlemuuseumi külastusprogramm "Õlgedest eheteni"

Üle Eesti

Laiuse Õlemuuseum ootab huvilisi aastaringselt, kus saab tutvuda muuseumi looja Aime Langi valmistatud õlest esemete püsinäitusega. Külastusprogrammi käigus saab ülevaate õle-, roo- ja kasetohust ning nendest valmistatud toodetest, mis on tehtud erinevates tehnikates (punumine, põimimine, intarsia). Õlekultuuri on Laiusel viljeletud juba 25 aastat. Kultuuripärandina on ka täna õlekultuur populaarne ja jätkusuutlik. Külastusprogramm on eelkõige huvitav käsitöö- ja kultuurihuvilistele gruppidele, nii õpilastele kui täiskasvanutele silmaringi laiendamiseks ja arendamiseks. Kuldsete kohtumisteni!

Loe edasi

Giidiga tuur Kolga mõisa radadel

Üle Eesti

Parimatel aegadel väikese vürstiriigi mõõtu maavaldustega Kolga mõisa kirjutatud ja kirjutamata ajalugu rullib end lahti ajaloolistel maastikel. Mõisa ümbruses jalutades räägime lugusid ja legende, tutvume olulisimate hoonetega ja astume sisse unikaalsesse, ajaloo erinevaid kihistusi näha võimaldavasse häärberisse. Tuuri lõpetuseks astume sisse Galeriisse (avatud maist septembrini) - erilise atmosfääriga ruumidesse, kus näeme kaasaegset kunsti, saame kaasa osta eripärase kohalikku disainiga meeneid ning muud kohalike meistrite käsitööd. Lisateenustena saab tellida meisterdamine ja toitlustus.

Loe edasi

Giidituur "Palamuse Loodus- ja kultuurilugu"

Üle Eesti

„Jaa, Paunvere on muutunud. Paunvere on palju muutunud. Kus enne oli kivi, seal on nüüd känd, ja kus enne oli känd, seal on nüüd kivi, või uus maja, või mine tea, mis kõik." Loodus- ja kultuurilooline õpperada saab alguse kihelkonnakooli juurest. Teeme jalutuskäigu mööda Palamuse kultuuriloolisi ja looduskauneid paiku. Näeme kihelkonnakooli ja köstri talu, kirikut ja kirikumõisa, Veskijärve, Goldbergide aeda ja Viru orgu. Matkarada on tähistatud infostendidega ning kaasa saab Palamuse kaardi.

Loe edasi

Pokumaa haridusprogramm "Saame pokudega sõbraks"

Põlva maakond, Rebaste küla

Pokumaa on Edgar Valteri „Pokuraamatu" järgi rajatud muinasjutuline teemapark, mis on sobilik koht kõigile, kes armastavad loodust ning imetlevad kunstnik ja kirjanik Edgar Valteri loomingut. Programmi jooksul tutvume looduslike pokude ja muinasjutu-pokudega. Räägime Pokuraamatu tegelastest ja Edgar Valterist. Matkame metsas, õpime tundma puid ja taimi, uurime loomade tegutsemisjälgi ning saame tuttavaks Pokumaal elavate koduloomadega. Räägime aastaaegadest ja nende vaheldumisest looduses. Hea teada: Osa programmist toimub õues, seega valige sobiv riietus ja mugavad jalatsid vastavalt ilmale!

Loe edasi

Anija mõisapargi varjatud võlude tuur giidiga

Üle Eesti

Ootame teid aprillist oktoobrini rännakule meeltemaailma võluvas Anija mõisapargis, kus põimuvad prantsuse ja inglise stiilis pargiosad. Oleme mõisaparki teie jaoks loonud meelte ja kogemuste tee, mida mööda kulgedes avastame pargi varjatud võlud. Tunnetame loodust enda ümber ning meenutame mõisarahva elu ja kombeid. Äratame üles kõik oma viis meelt. Muidugi pakub meelte ja kogemuste tee võimalust avaneda ja märgata, elevust ja inspiratsiooni, liidab seltskonda ja loob suhtlemisvõimalusi. Pakume ka meeli kosutavat taimeteed ja mõisakaraskit ürdivõiga. 

Loe edasi

Meeskonnamäng "Seiklus Tsitre pargis"

Harju maakond, Tsitre küla

Alustame kohaliku Lahemaa loodus- ja kultuuripärandi giidi juhendamisel Muuksi linnamäe parklast, linnamäel käiguga, et nautida kaunist vaadet Kolga lahele. Edasi tutvume Tsitre suvemõisa põlise pargi ja mererannaga, kogudes teadmisi  seiklusmänguks.   Meeskondadel tuleb kaardi ja kogutud teadmiste alusel maastikul iseseisvalt toimetada. Saab lõbusalt tegutseda ning nautida loodust. Pärast mängu tulemuste selgumist on soovi korral võimalus pidada rannal,  RMK lõkkekohaskohas, piknik koos suplusega.  Eelneval kokkuleppel on võimalik marsruuti lisada veel mõni ümberkaudsetest huviobjektidest.

Loe edasi

Veetarga retk puhta vee tekkekohas

Lääne-Viru maakond, Järsi küla

Puhta vee teemapargi õppeprogramm "Veetarga retk puhta vee tekkekohas" on just selline ehtne ja huvitav Eestimaad ja maapõue tutvustav turismitoode, mille märksõnadeks on keskkonnatundlikkus ja ehedad loodus- ja kultuurielamused. Pandivere kõrgustiku ja Pandivere-Adavere-Põltsamaa nitraaditundlikku ala omapära kasutades näidatakse, kuidas tekib karst, selgitatakse karstinähtust, külastatakse kurisud ja müstilisi Äntu allikajärvi ning seostatakse see kohaliku kultuuriga. Õpitakse otse looduses selgeks, kuidas kulgeb suur ja väike veeringe ning viikase läbi keemiline reaktsioon lubjakiviga.

Loe edasi

Kilplaste humoorikad elamusretked kilplaste külas

Üle Eesti

Kilplaste küla on temaatiline seikluspark Järvamaal, mille kõik atraktsioonid on seotud kilplaste muistenditega. Naljakaim seiklus on kilplasest giidi saatel. Naeru saab lagistada kilplaste naljandeid kuulates. Osalejaid ootab väike kodukootud näidend, kilplaste leiutiste näitus, kilplaste söögikommete ja söögiriistade tutvustamine. Võistlusmomenti pakuvad meeskonnamängud, mille võitjad saavad naljakad auhinnad ja palju üllatusi. Kilplaste humoorikad 1- ja 2-tunnised  elamusretked on põnevad nii lastele kui täiskasvanutele. Tule elamust saama perega, õpilasgrupi sõpruskonna või töökaaslastega!

Loe edasi

Jõulumeeleolus Kolga mõis

Üle Eesti

Talvine salapära, vaikus ning habras pidulikkus loovad teistmoodi jõuluootuse. Avastame mõisaansambli saladusi - jalutame talvises pargis, külastame häärberit ja Kolga Muuseumit, joome teed ning meisterdame looduslikest materjalidest.

Laternavalgel jalutuskäik Kolga mõisa pargis

Üle Eesti

Pimeduses on kõik teisiti kui päevavalgel. Õhk lõhnab, silm seletab ja ei seleta ka, kuulmine teravneb kui jala all praksub vana mõisapark. Ja kuskil vulisevad allikad...  Koguneme Kolga mõisas üks tund enne päikeseloojangut. Hämardumise ajal tutvume häärberiga, naudime sooja kohvipausi, imetleme õhtust Galeriid. Viimases asub ka kohaliku valikuga kingipood. Pimeda saabudes asume laternatega retkele. Sobivaim aeg laternamatkaks on varakevadel või sügisel. Varustus, taskulambid ja õlilaternad on meie poolt. Sina võta kaasa rõõmus meel ja ilmastikule vastav riietus.

Loe edasi

Seto lihavõtte programm Värska talumuuseumis

Võru maakond, Värska alevik

Ülestõusmispüha on õigeusu kirikukalendris väga tähtis püha. Kalendrierinevuse tõttu peetakse lihavõtteid Setomaal sageli hiljem kui läänelikus Eestis. Värska talumuuseumi lihavõtte programmis tutvustatakse Setomaa lihavõtte kombestiku ja eripärasid. Räägime looduslikest värvidest läbi ajaloo, värvime mune ning veeretame mune spetsiaalselt liivast ehitatud liumäel- munaloomkal. Teeme lihavõteteteemalisi töötubasid, tutvustame talumuuseumis elavaid koduloomi. Ettetellimisel toitlustus Seto tsäimajas.

Loe edasi

Vanausulisi tutvustav giidituur Peipsimaa Muuseumis

Üle Eesti

Peipsimaa muuseumis giidiga jalutades saate teada, kuidas ja milleks kasutatakse vanausuliste kultuuris erinevaid esemeid - pearätikut, alustassi jne. Mis vahe on erinevatel samovaridel ja kuidas nendega head teed keeta. Millised on vanausuliste köögikultuuri eripärad ja traditsioonilised toidud. Räägime ka maailmakuulsast siitsamast külast pärit ikoonimaalija Pimen Sofronovist ja tema tegemistest. Giidituuri hinnale lisandub iga külastaja muuseumipilet! Lisaks on teil võimalus meie juures teha läbi Ivan Tšai teejoomise rituaal. Kaasa saab osta kohalike elanike toodangut.

Loe edasi

Kalevipoja Koja jõuluprogramm 'Siili jõulumaa'

Üle Eesti

Iga aasta jõulukuul muutub Kalevipoja Koda jõulumaaks. See on seiklus, mis sobib igas vanuses huvigrupile. Rändame nii vanades kui uutes hoonetes, teeme loomadele pai ja anname neile süüa, matkame metsaradadel, avastame loodust ja räägime loomadest. Keedame metsas teed, otsime põnevaid kohti, tuletame meelde vanu jõulukombeid ja las jääb midagi saladuseks ka.Jõulumaad pakume gruppidele alates 10-st inimesest. Kui on soovi, saame seda korraldada ka õhtusel ajal laternatega rada läbides. Vajadusel muutub jõulumaa jaanuaris talvemaaks ja seda saab kasutada kuniks talve jätkub. Pisut muudetuna. 

Loe edasi

Jalutuskäik Tamme talu ürdiaias koos perenaisega

Üle Eesti

Tule Tamme talu ürdiaia jalutuskäigule koos perenaisega!  Maitsete ja lõhnade imepärases maailmas jutustab ta külalistele oma lemmikute kohta täiesti teistmoodi lugusid. Lisaks jagan oma nippe taimede kasutamise ning kasvatamise kohta. Jalutuskäigu juurde pakun hõrgult eksootilise maitsega ürditeed, mille juurde saab lisaks tellida perenaise salaretsepti järgi küpsetatud imemaitsvaid ürdipirukaid. Hooajal on avatud hubane aiakohvik ja talupood. Rohenäppe rõõmustab laia valikuga maitse, lõhna- ja ravimtaimede istikute müügiala.

Loe edasi
Viimati muudetud: 12.05.2021

Teema: Rattaga matkajale, Kultuur ja Ajalugu, Aktiivne puhkus

Pane proovile oma teadmised Eesti kultuurist ja võida ööbimisega reis!