Allikas: Ivo Panasjuk, Visit Hiiumaa

Hiiumaa – palverännurada ja hinge spaa Läänemere paradiisisaarel

UNESCO biosfääri programmiala puhas keskkond tähendab, et Hiiumaal pole ka valgus- ja mürareostust. Kui kuu ja tähed ei paista, on pime ja kui tormituul ei möirga, on vaikne.

Kes kord on võtnud aja maha ja Hiiumaal rahulikult ringi kulgenud, tahab peagi tagasi. Pisut üle 1000-ruutkilomeetrise pindalaga rohelisel saarel elab püsivalt alla 10 tuhande inimese. Hiiumaa peamiseks väärtuseks suurlinna inimeste ja välismaalaste silmis on eraldatus, rahu ja vaikus. See on nagu üks suur spaa hingele: saab metsas jalutades värsket osooni hingata, saunalävel omaette mõtiskleda või inspireerivas kaugtöökontoris loomingusse süveneda.

Samas toimub saarel aastaringselt midagi paeluvat - iga nädal on kuskil mõni laat, spordivõistlus, etendus või kontsert. Tänavu tähistab Hiiumaal Rudolf Tobiase 150. sünniaastapäeva puhul muusika-aastat, suvel toimub taas rahvusvaheline kirjandusfestival. Ja sauna-aasta. Saun on hiidlasele tähtis ja püha asi, sauna tehakse Hiiumaal igal laupäeval.Merest ümbritsetud saarel on pea kõik tegevused kuidagi merega seotud: kalapüük, kaubavedu, hülgevaatlus, surfamine, suvitamine. Ring purjekaga ümber Hiiumaa on pisut alla 100 meremiili, 2023. maikuus avati saare läänetipus uus Kalana sadam. Selle lähedal Ristnas on Läänemere suurimad surfilained, kus käiakse purjelaua, surfilohe ja wingfoiliga sõitmas kogu Euroopast.

Heltermaa sadama juurest algav 234 kilomeetrine tähistatud matkatee Heltermaa-Ristna-Sarve pakub avastamisrõõmu iga tasemega loodushuvilistele tõsistest matkasportlastest niisama jalutajateni. Läbi Hiiumaa metsade, külade ja rannikute põikab rada ka Kassari saarele ning jõuab ringiga Heltermaale tagasi, pole vaja palverännakuks Santiagosse sõita.

Hiidlased on uhked oma kohaliku köögi üle. Kala ja lammas aitavad katta Hiiu maitsetega toidulaua ning käsitöökodadest tuleb kohalikku mahla, mullijooki, Hiiu leiba ja teisi hõrgutisi. Hiiu toitu saab süüa kohapeal, kuid saab kohalikest toidupoodidest ka kaasa osta. Hiiumaalt on alguse saanud kodukohvikute päevade traditsioon, mille on üle võtnud mitmed teisedki piirkonnad. Uue algatusena toimub detsembris samuti menukaks osutunud glögikohvikute päev. 

Kuhu minna ja mida teha

Teave otsingutulemuste kuvamise kohta kasutustingimuste punktis 12.