Eesti sai esimesed MICHELINi tärniga tunnustatud restoranid

Allikas: Renee Altrov, Visit Estonia

Eesti sai esimesed MICHELINi tärniga tunnustatud restoranid

MICHELINi restoranigiid on rahvusvaheliselt kuulsaim, prestiižikaim ja pikima ajalooga restoranivaldkonna tunnustussüsteem, mida Eesti on aastaid oodanud.  Oscari-auhinnaga võrreldud kvaliteedimärgise said endale restoranid NOA Chef's Hall ja 180° by Matthias Diether.

Kokku tunnustati Eestist 31 restorani, kellest:

- 2 said kõrgeima tunnustuse ehk Michelini tärni

- 5 Bib Gourmand'i ehk parima hinna ja kvaliteedi suhte tunnustuse

- 2 Michelini rohelise tärni tunnustuse - pühendumise eest jätkusuutlikkusele

Ühe MICHELINi tärniga tunnustati restorane NOA Chef's Hall ja 180° by Matthias Diether

180° restorani kirjeldasid hindajad nii: "Pärast jooke ja suupisteid restorani futuristlikus baaris saavad külastajad valida kas 4-käigulise degusteerimismenüü „Maitsed 180 kraadi" või 6-käigulise degusteerimismenüü „Matthiase inspiratsioon" Ambitsioonikad ja efektsed toidud on kogenud Saksa peakoka Matthias Dietheri tunnusjoon ning tema moodne looming näitab nii maitse- kui ka tekstuurikontraste ning pöörab suurt tähelepanu detailidele. Teenindus on soe ja kaasahaarav ning aitab luua pingevaba õhkkonna."


180° by Matthias Diether tunnustati ühe MICHELINi tärniga

Foto: Laimipress, Visit Estonia


NOA Chef's Hall restorani kohta ütlesid hindajad aga nii: "Avatud köök on restorani süda ja lahtist tuld kasutatakse suurepäraselt. Esikohal on luksuslikud koostisosad ja neid hangitakse kõikjalt maailmast, olenevalt sellest, mis on parim. Näiteks Norra pärit kammkarbid või Kanadast pärit homaar. Samas mängib oma osa ka kohapeal toodetud ja konserveeritud saadus. Kokkade Roman Sidorovi ja Tõnis Siiguri koostatud loominguline 7-käiguline menüü hoiab kliendid algusest lõpuni kütkes oma keerukate ja väga originaalsete roogadega, mis on täis üksteist täiendavaid maitseid ja tekstuurikihte."

Vaata ka videot. NOA Chef's Hall'i peakokk Tõnis Siigur tutvustab oma restorani lähemalt:


NOA Chef's Hall pälvis ühe MICHELINi tärni

Foto: NOA Chef's Hall


Bib Gourmand ehk hea hinna ja kvaliteedi suhtega restoranid

Gurmaanide seas on see kategooria vägagi populaarne. See näitab MICHELINi poolt hinnatud restorane, kus saab head toitu mõistliku hinnaga. Eestist said sellise tunnustuse viis restorani.

NOA – Hindajate sõnul on seal suurepärane mere- ja linnavaade, kesksel kohal on erakordselt värske kala ning kaasaegne menüü on rikkalik. Interjööri on hubane, sisustamisel on kasutatud naturaalseid materjale ja täispikkuses akendest tuleb küllaldaselt valgust.

Härg – Mõnusa suminaga koht kiviseinte katmata torude ja silmatorkavate vasest lühtritega. Hea hinnaga moodsad toidud, kus kesksel kohal on  praed; "Dirty Steak", ribi, mis küpsetatakse otse sütel. Sisehoov on väga populaarne.

Fellin – Sooja vastuvõtuga kohvik-bistroo Viljandi vanalinna servas asuvas punastest tellistest majas. Selles on midagi boheemlaslikku, mis tuleneb plaaditud baarist, kunstiteostest ja rahulikust õhkkonnast. Hoolikalt valmistatud traditsioonilised Euroopa toidud pakatavad värskusest ja maitsest.


Hea hinna ja kvaliteedi suhtega Fellin Viljandis

Foto: Laimipress, Visit Estonia


Lore Bistroo
– see kaasaegne bistroo asub vanas laohoones, kust avaneb vaade Noblessneri sadamale. Terasest talad, tõstukid ja betoonsambad on huvitavaks taustaks ning avatud köök lisab suminat. Teatud toidud menüüs on mõeldud jagamiseks ja on inspireeritud omanike reisidest.

Mantel ja Korsten - Laudisega maja on ehtsa piltpostkaardi välimusega. Heledate ja julgete kujundustega sisustatud ruumis on kesksel kohal roheliste plaatidega kamin. Vahemeremaadest inspireeritud roogadega kaasnevad hästi valitud orgaanilise ja biodünaamilise olemusega veinid.

MICHELINi rohelise tärni tunnustus ehk jätkusuutlikkus

Kaks restorani Eestist said rohelise tärni tunnustuse ehk nende pühendumine gastronoomiale on jätkusuutlik.

Need restoranid on Põhjaka mõis ja Fotografiska. Hindajate sõnul on mõlemas paigad tõelised inspiratsiooniallikad – nii nende asukoht, jõupingutused restorani ökoloogilise jalajälje vähendamisel, toidujäätmete taaskasutamise, köögiviljade ja ürtide ise kasvatamise või külaliste koolitamise eest keskkonnasõbralikuma mõtteviisi suunas.


Põhjaka mõisa hõrgutis

Foto: Hans Markus Antson, Visit Estonia


Eriauhind andekate professionaalide tunnustamiseks

MICHELIN Guide tunnustas Eestis kolme andekat professionaali.

Noore koka preemia sai restorani Lore Bistroo peakokk Janno Lepik, kelle kohta öeldi, et tegemist on tõelise talendiga Tallinna gastronoomiamaastikul. Ta kasutab oma töös palju kohalike tootjate toodangut ja keskendub klassikalistele retseptidele ja maitsetele.

Michelini sommeljee auhinna sai restorani NOA Chef's Hall restoranis töötav Robert Põld, kel on tähelepanelikud ja kirglikud sommeljee-oskused. "Toidu ja veini kooslused olid nutikalt kombineeritud ning tema sõbralikkus ja huumorimeel aitasid külalistel tunda end mõnusalt," kirjeldasid Michelini hindajad.

Michelini parima teeninduse auhinna pälvis Kloogarannas tegutseva Lahepere Villa restorani omanik Helen Vihtol. Hindajad ütlesid selle paiga kohta nii: "Ranna lähedal metsas tegutsevas restoranis tehakse kõik selleks, et pakkuda külalistele erakordset mugavust ja külalislahkust. Silma hakkab mõnus lõke, mille ääres saab istuda fliisiga kaetud toolidel. Abikaasa ehitatud terrassilt tervitab Helen Vihtol lahkelt igat külalist, tütar ja poeg abistavad taustajõuna ning abikaasa hoiab silma peal tulel ja üldiselt välismuljel. Kaasatud on ka peakokk Silver Saa, kes selgitab kirglikult igat rooga oma menüüs, mis muutub iga kahe nädala tagant. Kõik külalised lahkuvad väikese kingitusega ehk järgmisel hommikul on söögiks omatehtud granola, mis pikendab veelgi seda meeliülendavat kogemust.

Teised MICHELINi poolt tunnustatud restoranid Eestis

Kust kõik sai alguse?

Kõik sai alguse enam kui 100 aastat tagasi, 1889. aastal Prantsuse väikelinnas Clermont-Ferrand'is, kus vennad André ja Édouard Michelin asutasid oma maailmakuulsa rehvifirma. Neil oli selge nägemus Prantsusmaa autotööstusest ja seda ajal, mil riigis oli vähem kui 3000 autot. Et autojuhte abistada, valmistasid vennad Michelinid väikese punase restoranigiidi, mis sisaldas infot, kuidas rehve vahetada, kus tankida, kus süüa ja puhata. Nähes aastakümnete jooksul kasvavat huvi restoranide rubriigi vastu, värbasid vennad hindajate meeskonna, kes külastasid restorane anonüümselt.

1926. aastal hakati andma restoranidele tärne, tähistades neid esialgu ainult ühe tärniga. Viis aastat hiljem võeti kasutusele kuni kolmetärniline hierarhia.

Tänu praktilisusele, sõltumatusele ja kõrgetele standarditele sai MICHELINi restoranigiidist bestseller ning selle hinnangud on tänaseni üks autoriteetsemaid allikaid reisisihtkoha ja restorani valikul.


Foto: Kerli Sosi, Visit Estonia


Kahtlemata on MICHELINi Eestisse tulek suur tunnustus meie restoranimaastikule – see näitab, et Eesti gastronoomiamaastikku, mida maailmas veel väga ei tunta, on rikastanud tugevad toidutraditsioonid, millesse on eri kultuuride mõjutustest võetud üle parim. Ka on Eesti meisterkokad väga heal tasemel – ja sellest tulenevalt on erilised ja kvaliteetsed ka Eesti restoranides pakutavad road.

Kuidas pääseda MICHELINi restoranigiidi?

Tänaseks on MICHELINi restoranigiid (The MICHELIN Guide) jõudnud ligi 40 riiki neljal kontinendil, soovitades üle 15 000 tunnustatud restorani, millest tärnidega restoranide osakaal on umbes viiendik.

Parimad restoranid kuulutatakse välja igal aastal. Kõige kõrgemaks tunnustuseks on tärnid, mida on võimalik saada kuni kolm. Kui restoran tärnideni ei küüni, kuid on siiski heal tasemel, tuuakse see restoranigiidis esile ühega kahest tunnustusest. Need kaks lisatunnustust on:

  • BIB GOURMAND: hea restoran, maitsev toit õiglase hinna eest;

  • Roheline tärn (MICHELIN Green Star): kestlikule gastronoomiale pühendunud restoranid.

Tunnustamine omakorda põhineb sõltumatutel hindamistel, mis toimuvad igal aastal ning võivad restoranidele nii tunnustust lisada kui ka seda vähendada või hoopis ära võtta.

MICHELINi hindajad on alati anonüümsed, nad ei tutvusta end restoranile ja tasuvad toidu eest ise. Hindajad panevad restoranides tähele järgmist: koostisosade kvaliteet, toiduvalmistamise meisterlikkus, oskus kombineerida maitseid, peakoka isikupära, kõrgete kulinaarsete standardite järjepidevus – nii menüüs kui ka ajas.

Viimati muudetud: 24.01.2023

Teema: Söök, Jook ja Ööelu