600 aastat Raeapteegi esmamainimisest!

Allikas: T. Aunaste, Raeapteek

600 aastat Raeapteegi esmamainimisest!

Raeapteek Tallinna vanalinnas Raekoja platsi ääres on vanim püsivalt samades ruumides tegutsev apteek Euroopas. Kuigi täpselt pole selle asutamisaeg teada, pärinevad esimesed kirjalikud andmed Rae märkmeraamatus aastast 1422. Seega tähistab Raeapteek 2022. aastal 600 aastat esmamainimisest!

Pika ajaloo jooksul on apteegis ametit pidanud palju väärikaid mehi, aga eriline au kuulub ühele suguvõsale. Nimelt tuli aastal 1580. aastal Raeapteeki tööle ungarlane Johann Belavary de Sykava, kes asus algselt ametisse apteekrisellina, ent sai kahe aasta pärast palgaliseks juhatajaks. Tema perekonnas valitses traditsioon, mille kohaselt sai vanim poeg alati nimeks Johann, kes õppis apteekriks. Nii pärandati Raeapteek isalt pojale ja aastatel 1582–1911 oli apteek kümme sugupõlve Burchartite perekonna valduses.

Seejärel (1911–1940) kuulus Raeapteek uutele omanikele-perekondadele Lehbert ja Schneider. Raeapteeki peetakse ka Eesti farmaatsiatööstuse sünnipaigaks ja vanimaks meditsiiniasutuseks Eestis.

Raeapteek kevadel 1889

Foto: Raeapteek

Peale selle on Raeapteek ka Tallinna vanim siiani järjepidevalt tegutsenud ettevõte. Seal on läbi aegade kaubeldud mitmesuguste toodetega, mitte ainult ravimitega. Näiteks sai kunagi apteegist osta ka tinti, paberit, kangaid, tubakat, piipusid, isegi püssirohtu, aga ka soola, vürtse ja maiustusi.

Tänini saab Raeapteegist osta kuulsat vürtsveini klaretti, mida valmistati ja müüdi apteegis juba aastal 1467. Samuti võib Raeapteegist osta martsipani, mis mõjuvat soodsalt ajutegevusele, aga on tuntud ka kui armuvalu rohi. Muide, Revali Martsipan kuulus Hansalinnade kõrgajastul Põhja Euroopa kuulsamate martsipanide hulka!


Raeapteegi teenused enne ja nüüd

Tänapäeval töötab Raeapteek käsikäes muuseumiga, mille tegevust toetab Tallinna linn. Muuseumiruumis saad sa näha apteegitarvikuid, aga ka mõningaid keskaegsele apteegile iseloomulikke sümboleid. Näiteks ripub lae all krokodill, mis keskajal rõhutas apteekritöö salapära, ühtlasi pidavat ta kaitsma nii apteekrit kui tema vara. Praegune sümbol – peekriga madu – võeti kasutusele alles 20. sajandil.

Värvilised anumad aknalaual aga tähistasid apteegi asukohta ja need sümboliseerivad kehavedelikke: punane on veri ja sinine on lima ehk soe ja külm kehavedelik. Usuti, et kui need on tasakaalus, siis on inimene terve. Need tähised olid olulised, kuna aitasid apteegis orienteeruda ka neil, kes lugeda ei osanud.

Kuigi enamasti raviti keskajal ravimtaimedega, kasutati siiski üsna tihti ka loomset päritolu toorainet. Mõningad ravimeetodid olid eriti kummalised: nt siili uriini kasutati silmatilkadena, vihmaussiõli immuunsüsteemi tugevdajana, muumiatükikesi söödi sisse, et kutsuda esile oksendamist, mis omakorda oli tõhus meetod organismist haiguste väljaajamiseks, sh mürgitamise puhul. Aga nt kärnkonnad riputati lihtsalt lae alla, et katku eemale tõrjuda.

Raeapteegi vitriinis näed ka keskaegset katkumaski, mida kandsid katkuarstid ja apteekrid. Maski pika noka sisse pandi tugevalõhnalisi ürte või ka äädikakäsn, et end kaitsta nn kurjade lõhnade eest, mis usuti katku põhjustavat.

Raeapteegi muuseum korraldab aasta läbi kõigile huvilistele giidiga ekskursioone ja töötube, nt valmistatakse seal Rae ürdisoola, kus lisaks ravimtaimedele uhmerdatakse soola sisse kadakamarju. Vanad eestlased nimelt uskusid, et kadaka sees peitub 9 arsti. Laste seas on populaarne ka martsipani töötuba, kus muuhulgas tuleb juttu kuulsast martsipani legendist, mille kohaselt see maius olevat esmakordselt leiutatud just Raeapteegis Eestis. Martsipani müüdi algselt apteegis kui ravimit ja seda soovitati eelkõige mälu tugevdamiseks, aga ta on tuntud ka kui armuvalu rohi.

Raeapteegi keldrisaalis toimuvad töötoad ja üritused

Foto: Birgitta Laanmets


Väärika juubeli tähistamine

Juubeliaastat tähistab Raeapteek aasta jooksul mitmete üritustega. Kord kuus neljapäevaõhtuti toimuvad Raeapteegis nn juubeliloengud, kus külalisteks on ajaloolased ja teised oma ala spetsialistid, kes tutvustavad Raeapteeki eri vaatenurkadest, aga ka üldisemalt keskaja eluolu, sh tolleaegset joogi- ja toidukultuuri. Registreeri end juba nüüd loengul osalejaks!

Koostöös Tallinna Õpetajate Majaga korraldatakse ka Apteeker Melchiori seiklusmängu, kus sissejuhatusele Raeapteegis koos klareti degusteerimisega järgneb aktiivne liikumine vanalinnas, jälgides samanimelises romaanis (autoriks Indrek Hargla) kajastatud paiku. Mäng sobib hästi meeskonnakoolitusena, aga osa saab võtta ka lihtsalt pere või sõpradega. 

Aprillikuu laupäevadel (9., 16. ja 23.04) toimuvad Raeapteegis nn perepäevad, kus külalised saavad osa võtta tasuta giidituurist muuseumiruumis ning soovijatele on all keldrisaalis avatud õpituba. Külla on oodatud nii suured kui väiksed huvilised ning kõik vanad ja uued Raeapteegi sõbrad. Täpsema info leiad Raeapteegi kodulehelt.

Raeapteegi juubeli tähistamiseks ilmub Omniva poolt ka rahvusvaheline mark Raeapteek 600 ja alates 9. aprillist saab seda Raeapteegis kohapealt osta. Lisaks uueneb Raeapteegi voldik ja ilmumas on raamat "Raeapteek 600" (autor prof. Ain Raal), mis on rohke pildimaterjaliga.


  • Kõigile, kes soovivad osa võtta Raeapteegi muuseumi pakutavatest programmidest, on rohkem infot kodulehel. Korraldatakse ekskursioone ja töötubasid nii kohalikele kui väliskülalistele, täiskasvanutele kui lastele. Võta julgelt ühendust ja küsi lisa!

  • Tallinn Cardi omanikke ootab Raeapteegis magus üllatus! Tallinn Cardi saab nüüdsest kasutada/osta ka äpi kaudu. Lihtne ja mugav. Vaata kohe, mis eeliseid Tallinn Card sulle pakub.

  • Üksikkülastajale, lastele, peredele jne on omal käel muuseumi külastus tasuta, aga gruppidele 10+ inimest kehtivad erireeglid ja selle kohta on info kodulehel.

  • Raeapteek osaleb ka MuuseumiÖÖl, Tallinna Keskaja Päevadel ja Tallinna Vanalinna Päevadel.
Viimati muudetud: 11.12.2023

Teema: Tallinn, Kultuur ja Ajalugu