Eesti kaitsealad avavad 24. mail külastushooaja

Allikas: Sven Zacek, Visit Estonia

Eesti kaitsealad avavad 24. mail külastushooaja

24. mail tähistatakse Euroopa kaitsealade päeva, et tuua inimesi loodusele lähemale. Eestis saab sel päeval külastada mitmeid kaitsealasid kohalike giidide juhendamisel, korraldatakse matku ja programme, toitlustamise eest kannavad hoolt kohalikud toidutootjad. Huvilised saavad tutvuda paarikümne kaitsealaga, sealhulgas kõigi kuue rahvuspargiga.

Seekordsel kaitsealade päeval on fookuses inimese tervise seos loodusega. Tunnuslausega “Tervis loodusest” juhitakse tähelepanu asjaolule, et liigirikkusest ning looduse heast seisukorrast sõltub ka inimese füüsiline ja vaimne tervis. Koos kohaliku giidiga on looduses liikumine turvaline ja põnev. 

  • Lahemaal (Facebookis https://www.facebook.com/VisitLahemaa/), Eesti vanimas ja suurimas rahvuspargis toimub sel päeval kümmekond matka lühematest kultuuriloolistest jalutuskäikudest pikemate kepikõnniretkedeni. Külastajaid viiakse Kalme, Muuksi ja Tsitre küladesse ning Käsmu poolsaarele. Kolgas saab tutvuda kunagise uhke mõisakompleksi ning Kolgakülas Lahemaal tehtud filmidega. Tammistul ja Uuris näidatakse, kuidas poollooduslikke kooslusi loomadega hooldatakse. Kakuväljal ootab avastamist käsitöökamber, Karepal ravimtaimeaed ja Kiiu-Aablas puukool. Avatud on kohalikud söögikohad, kodurestoranid MerMer ning Sagadi mõisa restoran pakuvad piknikupakke kaasa võtmiseks. Valgejõe Veinivillas saab söödavaid lilli maitsta. Peale selle avatakse Lahemaal ka infokohvik - Eesti esimene mobiilne turismiinfopunkt, kust saab kõige operatiivsemat infot Lahemaast ja kaitsealade päevast. 

Lahemaa infokohvik

Foto: MTÜ Ökokuller

Haabja ehitamine ja kasutamine Soomaal kandideerib UNESCO kiireloomulist kaitset vajava vaimse kultuuripärandi nimistusse.

Foto: Mati Kose

RMK matkarada Matsalus

Foto: Visit Estonia
  • Kõrvemaal (Facebookis https://www.korvemaa.ee/) korraldatakse nii jalgsi-, ratta- kui kanuumatku ning matkamaraton “Karu jälgedes”, kus tuleb end proovile panna ka rabajärves suplusega.

Rattasõit Kõrvemaal

Foto: Heiki Rebane, Visit Estonia
  • Alutaguse rahvuspargis saab matkata jalgsi ja räätsadega. Jalgsimatkal käiakse põnevatel radadel ning saab teada, kes olid poluvernikud. Alutaguse rahvuspargi südames räätsamatkal käies on sul ainulaadne võimalus näha eripalgelist loodust ja matkata kriivadel. Mis need kriivad aga on? Sellele saab vastuse matkale tulles. 


Kõikidele üritustele on vajalik eelregistreerimine.

Erineva pikkusega matku korraldatakse kokku 35 kaitsealal, sealhulgas Ubaris, Silmal, Toolsel ja Ohepalus.

Esmakordselt tähistati Euroopas kaitsealade päeva (European Day of Parks) Euroopa Kaitsealade Liidu (Europarc Federation) eestvedamisel 1999. aastal, mil möödus 90 aastat Euroopa esimeste rahvusparkide asutamisest. 24. mail 1909. asutas Rootsi Riigipäev korraga 9 rahvusparki. Kaitsealade päeva tähistatakse alates nende asutamise 90. aastapäevast

Üle-euroopalise kaitsealade päeval rõhutatakse kaitsealade, sealhulgas rahvusparkide tähtsust looduskaitses ning tuletatakse meelde Euroopa ühiseid loodusväärtusi ja abinõusid nende kaitseks. Lisanfo Eesti kaitsealade ja kaitsealade päeva tähistamisest.

Viimati muudetud: 16.08.2022

Teema: Lõuna-Eesti, Lääne-Eesti, Saared, Põhja-Eesti, Loodus