2023 on Eestis sauna aasta! Loe, mis tulemas on

Allikas: Priidu Saart

2023 on Eestis sauna aasta! Loe, mis tulemas on

Sauna-aasta on pühendatud kõigile, kel saun hinges: tuletame meelde (vanad) saunakombed, mõtiskleme saunakultuuri üle ja tõstame fookusesse ettevõtted, kes saunateenuseid ka avalikult pakuvad.

Sauna-aasta eestvedaja on MTÜ Eesti Maaturism – toimub palju üritusi.


Korraldajate sõnul on sauna-aasta kutsutud ellu selleks, et edendada tervislikku ja sotsiaalset saunakultuuri. On hea meenutada, et läbi aegade on saunas – algupäraselt suitsusaunas – ravitud keha- ja hingehädasid, suheldud esivanemate hingedega, kohtutud sõpradega, võetud vastu sünnitusi ja pestud surnuid. Suitsusauna mõte oli ka lasta lahti kõigest vanast.

Vaata sauna-aasta videot

Saunad kaardistatud!

Sauna-aasta puhul valmis koduleht Sauna2023, kus on üle Eesti kaardistatud ära kõik avalikud- ja rendisaunad – üle 150 sauna ja üle 20 erineva saunatüübi, sealhulgas puuküttega, elektri-, sambla-, turba-, auru-, aromaat-, infrapuna-, soola- ja iglusaunad, parvel ujuvad tünnivannid jpm. Valmimas on ka sauna broneerimissüsteem.

Kiirülevaade, mis saunaüritused meid 2023 ees ootavad
(vaata altpoolt pikemaid kirjeldusi):

1. jaanuar - avatud saunade päev
Veebruaris - Euroopa saunamaraton Otepääl ja algab saunaülikool
11. märts - Sibulatee SaunafEST
Juunis - saunapäev nagu Soomes ja Rootsis
Juunis - Kihnu saunamaraton
5.-6. august - Eesti saunakultuuri päevad Narva-Jõesuus
21. oktoober - Sanna Saa Rõuges

PS! Mitmed üritused leiavad aset kodumaja saunades, mis on üsna eriline. Põhirõhk on kohalikel, kuid osalema on oodatud ka turistid.

Euroopa Saunamaraton Otepääl

Euroopa saunamaraton Otepääl on veebruarikuus toimuv lustlik orienteerumismäng saunade vahel, kus tuleb läbida etteantud ajal võimalikult palju kaardile märgitud saunakohti. Võistkond on neljaliikmeline, vajalik on auto ja autojuhi olemasolu. 

Kauaoodatud sportlik üritus toimub sellel aastal kahel päeval – 17. ja 18. veebruaril – koroona tõttu on see vahva ettevõtmine mitu aastat vahele jäänud. Pileteid tuleb müüki piiratud arv – kui oled huvitatud, siis hoia silm peal.

Kuna tegemist on võistlusega, ootab võitjaid ka kopsakas auhind. Peaauhinnaks on kümblustünn Lemmik Mees OÜ poolt. Lisaks jagatakse välja hulgaliselt eriauhindu, saab valida oma lemmikvõistkonna jpm.

Kusjuures saunamaratoonlased teevad 17. veebruaril peaproovi Tõrvas, kus kõige suuremad saunasõbrad saavad valmistuda peavõistluseks ning nautida erinäolisi saunu mitmel pool üle Tõrva valla. Sealt omakorda laekuvad osalejatele lisapunktid saunamaratoni peavõistlusele Otepääl 18.veebruaril.

Vaata ka Saunamaratoni Facebooki lehte. Piletid on müügil Piletilevis.

Pedaskonna Saunathon

See on 24. veebruaril toimub saunaorienteerumine Põlvamaal, Mammaste Spordikeskuses. Võistluses on 25 sauna, osaleda saab 4-liikmeliste meeskondadena.

Vabas järjestuses tuleb läbida kõik saunad, igas saunas tuleb olla vähemalt 3 minutit, käimata jäänud saunad toovad juurde trahviminuteid, jääaugus käimine aga vähendab 10 minuti võrra lõppaega. Osalustasu 40€.
Registreerumine

Vaata ka klippi:


Sibulatee SaunafEST

Tule proovi Peipsiääre erinevaid saunatüüpi 11.märtsil. Võistlusele müüakse kuni 100 piletit, registreeri end kiirelt aadressil info@mesitare.ee

Vaata lisainfot nende Facebooki lehelt.

Kihnu SaunafEST

17. juunil avavad 20 Kihnu sauna oma uksed külastajatele. Piletid saab osta samal hommikul sadamast, müügile tuleb vaid 200 piletit. Vaata lisainfot nende Facebooki lehelt.

Eesti Saunakultuuri Päev Narva-Jõesuus

5. ja 6. augustil muutub Narva ja selle ümbrus tõeliseks saunaparadiisiks. Ürituse läbiviijad tutvustavad ja lasevad proovida mobiilseid isetehtud saunasid. Tule saa inspiratsiooni ja küsi saunameistritelt nõu, kuidas head sauna ehitada. Vaata lisainfot nende kodulehelt ja Facebookist.


Rändava sauna festival

25. ja 26. august kütame kuumaks Viljandimaa saunad. Täpsem info tulekul.

Hiiumaa saunaüritused

11.-13. augustil toimub Hiiumaal Männamaa külas Saunabussi pidu ja saunakarikas. Nagu ikka, on kohal parimad Eesti ansamblid, DJ´d ja meelelahutajad. Oodatud on kõik mobiilsed saunad, kümblustünnid ja loomulikult saunasõbrad.
Valitakse Eesti parim mobiilne saun ja kümblustünn.
Vaata lisaks ürituse Facebooki lehte.

23. septembril toimub Hiiumaal aga Suur Saunapäev – võimalus kogeda erinevaid saunaelamusi üle terve saare. Saunapäeva lõpetab PÕÕRIÖÖ TULEPIDU, mis algab maagilisel pööripäeval kell 23:23. Vananaistesuve Hiiumaa on kui eriline saunaskäik. Võta aega tegemisi planeerida – saun soojaks kütta, sõpru kampa kutsuda, koos hingata ja õhata. Sauna mine rahus, mõtete ja palvetega, teadmiste ja armastusega.
Vaata lisaks ürituse Facebooki lehte.

Eesti saun sai 10 korda kuulsamaks!

Kas kuulsid, et Anna Hintsi film "Savvusanna sõsarad" võitis USA-s Sundance'i filmifestivalil maailmakino dokfilmide võistlusprogrammi parima režissööri preemia.

"Savvusanna sõsarad" on dokumentaalfilm naistest, kes tulevad suitsusauna kokku, jagavad seal oma sügavamaid saladusi ning pesevad maha kehasse kogunenud häbi ja valu. Film tutvustab ka Lõuna-Eesti suitsusaunakombestikku ("savvusanna kombõ"), mis on kantud UNESCO inimkonna vaimse kultuuripärandi esindusnimekirja.

Tegemist on esimese Eesti režissööri ja Eesti peatootmises valminud dokumentaalfilmiga, mis jõudis ühele maailma viiest olulisimast filmifestivalist.

Vaata treilerit:

Seda võiks üldiselt sauna kohta teada

Sauna pole kunagi mindud ilma vihata ja õnneks pole see traditsioon siiani kadunud – viht aitab väljutada mürkaineid, masseerib, ergutab vereringet ja kiirendab ainevahetust. Vihta võib teha nii kadakast, kase- kui pärnapuust ja viha tegemisel võib sinna sisse sõnada ka salasoovi, näiteks ootuse vabaneda haigusest. Enne vihtumist lase viht korra keriselt läbi, siis muutuvad lehed pehmeks, vabanevad kõik eeterlikud õlid ja nahk saab paraja nüpelduse.

Ja muidugi kuulub sauna juurde kontrastne tegevus ehk lumehange või vette hüppamine. See on looduslik antidepressant, multivitamiin ja lihtsalt suurepärane meeleolutõstja.

Võromaa suitsusauna tava kuulub UNESCO vaimse kultuuripärandi esindusnimekirja

Suitsusauna teeb saunasõbra jaoks eriliseks suitsu hõng. Ilma korstnata sauna kütmise ajal puhastab kuum suits saunaõhu, aga enne sauna minekut tuulutatakse suits ja karm (ving) saunast välja. Kuumaks köetud kerisekivid hoiavad sauna mitu tundi kuumana ja lõunõt (leili) luuakse tulise vee viskamisega kerisekividele.

UNESCO abil väärtustatakse suitsusaunaga seotud oskusi, teadmisi, uskumust ja eelkõige perede saunakombeid. Eda Veeroja, üks suitsusauna pärimuse hoidjaid, ootab kõiki huvilisi Mooska tallu suitsusauna traditsioonidest osa saama. Külastajaid ootavaid suitsusaunu on Eestis mitukümmend.