Eestlaste rekordid Guinnessi rekordite raamatus

Allikas: Kaarel Mikkin

Eestlaste rekordid Guinnessi rekordite raamatus

Guinnessi rekordite raamatute väljaandmist alustati eelmise sajandi keskpaigas ning selle kaante vahele on kogutud maailmarekordid looduse, teaduse, spordi ja paljude muude teemade kohta. Populaarse teatmeteose igas trükis on siiski vaid valik suurest Guinnessi rekordite andmebaasist. Aja jooksul on valiku kriteeriumid muutunud, järjest lisatakse uusimaid ja uuendatud rekordeid. Rekorditeraamatust leiab ka eestlaste vägiteod. Kas tead millega on eestlased Guinnessi ajalukku läinud?

Guinnessi rekorditeraamatust leiab nii spordi- kui muid rekordeid

Foto: Mart Vares

Eestlastega seotud vanimad rekordid on pärit juba eelmise sajandi algusest. Esimene nendest on pikim registreeritud maadlusvõistlus, mis peeti 1912. a Stockholmi OM-il, see kestis 11 tundi ja 40 minutit. Eestlane Martin Klein, kes esindas Venemaad, võitis kreeka-rooma maadluse 75 kg kaalukategooria poolfinaalmatšis soomlase Alfred Asikaineni ja tuli hiljem hõbemedalile.

Teine vanem rekord on see, et kahe maailmasõja vahel tootis Eesti alkoholimonopol maailma kangeimat alkoholi, milleks oli kartulist aetud 98% alkoholisisaldusega piiritus.

Viljandi on kuulus mitmel moel 

Foto: Marek Metslaid

Maailma suurima tuletiku valmistas 2004. aastal Estonian Match Viljandis. Tiku pikkus oli 6,235 m ja läbimõõt 27,5 cm. Haavapuust tikk süüdati tikuvabriku 100. juubeli tähistamiseks 27.nov 2004 Viljandis Ugala teatri juures ning selle põlema tõmbamiseks oli vaja metsatõstuki abi.

2017. aastal kanti rekordite raamatusse maailma suurim kasutatud patareidest valmistatud mosaiik, see valmis Tartus 180 000-st Eestist kokkukogutud vanast AA ja AAA patareist. Mosaiigi suurus oli 25,25 m2 ja see kujutas Eesti kaarti.

Saaremaalt 2008. ja 2010. aastal leitud viikingilaevad on Guinnessi järgi vanimad viikingilaevad maailmas.

Ka Saaremaa leiab rekorditeraamatus äramärkimist

Foto: Visit Estonia

Ametlike rekordiomanike hulgas on Kelly Sildaru kui X-mängude noorim kuldmedali võitja 13-aastaselt ning kolmikõed Lily, Leila ja Liina Luik, kes olid esimesed olümpiamaratonil osalenud kolmikud.

Guinnessi maailmarekordi tiitli on aastal 2005 väärinud krupjee Intan Pragi, kes püstitas vastupidavusrekordi, seistes 48 tundi järjest ruletiratast keerutades mängulaua taga.

Eestlased on rekordeid saavutanud nii naisekandmises, kiikingus, teatekõndimises kui teistel aladel. Üks värskemaid tulemusi on EV100 x 10 000 meetri Guinnessi rekordi jooks 2019 suvel kui 100 jooksjat püstitasid Kadrioru staadionil senisest rekordajast üle kolme tunni kiirema tulemuse.

Eestlaste laulupidu on kuulus üle ilma

Foto: Jaanus Ree

Pane tähele! Kuigi sageli on levinud vastupidised väited, ei ole siiski maailmarekordid Eesti laulupeod (ega ka suurim koor), sõna "jäääär", 100 x 1 km lestadega teateujumine, Võrus korraldatud sabatants ja Püssirohu õllerestorani lae kõrgus.

Viimati muudetud: 02.02.2022

Teema: Kultuur ja Ajalugu