Eestlaste saladus ohutuks liiklemiseks pimedas – helkur!

Allikas: ExtraWize

Eestlaste saladus ohutuks liiklemiseks pimedas – helkur!

Eestlased teavad saladust, kuidas tagada enda ohutus ja nähtavaks tegemine pimedatel talvepäevadel. See väike, lihtne ja kassi silmadest inspireeritud vidin peaks kaasas olema nii linnatänavail kui sportides.

Pimedusest inspireeritud leiutis

Ööd on meil pikad ja päevad talvel lühikesed – detsembrikuus on valget aega kõigest kuus tundi. Õnneks teadvustavad Eesti inimesed pimedal ajal enda nähtavaks tegemise vajalikkust hästi – helkureid kannavad peaaegu kõik lapsed ja üle 2/3 täiskasvanutest. Seda suuresti tänu 2011.aastal vastuvõetud seadusele, mis nõuab helkurite kasutamist pimeduses ja halva nähtavuse korral. 

Helkiv pimedus

Kas Sina oled pimeduses nähtav?

Foto: Lembit Michelson


Kas teadsid, et esimese helkuri leiutas juba 1934. aastal Nottinghami teetööline Percy Shaw, kes sai selleks idee kui märkas öösel pimedal maanteel sõites teepervel seisva kassi silmadest tagasipeegelduvat autotulede valgust?

Stiilne ja praktiline detail

Helkur kaitseb selle kandjat pimedas liigeldes. Ent pea meeles, et iga helkiv ese ei ole veel helkur! Pimedas kaitseb ja teeb nähtavaks vaid nõuetele vastav sertifitseeritud helkur. Autojuhtidele ja teistele liiklejatele muutud sa Eesti pimedatel öödel nähtavaks vaid siis, kui:

  • helkurit on tootja nimetanudki helkuriks (mitte helkivaks ehteks),
  • kui helkurit ostes on sel peal viide standardile (CE EN 13356)
  • ning kui helkurilt peegelduv pind on vähemalt 15 ruutsentimeetrit.

Selleks et kõigile neile nõuetele vastav helkur sind päriselt ka nähtavaks teeks, riputa see enda mantli või jope sõiduteepoolsele küljele maapinnast 50-80 cm kõrgusele

Helkur võib olla stiilne

Foto: ExtraWize

Kuigi Eestis on helkuri kandmine kohustuslik, võta see kaasa ka reisile, sest see kaitseb ja teeb Sind nähtavaks kõikjal maailmas. Ka on helkur alati praktiline ja vajalik kingitus kõigile neile, kes armastavad jooksmist, jalgrattasõitu, matkamist, samuti lastele.

Stiilsed helkureid leiad: ExtraWizeKrentu, KuKuJuKu Helku, Willow ja Dark Aid.

Viimati muudetud: 02.02.2022

Teema: Ostlemine