Näitus „Rahvusatlas“ Eesti Rahvusraamatukogus

Aastal 2019, mil Eesti rahvusülikool ja Eesti geograafia tähistavad 100 aasta juubelit, on saanud valmis Eesti esimene rahvusatlas – laiahaardeline esindus- ja teatmeteos Eesti loodusest, ajaloost, kultuurist ja kartograafiast. Näitus juhatab sisse põneva uurimisretke, mida pakuvad uue atlase 496 kaarti 36 teemal. Milline oli Eesti riigi esimene geograafiline visiitkaart? Milline kaardileht valmis 1930-ndatel planeeritud esimesest rahvusatlasest? Milline oli mullastik eri kihelkondades? Kas raudteed ja postiteed tõid kirjaoskuse lähemale? Kas kultuuriasutused asuvad rohkem kõrgustikel või madalikel? Kaart võib olla nii kunstiteos kui ka infoallikas ja kõigil neil on oma lugu. Atlase kaarte ja lugusid põimides ärkab ellu terve uus maailm, kus kõik on vähem või rohkem nähtavalt omavahel seotud.

Uute kaartide koostamisel on alati põhjust uurida, mida on tehtud varem. Koos haruldasemate kaartidega on näitusel väljas kõik Eestit käsitlevad eriteemalised atlased ja valik teiste riikide rahvusatlasi. On tähelepanuväärne, et esimene eestikeelne atlas ilmus aastal 1859 ehk 160 aastat tagasi ning maailmas esimeseks omataoliseks peetav naabrite soomlaste rahvusatlas Suomen kartasto nägi ilmavalgust 120 aastat tagasi, aastal 1899.

Näitusel saab tutvuda ka kaartide suuremõõtmeliste reproduktsioonidega, millest üks haruldaseim on 1920. aastal ilmunud „Laidoneri“ Eesti kaart ehk Eesti riigi kartograafiline iseseisvusdeklaratsioon. Kaardiga sooviti maailmale näidata noore vabariigi paiknemist ja piire ning kaardile lisavad väärtust selle servadel olevad Johan Laidoneri kirjutised. Näitusel on ka mõned Eesti rahvusatlase uued kaardid, mis valmisid kaardifirmas Regio. Tänapäevaseid kaarditegemise võimalusi tutvustab Maa-amet.

Eksponeeritud kaardid pärinevad Eesti Rahvusraamatukogu ja Rahvusarhiivi kogudest. Näituse valmimist toetavad Eesti Kultuurkapital, Regio ja GoTravel.

Aastal 2019, mil Eesti rahvusülikool ja Eesti geograafia tähistavad 100 aasta juubelit, on saanud valmis Eesti esimene rahvusatlas – laiahaardeline esindus- ja teatmeteos Eesti loodusest, ajaloost, kultuurist ja kartograafiast. Näi

Ajad ja hinnad
Kesklinna linnaosa, Eesti rahvusraamatukogu

Näitus „Rahvusatlas“ Eesti Rahvusraamatukogus

13.11.2019 - 26.02.2020
Esmaspäev–reede: 10:00 - 20:00
Laupäev 12:00 - 19:00
Pühapäev suletud

Omadused
Uudiskiri