EHE-märgisega loodusretked – giidiga matkad põnevatesse paikadesse

Allikas: Günther Küttis

EHE-märgisega loodusretked – giidiga matkad põnevatesse paikadesse

Matkata võib muidugi omakeskis, kuid giidiga on kraadivõrra vingem: ta oskab viia paikadesse, kuhu muidu ei satu, ja rääkida juurde selliseid jutte, mis muidu iial sinuni ei jõuaks. Need loodusmatkad on saanud ka EHE-ökomärgise – tasub usaldada ja proovida. Ökoturismimärgis EHE tähendab, et need reiside korraldajad hoiavad kohalikku kultuuri ja loodust ning töötavad jätkusuutlikult.

Rummu raba retk räätsadel loodusest hoolijatele koos loodusgiidiga

Rummu raba retke käigus tutvutakse soo arengujärkudega ning õpitakse tundma rabaelustikku, rabas elavate liikide omavahelisi suhteid ja seoseid elukeskkonnaga. Vaadeldakse raba kindla liigi seisukohast ning liikide elutingimuste üle. Hindame Rummu raba ning selle väärtusi. Liikumine rabas ligi 1 km on räätsadel. Teekonna pikkus kokku 4-5 km. Oleme liitunud Räätsaturismi hea tavaga, mis tähendab, et kaitsealustes soodes ei liiguta räätsadega jüripäevast jaanipäevani (23.04.-24.06), mille tõttu sel vahemikul räätsmatku ei toimu ja peetakse räätsarahu.

Loe edasi

Kalevipoja Seikluspargi madalraja seiklus 'Kalevipoja jälgedes'

Meeskonnatöö harjutused madalseiklusrajal, mis panevad proovile Teie meeskonnavaimu! Programmi alustatakse ühiselt sissejuhatavate mängudega ja lõbusate meeskondlike ülesannetega. Sellele järgnevalt jagame Teid gruppidesse ning liigume edasi madalseiklusrajale. Igal madalseiklusraja elemendil on oma lugu Kalevipoja legendist, mis grupile edasi antakse. Nii liigutakse ühelt harjutuselt teisele. Siin tuleb meeskondadel suhelda, omavahel koostööd teha, et harjutused suurepäraselt läbida.

Loe edasi

Retk metsapargis ratastoolirajal

2014. aastal avasime ratastooliraja ajaloolises 16. sajandil rajatud metsapargis. Ratastoolirajal on võimalik tutvuda loodusobjektidega metsas, kus on palju haruldusi nagu 200 aastane kask ja üle 40 cm diameetriga pihlakas.  Metsarajal käimine pakub füüsilist tegevust, uusi teadmisi uutest liikidest ja ka lihtsalt väga head ja positiivset meeleseisundit. Retke juhib loodusgiid. Teadaolevalt on see esimene pärandkultuuriobjektile rajatud rada.

Loe edasi

Giidiga räätsamatk Koitjärve rabal

Alustame ja lõpetame Koitjärve räätsamatka Kulli lõkkekohas, liigume üle ooside ja siirdesoo. Kui on õnne, näeme põtrade jälgi, metssigade porivanne, talvel tetrede ja rebase ehk isegi ilvese jäljekirja. Rabale tõustes kulgeb teekond laukarikast maastikku pidi suuremate järvedeni ja 2,5 tunni pärast oleme lõkkeplatsil tagasi. Suurepärane võimalus on näha perioodil 1953-1991 suletud piirkonda. Koitjärve raba oli siis Pavlovi nimelises metsamajandi ehk sõjaväeosa koosseisus, seetõttu on raba säilinud oma ürgseimas vormis. Min. grupi tasu 350 € (kuni 10 osalejale)

Loe edasi

Loodusmatk "Rannaloodus rannakeeles"

Saame tuttavaks Juminda ja Pärispea poolsaartel kõneldava arhailise rannakeele ehk pohiranna ja siinsete kaunite rannamaastikega. Kirderanniku murde Kuusalu murraku kandjaid on ligi 100. Mõnega neist kohtume ka, neh! Proovime ka ise lugeda. Teekonnal külastame Kolga-Aabla randa, Leesi kirikuaeda ja Virve küla. Erinevad tegevused ja randlaste laulumängud vahelduvad liikumisega looduses. Kohtumispaik on  Muuksi linnamäe parklas, Leesi mnt 8. kilomeetril.

Loe edasi

Giidiga tuur Lahemaale koos matkaga Viru rabas

Veeda mõnus päev ümbritsetuna Eestimaa kauni looduse võludest. Ekskursioon Lahemaale pakub võimaluse näha Eesti ajaloolisi mõisahooneid ja tutvuda Põhja-Eesti piirkonna kaunimate vaadetega. Peatume Altja ja Käsmu rannakülades. Lõunapausi teeme kas Palmse kõrtsis või Käsmu meremuuseumis. Talvekuudel külastame retkel Eesti suurimat ja atraktiivseimat Jägala juga, soojematel aastaaegadel teeme jalasirutuspausi ja matkame Viru rappa. Lahemaa annab hea ülevaate Põhja-Eesti rannikualade külaelust. Köitvad lood toovad välja just kõige huvitavamad seigad ja lahutavad suurepäraselt meelt.

Loe edasi

Matkajuhiga matkad Metsanurme-Üksnurme matkarajal

Minge metsa, aga koos matkajuhiga! Pakume erineva teema ja pikkusega matkasid:  - matk pühasse tammesallu ja Metsasarviku juurde (2km, 1h);   - ajaloo- ja loodusobjekte tutvustav "Tule metsa" klassikaline matk (9km, 3h);  - metsaseiklus koos tegevustega (lihtne aardejaht, loodusmäng, 5 või 9 km); - matk "Meelega metsa", mille käigus kogetakse ja õpitakse tundma 6 inimmeelt (nägemine, kuulmine, haistmine, maitsmine, kompimine, tasakaalumeel). Matk algab Metsanurme külamajast, puhkekohas pakutakse teed ja karaskit moosiga.  Matkapakettide info ja hinnakirja leiad siit.

Loe edasi

Pokumaa külastusprogramm "Lähem tutvus Pokukojaga"

Giidiga avastusretkel Pokukojas tutvustatakse Pokumaa teemapargi loomist, antakse lühiülevaade Edgar Valteri elust ja loomingust, tutvustatakse Pokukoja ehitust ja sisustust. Kestus: 45–60 min  Maksimaalne osalejate arv: kuni 25 inimest Maksumus: 50 €/grupp, võõrkeeles 55 €/grupp  Lisanduvad Pokumaa külastuspiletid    Lisaks: Pokude meisterdamine Kestus: kuni 30 min  Maksumus grupile: 2 €/poku, lisanduvad Pokumaa külastuspiletid.

Loe edasi

Jalutuskäik Tamme talu ürdiaias koos perenaisega

Tule Tamme talu ürdiaia jalutuskäigule koos perenaisega!  Maitsete ja lõhnade imepärases maailmas jutustab ta külalistele oma lemmikute kohta täiesti teistmoodi lugusid. Lisaks jagan oma nippe taimede kasutamise ning kasvatamise kohta. Jalutuskäigu juurde pakun hõrgult eksootilise maitsega ürditeed, mille juurde saab lisaks tellida perenaise salaretsepti järgi küpsetatud imemaitsvaid ürdipirukaid.  Hooajal on avatud hubane aiakohvik ja talupood. Rohenäppe rõõmustab laia valikuga maitse, lõhna- ja ravimtaimede istikute müügiala.

Loe edasi

Manilaiu saare avastusretk giidiga

Kitsuke Manilaid on üks väiksemaid laide Euroopas, kus on leitav elutegevus. See asustati, kui Kihnu saar elanikele väikseks jäi ning 22 peret Kihnult sinna ümber kolida otsustasid. Saare elanike põhilisteks tegevusaladeks on kalapüük, kudumine ja küpsetamine. Päevane tuur algab kogunemisega Munalaiu sadamast. Tuuri käigus külastame saare keskust, muuseumi, kuuleme huvitavaid lugusid kohalikust eluolust ja naudime saare kaunist loodust. Saarel sööme ka lõunat, mille valmistab meile kohalik turismitalu perenaine omakasvatatud heast ja paremast.

Loe edasi

Jalutuskäik Mikko talu Südamete aias koos perenaisega

Perenaine viib Sind looduslähedasse liigirikkasse iluaeda, mille eripäraks on teadlikult keskkonnaga sobitatud ja harmoneeruv taimevalik. Omanäoline taas- ja uuskasutusel põhinev aiadisain. Nautimiseks imelised vaated, mitmekesine taime valik, ojavulin ning linnulaul. Perenaine jagab ideid, kuidas hoida aed atraktiivsena kuid looduslähedasena ning kasutada vanu asju aiakujunduses uuel moel. Jalutuskäik eelnevalt kokku leppida, minimaalne grupi suurus 5 inimest või 35.-

Loe edasi

Matk kunagisse mereröövlite pelgupaika Mohni saarele

Kauni loodusega Mohni saare vaatamisväärsusteks on ammustest aegadest laevameeste tähtsaks teejuhiks olnud Mohni tuletorn, nõukogude aegadest säilinud piirivalve abihooned, kaitsealune põlispuu Mohni pärn, liivaluited ning kivimosaiigid. Mohni saar kuulus ajalooliselt mungakloostrile. Hiljem oli saar legendi kohaselt varjupaigaks mereröövlitele. Meie päev saab alguse Viinistul, kust väljub kaater Mohnile. Saarel viibides tutvume sealse puutumatu ja imelise loodusega ning matkame saare risti ja põiki läbi koos kohaliku matkajuhiga, kes tunneb koha eripära, ajalugu ja legende kõige paremini.  

Loe edasi

Pokumaa haridusprogramm "Õuesõppemängud talumaastikul"

Kui armastad loodust ning imetled Edgar Valteri loomingut, on Pokumaa sinu jaoks just õige koht!  Metsamatk toimub taimeõpperajal Pokukojast Padasoomäe tallu. Seal tutvume talukultuuriga ja õpime tundma taluga seonduvaid hooneid, loomi ja taimi. Uurime ümbritsevat loodust ja vaatame kuidas endistel aegadel inimesed hakkama said, millist "talupojatarkust" ilma kaupluste, elektri või isegi korstnata majas elades kasutati. Sööme kaasavõetud teemoona, joome lõkkel keedetud taimeteed ja küpsetame pulga otsas saiakesi. NB! Suur osa tegevustest toimub õues, valida ilmastikule sobiv riietus ja jalatsid

Loe edasi

Tuur vanausuliste Piirissaarele

Piirissaare peamisteks vaatamisväärsusteks on vanausuliste kalmistud, külad ja läbi saare kaevatud kitsas kanal, mida mööda sõites saab nautida saare loodust. Kohalike põhitegevuseks on kalapüük ja sibulakasvatus, millega me ka oma reisil tutvust teeme. Päev saab alguse Laaksaare sadamas, kust väljub reisiparvlaev Koidula. Saarele jõudes alustame ekskursiooniga, mille käigus tutvume saare külaelu, kultuuri ja tavadega ning külastame kohalikku muuseumi, kus võimalik juua teed samovarist koos kuulsa Piirissaare suhkruga. Ekskursiooni lõpus naudime kohalikest toorainetest valmistatud lõunat.

Loe edasi
Viimati muudetud: 18.05.2021

Teema: Aktiivne puhkus, Loodus