Norra fotograaf Anja Niemi näitus "Rollis" Fotokunstikeskuses Fotografiska

Norra fotograaf Anja Niemi „Rollis“ (In Character) püstitab mõtlemapanevaid küsimusi inimese olemuse, kellegi teisena esineda soovimise ja reeglite järgimise kohta.Näitusel näeb Niemi viimase kümne aasta loomingut.

Anja Niemi on mitmetahuliste lugude vestja. Olles nii kunstniku kui subjekti rollis, tõlgendab ta autoportreede pildistamist täiesti omal moel – n-ö elavate
piltidena. Niemi kasutab kaht esmapilgul vastandlikku võtet – ilu ja ebaloomulikkust –, pannes Hitchcockile omased blondiinid lynchilikele maastikele. Pastelse värvigamma, luksusliku sisekujunduse ja veatult sätitud ülinaiselike tegelaskujude lummus teeb välimuse põhjal hindamise vaataja jaoks väga lihtsaks. Samal ajal esitab ta aga kehasid duplitseeritult või fragmenteeritult, ebaloomulikes poosides, mis sunnib meid mõtlema pealispinna all peituvale.

Juba esimestes fotosarjades uuris fotograaf naiselikkuse konstrueerimist ühiskonnas ja selle peegelpildis – filmikunstis. 1950. aastate stiilis idealiseeritud naiste piltide sarjas „Tähekesed“ (Starlets) ning märgilises projektis „Darlene ja mina“ (Darlene and Me) lavastas Niemi kohtumisi lõhestunud minaga. Seal kujutatakse meie kõigi sees mäslevat sisekõnet, mis ärgitab tegema üht, kui tegelikult instinktid kisuvad hoopis teisele poole.

Lapsepõlves nähtud vesternitest inspireerituna on Niemi võtnud sarjas „Temast oleks võinud saada kauboi“ (She Could Have Been a Cowboy) fookusesse stereotüüpsed naise- ja meherollid ning leidnud neile uue väljundi, kus tõstatub küsimus, kes neist on tõeliselt vaba, et olla see, kes ta tahab.
Niemi suure hoolega valitud interjöörides leiavad aset hämmastavad transformatsioonid, kus fotograafia kaudu kasutatakse võimalust uurida puudumist ja kohalolu, sest pildil kujutatut peetakse alati millegi või kellegi „tegeliku“ kujutiseks. „Naine, keda pole kunagi olnud“ (The Woman Who Never Existed) puhul mängib fotograaf selle arusaamaga eri tasanditel, näidates fotot oma loomingus kui puuduvat kohalolu. Minapilt, mis on küll kõikjal pildile püütud, jääb siiski tabamatuks.

Kuna Niemi töötab üksinda, õhkub tema tegelaskujudest alati lõputut üksindust. Isegi vastuseisus dubleeritud iseendaga ei liigu nägudes ükski lihas. Nukulikult ilmetud näod varjavad maskina tegelikku mina või selle puudumist. Polaroid-fotode sari „Lühijutud“ (Short Stories) hõlmab lausa seitset mina, kuid siiski jääb sellest sarnaselt Niemi ülejäänud loominguga kõlama üksilduse noot.
Norra fotograaf Anja Niemi „Rollis“ (In Character) püstitab mõtlemapanevaid küsimusi inimese olemuse, kellegi teisena esineda soovimise ja reeglite järgimise kohta.Näitusel näeb Niemi viimase kümne aasta loomingut.

Anja Niemi on mitmetahulis

Ajad ja hinnad
Põhja-Tallinna linnaosa, Fotokunstikeskus Fotografiska

Norra fotograaf Anja Niemi näitus "Rollis" Fotokunstikeskuses Fotografiska

20.06 - 15.09.2019, 09:00 - 23:00

Omadused
Uudiskiri