5 vahvat tegevust jõuluaegses Tallinna vanalinnas

Allikas: Kadi-Liis Koppel, Visit Tallinn

5 vahvat tegevust jõuluaegses Tallinna vanalinnas

Aasta külmemal ja pimedamal ajal muundub Tallinna vanalinn tõeliseks jõulumaaks! Riietu vastavalt ilmale, pane jalga mugavad jalanõud ning valmistu kultuuri- ja kunstielamusteks vabas õhus. Valikust leiad meeldejäävaid kontserte, tantsuetendusi ja kunstinäitusi vaateakendel, nutikaid valguslahendusi ja tõeliselt kauneid jõulukuuski, mille imetlemiseks ei pea sugugi aega veetma siseruumides.

Jõulud Niguliste kirikus

Foto: Kadi-Liis Koppel, Visit Tallinn

1. Traditsioonilised jõulusõimed

Jõulusõime kujundamine on väga vana traditsioon, mille lätted ulatuvad juba Vana-Rooma aega. Ka Tallinna vanalinnas on see kaunis Jeesuse sündimise legend elustunud.

Vanalinna kooliõpilaste ja meistrite valmistatud jõulusõimed kaunistavad vanalinnas Vene, Munga, Apteegi, Kuninga ja Niguliste tänaval kümnete kohvikute, poodide, hotellide, käsitöökodade ning koolimajade aknaid. Linna suurimad jõulusõimed asuvad Raekoja sammaskäigus ja Peeter Pauli katedraali pühalikus siseõues.

Kuum jook käib jõulumelu juurde

Foto: Kadi-Liis Koppel, Visit Tallinn

2. Aurav jõulujook ja toekad ampsud - selle talve tänavatoit

Topsis aurav glögi või kakao, tuhksuhkrused suus sulavad pannkoogid, kuum kausike põdrasuppi või toekas pirukas... Mis võiks olla mõnusam väikesest peatuspausist vaatemängulises vanalinnas mõnes siinses hubases toidukohas, et osta kaasa kuum jook ja toiduports ning jätkata oma jõuluteekonda.

Paljud vanalinna restoranid ja kohvikud pakuvad just nende jõulude ajal täiesti uutmoodi maitserännakut, kus viie euro eest saab kohapeal nautida või kaasa haarata just sellele kohale eriomaseid ampsusid ja lonksusid.

Valgusmaagia vanalinnas

Foto: Kaupo Kalda, Visit Tallinn

3. Valgus kõnnib Tallinna vanalinnas

Jõulud on valgusepüha ja tänavu täitub kogu Tallinn, eriti aga vanalinn ligi saja erilise valguslahendusega, millest kõige südamlikumad saavad olema neli hiigelsuurt jõululaternat, mis avanevad järgemööda igal advendil. Jõululaterna sisse saab ise pugeda ja tunda jõuluvalgust enda ümber ja sees. Jõululaternaid tasub otsida Raekoja platsilt, Musumäelt, Toompargist.

Põnevad on elusuuruses pildiraamid, mis liiguvad mööda vanalinna ja on ideaalsed Instagrami kohad, kõigi raamide elusaks taustaks on mingi Tallinnale iseloomulik koht. Kuidas oleks poseerida koos Pika Hermanniga?

Imed Katariina käigus

Foto: Paul Kuimet, Visit Tallinn

Valgustuse saavad kõik keskaegsed vanalinna suubuvad väravakaared. Sooja valguslahendusega vanalinna tornid Paks Margareeta, Kiek in de Kök, Neitsitorn, Pikk Hermann ja suur osa iidset linnamüüri justkui sosistavad möödakäijale kõrva oma sajandeid vana lugu.

Valguskaunistused katavad nii puid kui purskkaeve, nii parke kui väljakuid. Vanalinnas ringi jalutades võib sattuda ka väikestesse valgustatud salaõuedesse või tundelistele tänavatele.

Tule ja astu sisse

Foto: Kadi-Liis Koppel, Visit Tallinn

Üks uhkemaid ja fantaasiarikkamaid installatsioone on Vabaduse väljaku hiiglaslik valgust purskav purskkaev, mis vormub osade kaupa tervikuks alles neljandaks advendiks.

Niguliste kiriku esisele ja Musumäele ilmuvad rippuvad valgusmetsad, mille all kõndides tekib tunne nagu kõnniks müstilises vihmametsas.

Millised on ülejäänud 2 vahvat tegevust? Vaata järele Visit Tallinna lehelt.

Viimati muudetud: 12.12.2020

Teema: Tallinn, Kultuur ja Ajalugu, Söök, Jook ja Ööelu