public.homepage.logo
Mulgimaa rahvariided puuskulptuuride seljasAllikas: Kris Süld, Visit Viljandi

Mulgimaa

See ainulaadne kultuuripiirkond köidab meeli unikaalse looduse ja mineviku pärandiga

Mulgimaaks peetakse Viljandist lõuna pool asuvat piirkonda, mille põhituumiku moodustavad Helme, Halliste, Karksi, Paistu ja Tarvastu kihelkonnad. Kusjuures sageli eksitakse, arvates, et Mulgimaa pealinn on Viljandi. Tegelikult on selleks Abja-Paluoja.

Siin on ainulaadne looduskeskkond, mille keskmes laiub ürgorg, külluslik ajaloopärand ja pikaajaliselt välja kujunenud traditsioonid.

Mulgi kultuur

Ajalooliselt olid mulgid jõukad talupidajad. Rikkus kajastus ka nende kultuuris, mida on siiani näha Mulgimaa arhitektuuris, rahvariietes ja traditsioonides.

Mulgi keel on tuntud eelkõige luulekeelena ja see on pikka aega olnud mulkide identiteedi ning kultuuri oluline osa.

Tähtsal kohal on ka rahvariided – kes siis ei teaks musta Mulgi kuube! Kuid kas teadsid ka seda, et musta värvi saamiseks leotati pruunist lambavillast lõnga või kangast rauarikkas soovees?

Mulgid korraldavad igal aastal mitmeid pärimuspidusid ja -festivale, kus austatakse mulgi kultuuri muusika, tantsu, käsitöö ja traditsiooniliste toitudega. Suurimad sündmused on Meefestival, Mulgimaa Pealinna Akordionfest ja Urissaare Kantri.

Mulgimaa mees kannab Mulgi kuube

Allikas: Taavid Meedia OÜ, Visit Viljandi

Avasta Mulgimaa kultuuri

Mulkide toidukultuur

Mulgimaa rahvusköögi vundamendi moodustavad kahtlematult teraviljatoidud, sh kama ja Mulgi puder. Tähtsal kohal on loomulikult ka leib, samuti köögiviljatoidud, kalatoidud (soolasilk) ja sealihaga toidud, sh Mulgi kapsad. Siit on pärit ka Mulgi korp, mis on kantud Eesti vaimse pärandi nimistusse. Kui algselt olid korbi täidiseks pudrud, eriti mannapuder, siis tänapäeval valmistatakse rohkem kohupiimatäidisega magusaid korpe.

Rahvusköögist rääkides ei saa unustada jooke, eelkõige kalja, taari ja õlut ning viimasel ajal taas au sisse tõusma hakanud kase- ja vahtramahla.

Mulkide toidulaual on oluline koht mulgipudrul

Allikas: Peter Paxx

Naudi Mulgimaal kohalikke maitseid

Mulgimaa loodus

Mulgimaa loodus on mitmekesine ja looduslikke vaatamisväärsusi leidub kõikjal. Siin asuvad rohelised niidud, tihedad metsad, selgeveelised järved ja looklevad jõed, mis loovad imelise loodusmaastiku.

Loodus on alati olnud kohaliku elustiili ja kultuuri oluline osa. Palju traditsioonilisi pidusid ja üritusi korraldatakse just looduse rüpes, peegeldades kohalike tugevat sidet ümbritsevaga.

Soo Mulgimaal

Allikas: Kristiin Elmat, Visit Viljandi

Veeda aega Mulgimaa looduse rüpes

Loe rohkem

Eesti kaart