Pärnu võitis Läänemere regiooni kestliku turismi peaauhinna

12. november 2020

Eile, 11. novembril kuulutati Leedus Palangas Läänemere 13. turismifoorumi raames esimest korda välja kestliku turismi auhinna laureaadid. Rohkem kui 30 ettevõtte ja sihtkoha seas Läänemerd ümbritsevatest riikidest tuli sihtkohtade kategoorias esimene ja teine koht Eestisse – võitjaks kuulutati Pärnu ja teise koha sai Saaremaa. Kolmanda koha saavutas Valdemarsviku piirkond Rootsist, mis on samuti populaarne suvituskoht.

“Võitjad selgitati kolmes kategoorias: kõige kestlikum turismisihtkoht, turismitoode ja turismiteenuste pakkuja,” ütles üks žürii liikmetest, EASi turismiarenduskeskuse kvaliteedikoordinaator Imbi Lepik-Martinson. “Sihtkohtade konkurentsis oli tõsiselt tihe rebimine, esikolmik jäi üksteisest vaid paari punkti kaugusele,” lisas ta.

Lepik-Martinsoni sõnul on Pärnu paistnud silma mitmete kogu sihtkohta hõlmavate algatustega: linnalehmad, keskkonnasõbralik ühistransport, viimasel ajal hoogsalt laienenud jalgrattateede võrgustik, kogu rannaala viimine Sinilipu alla ja keskkonna arvestamine läbiva põhimõttena linnaplaneerimises.

Kui Pärnu ja Saaremaa võitsid sihtkohtade seas, siis kõige kestlikuma turismitoote auhind läks Taani Sinaturi hotellile ning kõige kestlikuma teenusepakkuja auhind ettevõttele Aavameri Sea Kayaking Soomes. “Uuringud kinnitavad inimeste väärtushinnangute muutumist reisimise taastudes. Jätkusuutlikkuse teemad, mis ka enne pandeemiat liikusid, on hooga väärtushinnangute edetabelites veel enam ettepoole tõusnud. Kõik mäletavad fotosid populaarsetest sihtkohtadest, mida enam ei ummistanud turistide hordid ning kus keskkonna seisund paranes hüppeliselt. Soov reisida, kogeda elamusi trügimata ja prügistamata on suurem kui eales varem,” kommenteeris Lepik-Martinson.

EASi turismiarenduskeskuse direktori Liina Maria Lepiku sõnul käib üle ilma sihtkohtade võidujooks selle nimel, kes kinnistab turismi taastumise ajaks end reisija teadvuses rohelisena. “Seetõttu on rahvusvahelise väljapaistvusega tunnustused väga olulised. Liitusime hiljuti rahvusvahelise algatusega Green Destinations, pakkudes võimalust Eesti sihtkohtadele. TOP100 nimekirja pääsesidki seitse Eesti sihtkohta, sh Saaremaa ja Pärnu. Pärnu tegi sel suvel raskele ajale vaatamata võimsaid rekordeid siseturismis, pingutused kestliku turismi vallas annavad häid eeldusi tulla kriisist tugevamana välja ka välisturismi taastudes. Praegu jätkusuutlikkusele panustajad ja ka selle turundajad on pandeemiajärgseks maailmaks kahtlemata kõige paremini valmis,” sõnas Lepik.

Läänemere regiooni turismifoorumist võtsid osa Eesti, Läti, Leedu, Soome, Islandi, Taani, Norra, Rootsi, Venemaa, Poola ja Saksamaa esindajad. Auhinnažüriis oli 17 liiget, iga osalenud riigi esindaja ning lisaks eksperdid asjaomastest organisatsioonidest, sh Euroopa Turismikomisjoni (ETC), Läänemeremade Nõukogu (CBSS) ja Maailma Turismiorganisatsiooni (UNWTO) esindaja.

Lisainfo:
https://bstc.eu/bstf/13th-bstf
https://www.puhkaeestis.ee/et/seitse-eesti-paika-valiti-maailma-kestlike-reisisihtkohtade-top100-nimekirja
Pärnu abilinnapea Rainer Aaviku pöördumine turismifoorumi poole