8 põnevat kohta Rakveres

Allikas: Simo Sepp, Visit Estonia

8 põnevat kohta Rakveres

Mida teha Rakveres? Linnust ja Aqva't teame unepealt, aga seda, et linnas asuvates muuseumites saab automaadiga kurikaelasid taga ajada, näha, kuidas vanasti ilma elektrita elati või ronida keskväljakul minitarvaste seljas? Rakverest on saanud huvitavaid tegevusi täis sihtkoht – ka lastega peredele.


Rakvere linnus

Kui tavaliselt võivad vanaaegsed hooned noorema põlvkonna täiesti ükskõikseks jätta, siis Rakvere linnusega on lood teisiti. Kõrgel mäe otsas laiuv keskaja maamärk paneb igaühe ahhetama ja ette kujutama, kuidas küll selline võimas ehitis konarlikule maapinnale püsti pandi ja kuidas end vaenlase eest kaitsti.

Ka linnuse sees on tegemist küllaga – vaata keskaegset veinikeldrit, imesta tolleaegsete piinamisriistade üle, meki ajastutruud toitu või proovi kätt vibulaskmises.

Võid külastada linnust koos giidiga

Rakvere linnus

Linnuses saad teada, kuidas keskajal elati, söödi ja vaba aega veedeti

Foto: Kaupo KaldaTarvas

Linnuse juures uudistajad ei pea minema kaugele, et järgmise Rakvere olulise sümboliga tuttavaks saada. 7000 kilo kaaluv Tarvas on lausa 3,5 meetrit kõrge – seda suursugust taiest võib imetleda eemalt, kuid vahetul, kuju jalamilt hiiglaslikule loomale alt üles vaatamisel tajud tema väge ja võimsust veelgi paremini. Aukartust äratav kuju on ilmselt kõige enam pildistatud objekt selles linnas.


Rakvere Teater

Rakvere Teater asub ajaloolises mõisakompleksis, mis on rajatud kunagise frantsiskaani kloostri asukohta. Teatrimäge olevat vanasti kutsutud Põrguvärava mäeks. Siin asunud linnavärav, mida valvasid kahel käpal kõndivad karud.

Rakveret on nimetatud ka Euroopa väikseimaks linnaks, kus tegutseb täismõõduline professionaalne repertuaariteater. 1940. aastal loodud Rakvere Teatri mängukavast võib alati leida nii eesti kui maailmadramaturgiat, lastelavastusi ja kaasaegsemaid eksperimente.

Aerofoto vaade Rakvere Teatrile

Foto: Rakvere Teater

Endise Rakvere mõisa peamaja külge ehitatud teatrimaja kohviku terrassilt avaneb vaade mõisapargile, mida kutsutakse tänapäeval nii teatripargiks kui rahvaaiaks. Teatrikompleksi juurde kuulub kaasaegne kino, kus on eksponeeritud ka endised kloostri müürid. Nii kinos kui teatrigaleriis vahetuvad igakuiselt näitused. Üle aasta korraldab teater rahvusvahelist etenduskunstide festivali Baltoscandal.

Koostöös Aqva Spa ja teiste Lääne-Virumaa majutusasutustega leiavad külastajad ka soodsa teatripaketi koos ööbimisega.


Politseimuuseum

Eestis pole teist sellist kohta, kus saab päris reaalseid politseiasju proovida: võtta sõrmejälgi, tuvastada valeraha, lahendada kriminaalseid mõistatusi, lahata südant või proovida turvavööga äkkpidurdust.

Tahad enamat? Siis saad kätte automaadi ja ülesande päästa pommivööga pantvangi elu ning teha kurikaelad relvituks. Politseimuuseumis pole mingit passiivset jalutamist, nii väike kui suur saavad tõelise interaktiivse elamuse ja portsu eluks vajalikke õppetunde.

Ajalooline Pikk Tänav

Jaluta, ostle, käi muuseumis ja imetle taamal seisvat kirikut

Foto: Liina Selter


Rakvere Pikk tänav

Kui aktiivsetest tegevustest "kõht täis", võta ette väike jalutuskäik ajaloolisel Pikal tänaval, algab kohe Politsemuuseumi juurest. Ehkki tänav pole teps mitte pikk, on see mingil ajaperioodil olnud siiski oma nime vääriline.

Seal on huvitavas stiilis hooneid, kunstisalong, käsitööpoed ja Linnakodaniku Majamuuseum – saad teada, kuidas tuldi vanasti toime ilma elektri, kanalisatsiooni ja internetita. Tänapäeva noortele kindlasti värskendav kogemus.


Arhitektuuriliselt kaunis turuhoone linna keskväljakul

Ferdinand Adoffi projekteeritud turuhoonet

Foto: Janek Laanemäe


Keskväljak

Kui oled Rakveret uudistamas lastega, käi läbi ka keskväljakult. Samal ajal kui lapsed ronivad ja turnivad pisikeste tarvaste seljas, saad imetleda ajaloolise turuplatsi suurust ja seal ääres olevat turuhoone maja, mis valmis 1920. aastal ning on kindlasti üks Rakvere arhitektuurilisi vaatamisväärsusi.

Üle ega ümber ei saa ka linna aukodanikule, Arvo Pärdile pühendatud skulptuurist: "Noormees jalgrattaga muusikat kuulamas".


Rakvere Kolmainu kirik

Ajaloos mitmeid kordi purustada saanud kirikus saab näha baroksete nikerdustega kaunistatud kantslit ja altariseina.

Foto: Ilmar Mesi


Kolmainu kiriku kirev ajalugu

15. sajandil valminud Kolmainu kiriku elulugu on nagu Ameerika mäed: Liivi sõja ajal asusid Vene väed kirikut lammutama, et kindlustada selle materjaliga Linnuse seinu. Veidi hiljem purustati see täielikult. Sajand hiljem kirik taastati, kuid Põhja sõja lahingutes hävis tornikiiver. Praegu on kirik jälle terve, viimane suurem töö möödunud sajandil oli baroksete nikerdustega kaunistatud kantsli ja altariseina ehitamine. Tornist kostab Arvo Pärdi kirjutatud kellamäng.


Rakvere uuenenud vallimägi

Õhtuti süttivad seal tuled - imeilus paik jalutamiseks, sportimiseks või pikniku pidamiseks

Foto: Kaupo Kalda


Vallimägi

Möödunud suvel täiesti uue välimuse saanud Vallimägi on Rakvere uus meelelahutuskeskus: amfiteater, pealava, jalutusrajad, istumiskohad ja palju muud. Teadaolevalt on Vallimägi Rakvere vanim asustatud ala – seda kasutati koosviibimiseks juba 13. sajandil.

Park on eriti kaunis pimedal ajal, mil süttivad kõik 300 lampi. Vallimäel on ka legendaarne rohtunud koht, kus armunud on käinud vaadet imetlemas. Nüüd on selle paiga ametlik nimi Musumägi.


Aqva Spa õuebassein

Ka talvel saab välibasseinis ujuda ja värsket õhku hingata

Foto: Aron Urb


Boonus

Ei sa kuidagigi hakkama ainult 8 laheda koha mainimisega.
Neid on seal ju veelgi!

Aqva!

See tõeline Rakvere tõmbenumber meelitab külastajaid igast Eesti otsast, rääkimata välismaalt. Mis on Aqva fenomen? Ilmselt rikkalik saunavalik koos saunarituaalidega, erinevad mulistusvannid ja hulgaliselt tegevusi ka lastele – ja kogu seda vaheldusrikkust saadab mõnus atmosfäär. Pole imestada, et vahel on hotell mitmeid nädalaid ette broneeritud.

Ükskõik, kust vaadata, Rakvere on alati lähedal. Ja kui juba sealkandis mitu päeva seigelda, võta ette ka looduskülastus Lahemaa Rahvuspargis. Samas piirkonnas on ka Palmse, Vihula ja Sagadi mõisad.

Vaba aeg õues

Kui aga tõesti veab nii palju, et maad katab paks lumevaip, siis võid sportida Palermo tervise- ja suusaradadel, jalutada Tammiku õpperajal või lustida lastega Rahvaaia mänguväljakul.

Ja kui on jõuluaeg...

Vaatamata sellele, kas lund on või mitte, püstitatakse Rakveres igal aastal omamoodi jõulupuu. 2013. aastal alguse saanud installatsioonid on tõstnud linna mainet ja toonud Rakvere maailmakaardile. Rahvusvaheline meedia on kõrvutanud väikese Rakvere omapäraseid jõulupuid näiteks Londoni ja Washingtoni omadega. Samuti on Rakvere puu valitud maailma vaatamisväärsemate jõulupuude hulka!


Viimati muudetud: 07.03.2023

Teema: Kultuur ja Ajalugu, Aktiivne puhkus