Tartu on Euroopa kultuuripealinn 2024

Kultuuripealinna TASUTA sündmused 2024

Allikas: Andrus Liivamäe

Tartu on Euroopa kultuuripealinn 2024

Tartu kultuuripealinn 2024 kannab juhtmõtet Ellujäämise Kunstid

Kultuuripealinn Tartu on sel aastal kindlasti Eesti üks tippsündmustest. Terve aasta vältel toimub sadu üritusi, mis võtavad vaatluse alla Lõuna-Eesti kultuuri ja kombed, tänapäevased tehnoloogilised lahendused ja keskkonnateemad. Anname mõned soovitused, milliseid üritusi võiks külastada.

PS. CNN National Geographic Traveller leht valis Tartu kõige lahedamate paikade nimekirja, kuhu 2024. aastal reisida.

Kultuuriaasta programm

Üritused jagunevad nelja suurde valdkonda, millest igaüks kannab olulist eesmärki.

Keskkonna kategooria üritused aitavad mõtestada ja näitavad kätte võimalused, kuidas linn ja loodus saavad edukalt käsikäes elada – kuidas teha keskkonnasõbralikumaid valikuid toidu ja riiete valikul ning kodu loomisel.

Inimene ja oskused kategooria eesmärk on taastada põlvkondadevaheline lähedus, õppimis- ja koosloomisvõime.

Omapära tutvustav ürituste seeria pöörab tähelepanu sellele, et eurooplased saaksid tundma meie kultuuri, keelt, kombeid ja eripäraseid.

Teadus ja tehnoloogia võtab luubi alla Tartu kui hariduse hälli. Uuritakse, kuidas kunst on teadust ja seeläbi ka inimest arendanud ja muutnud.


Tartu 2024 programmi tipphetked

Ürituste nimekiri on tõepoolest pikk – valisime välja mõned suuremad ja mõjukaimad, mis kindlasti ka palju välisturiste kultuuripealinna kohale meelitavad.

Üritused neile, kel meeldib pidutseda


  • 18. mail saab võtta osa kontsertetendusest Suudlev Tartu, kus tulevad ette kandmisele Eurovisiooni tuntumad laulud läbi aastate. Üritus lõpeb suure ühissuudlemisega.

  • 12. juulil oodatakse kõiki Mooste metsade vahele Säkna külla, kus toimub traditsiooniline Rehepidu.

  • 3. augustil toimub Suur Suvepidu.


Meenutame toredaid hetki meeleolukalt avamispeolt, millele sai kaasa elada nii kohapeal kui ka otseülekandes ETV-s:




Üritused neile, kes naudivad loodust ja õue viibimist

Aasta tippsündmuseks on kindlasti Ellujäämise Kunstide Loodusloovusfestival, kuid on ka teisi, mis keskkonna laiemalt luubi alla võtavad.

  • Aastaringselt toimuvad Koosolemisretked paaridele. Iga retk pakub paaridele põnevaid, humoorikaid, seikluslikke ja terapeutilisi tegevusi omavahelise sideme tugevdamiseks.

  • 4.-5. mail ootab ees Koidukoor, mille raames toimuvad kuulamistuurid, helilaager ja koidikul maastikuhelide ülemaailme otseülekanne. 

  • 22. mail toimub Täiskuu kanuumatk tõrvikute valgel – päikeseloojangu värvid, tõrvikute valgus, õhtused loodushääled, kerge udu vee kohal, linna tuledesära Emajõelt vastu peegeldamas.

  • 5.-15. juunil saab osa võtta Ellujäämise Kunstide Loodusloovusfestivalist – see kutsub märkama elurikkust meie ümber, süvenema looduse ja kultuuri seostesse ning nautima loodusest inspireeritud loomingut. Tulge kuulama head muusikat, linnulaulu ja osalege loodusvaatlusmaratonil.

  • 29. juunil toimub Nõo vallas Jaapani metsakümblusretk, mis aitab parandada füüsilist ja vaimset heaolu. Liikumine looduses toimub juhendatult, kasutades kõiki oma meeli. Jalutukäigule järgneb tunniajane vestlusring, kus saab kogetu üle arutleda.

  • 31. augustil oodatakse kõiki Karula rahvusparki – toimub üritus Antsla valla avastamata aarded: Ähijärv. Püütakse kala, toimub järveregatt ja muud põnevad tegevused täiskasvanutele ja lastele.

Üritused neile, kes soovivad kogeda Lõuna-Eesti traditsioone

Tartu 2024 ei võta vaatluse alla ainult ülikoolilinna, vaid Lõuna-Eesti kultuuri laiemalt. Eesmärk on mõtestada traditsioonide üle ja leida viisid nende säilitamiseks ka tulevaste põlvede tarbeks.

  • 25.-26. mail ootavad meid eest Räpina Hea Kodu Päevad: selle raames toimub palkmajaehitajate konverents ja meistrivõistlused, aiandusvõistlus, laat, harivad õpitoad ja meeleolukas kultuuriprogramm.

  • 31. mail - 2. juuni saab osa võtta festivalist Kaera-Jaan. Peresõbralikku looduskeskkonda sünnib maagiline maastikuskulptuuride rada koos laada, teemanäituse ja üllatusesinejatega. Rajal lavastub aasta jooksul sündinud kogukonnaetendus ja kerkib laste põhumaailm.

  • 1. juunil toimub Intsikurmus VI Uma Pido. Üritust peetakse võrokestele omase rõõmu, ilmanägemise ja kuraasiga. Seekordse peo keskmes on mäng, mis pakub lihtsat rõõmu koosolemisest, kooslaulmisest ja kooshingamisest.

  • 16. juunil oodatakse kõiki Kodavere Pärimuskeskusesse, kus astuvad üles silmapaistvad pärimusmuusikud. Lisaks heade muusikute loomingule saab kontsertide eel ja järel nautida kohalike kokkade hõrgutisi.

  • 20. juulil toimub Tõrva Loits. Läbi loitsude ja muistendite mõtestatakse ühiskonnas olulisi küsimusi, mulgi kultuuri ning eestlust Euroopa võtmes. Üles astuvad muusikud meilt ja mujalt, efekti lisavad sajad tantsijad Eestist ning Tõrva valla sõprusomavalitsustest.

  • 24.-25. augustil toimub Kubija vabaõhulaval Paganlik PärimusÖÖ. Pärimuskultuuri, teatrikunsti, valgusmängu ja looduskeskkonda siduval üritusel astuvad üles näitlejad ja tantsijad Saare-, Viru-, Harju-, Võru- ja Setomaalt.

Vaata kindlasti üle Tartu 2024 programmileht, kust leiad kõik üritused, mis meid ees ootamas on.
Ilusat kultuuriaastat kõigile!


Tartu – mida seal teha ja mida võiks linna kohta teada!