Väliskülastajate liikumine mobiilpositsioneeringu andmetel

16. november 2017

Eesti Pank on juba mitu aastat avaldanud 31 suurema osatähtsusega välisriigi külastajate arvu mobiilpositsioneerimise andmetel (kvartalite kaupa). Aeg-ajalt aga on vaja ka väiksema osatähtsusega riikide andmeid, mida ei avalda Eesti Pank ega ka Statistikaamet oma majutusstatistikas. Seetõttu tellisime väljavõtte kõigi 2016. aastal Eestis käinud külastajate kohta riikide ja kuude kaupa.

Oleme avaldanud 83 suurema osatähtsusega välisriigi SIM-kaarti kasutanud külastajate koondandmed (aasta kohta kokku) ning 60 riigi andmed ka kuude kaupa. Andmete allikas on OÜ Positium LBS. Riik näitab SIM-kaardi operaatori residentsust. Eeldatavalt näitab see enamasti ka telefonikasutaja elukohariiki (kuid mitte alati).

2016. aastal tegid välisriikide SIM-kaarte kasutanud inimesed Eestisse 5,96 miljonit külastust, millest 3,17 miljonit ehk 53% olid mitmepäevased reisid ja 2,8 miljonit ühepäevareisid. Mitmepäevased reisid kestsid keskmiselt 4,2 päeva. Keskmisest pikemalt viibisid Eestis näiteks Saksamaa elanikud (keskmiselt 5,1 päeva), keskmisest lühemalt aga mitme Lõuna-Ameerika ja Aasia riigi elanikud (näiteks Hiina elanikud 3,6 päeva ja Jaapani elanikud 3,3 päeva). Keskmisest pikemad on reisid juulis ja jaanuaris (4,7 päeva) ning augustis (4,5 päeva), ülejäänud kuudel viibiti Eestis keskmiselt umbes neli päeva. Nagu näitab EASi tellitud väliskülastajate uuring, on pikemalt viibivate inimeste seas üldiselt suur hulk välismaal elavaid Eestist pärit inimesi, kes tulevad Eestisse oma (pikemat) puhkust veetma. 

37,5% kõigist külastustest tehti suvel (seejuures 14% juulis, 12% augustis ja 11% juunis). Mitmepäevastest reisidest tehti suvel 37% ja ühepäevastest 38%. Meie prioriteetsetest sihtturgudest on kõige rohkem suvehooajale keskendunud USA külastajate reisid: suvel teevad nad ööbimisega külastustest 50%, kuid ühepäevakülastustest koguni 2/3 (suur hulk neist on kruiisireisijad). Keskmisest tunduvalt kõrgem on hooajalisus ka Saksamaalt saabunud reisijate puhul: ööbimisega külastustest 47% ja ühepäevakülastustest 55% teevad nad suvel (ka nende seas on suur hulk kruiisireisijad). Suurbritannia külastajatest käis suvekuudel 42% ja Jaapani külastajatest 39% (Jaapani puhul on suvekuude osatähtsus väiksem seetõttu, et nad reisivad suhteliselt palju mais ja septembris).  

Meie prioriteetsetest sihtturgudest on kõige vähem suvehooajale keskendunud Norra külastajate reisid: vaid 28% kogu aasta külastustest tegid nad suvel. Venemaalt ja Lätist saabunud külastajatest käis suvekuudel 31%, Rootsi külastajatest 33% ja Soome külastajatest 34%.

Andmetabel koos metoodika kirjeldusega on leitav siit.