Muutujad

Dokumentaalteatrilavastus "Muutujad" ("Transformations") uuendab maskuliinsuse mõistet. Samaaegselt uurib lavastus ka naiselikkust, sugude mitmesust ja seda, kes määrab soo ja mis sellise määramisega kaasneb. Lavastus põhineb lavalolijate, transmaskuliinsete ja teiste sugude esindajate isiklikel kogemustel. Lavastuses lähenetakse teemale läbi stand-upi, intervjuude, tantsu- ja sõnateatri.

"Muutujate" lavastaja Teemu Mäki ütleb:
“Inimesed ja ühiskonnad toimivad suuresti soomääratluste baasil. Minu meelest on naiseks või meheks või kellekski kolmandaks olemise küsimus iga üksikisiku igapäevaelus ülioluline. Mõned kohandavad end määratud soorollidele, teised aga tõstavad mässu, taasloovad ennast ning tekitavad sellega endale uusi võimalusi. ”

Kaks tekstilõiget lavastusest:

"Umbes iga 500. ameeriklane on transinimene. Neid ei ole järelikult väga palju, kuid teisest küljest tähendab see, et ainuüksi USA-s on transinimesi rohkem, kui Helsingis elanikke. Euroopas elab umbkaudu poolteist miljonit transinimest.

Soomes soovivad oma sugu vahetada igal aastal 400 inimest.
Kuigi need protsessid lähevad edukalt, ei kohelda transinimesi üldjuhul hästi. Neid alavääristatakse, diskrimineeritakse, väärkoheldakse ja tapetakse tihedamini kui keskmiseid inimesi. Ka enesetappude arv on transinimestel väga kõrge.

Transinimese elu võib olla raske, kuid uurimuste kohaselt soovahetusprotsessi hiljem ei kahetseta. Protseduurid võivad olla keerulised ja tulemused varieeruvad, kuid 90% protsessi läbinutest on tulemustega rahul."
                                                                  -
"Kui meil peaks õnneks minema, siis transinimestest võiks saada julgustav eeskuju sellest, et inimesel on vabadus muutuda selliseks nagu ta ise soovib. Keegi ei pea leppima sellega, milline ta on. Keegi ei pea olema stressis, et otsida oma kujutletavat, tõelist minapilti, kui ta seda ise ei taha. Inimene saab ise ennast luua.”

Koosseis

Tekst Teemu Mäki ja esinejad.
Lavastaja Teemu Mäki.

Esinejad:
Maru Hietala
Annu Kemppainen
Valto Kuuluvainen
Jamie MacDonald
Lexie Matheson
Aro Mielonen
Venni Rechardt
Jennah Vainio

Koreograaf: Pia Lindy.
Video ja montaaž: Teemu Mäki.
Filmi värvitöötlus: Jarmo Kiuru.
Helikujundus: Ville Katajala.
Valguskujundus: Anton Verho.
Fotod (kasutatud lavastuses) Teemu Mäki, assisteeris Erica Nyholm.
Produtsent: Annu Kemppainen www.transforces.fi
Kaasproduktsioon: Vaba Vorm

Etendused toimuvad 25. ja 26. septembril 2017 Tallinnas (Vaba Lava teatrisaalis) ja 28. septembril Tartus (ERMi teatrisaalis). Pärast 26. septembri etendust toimub ka avatud diskussioon osalejate, publiku ja vastava valdkonna ekspertide vahel. Lavastuse toob Eestisse sotsiaalselt kõnekate teatri- ja kunstiprojektidega tegelev vastloodud MTÜ Vaba Vorm.

Lavastus on soome ja inglise keeles koos eestikeelsete subtiitritega. 


Rohkem infot Teemu Mäki kohta leiab tema kodulehelt: http://www.teemumaki.com/
Rohkem infot “Muutujate” kohta leiab: http://www.teemumaki.com/theater-transformations.html
Rohkem infot MTÜ Vaba Vormi kohta leiab: https://www.facebook.com/vabavorm/

Dokumentaalteatrilavastus "Muutujad" ("Transformations") uuendab maskuliinsuse mõistet. Samaaegselt uurib lavastus ka naiselikkust, sugude mitmesust ja seda, kes määrab soo ja mis sellise määramisega kaasneb. Lavastus põhineb lavalolijate, transmasku

Ajad ja hinnad
Põhja-Tallinna linnaosa, Vaba Lava

MUUTUJAD (Transformations)

25.09.2017, 19:00 - 21:30

26.09.2017, 19:00 - 21:30

Hind alates: alates 13 €
Maksimumhind: alates 20 €
Tartu, Ermi teatrisaal

MUUTUJAD (Transformations)

28.09.2017, 19:00 - 21:30

Hind alates: 13 €
Maksimumhind: 20 €
Omadused